Encyklopedia Zarządzania :: Podstawy metodologii nauk ekonomicznych
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 12) Racjonalne jest więc takie badanie, którego cele ustalono, a metody i środki dostosowano do celów zgodnie z aktualną wiedżą metodyczną.
Stopień racjonalności realnej zależy głównie o ścisłości identyfikowania faktów i prawiidłowości rozumowań, a ponadt od organizowania prac badawczych w uporzadkowane systemy ...
(cytat, str. 17) myślenie .. Obejmuje ono procesy tworzenia, nabywania i przekształcania inforamcji, w tym zwłaszcza formułowania i przekształcania sądów logicznych, będących wynikiem własnych doświadczeń badawczych (aktualnych i zapamiętanych postrzeżeń) oraz informacji uzyskanych od innych ludzi.
(cytat, str. 27) Twórczością nazywane są działania mające na celu uzyskanie wyników oryginalnych i zarazem cennych dla społeczeństwa, nazywanych utworami albo dziełami. Teoretycy odróżniają oryginalnośc procesów od oryginalności ich wyników.
(cytat, str. 34) Funkcja diagnostyczna polega na wykorzystywaniu wiedzy naukowej do rozpoznawania i klasyfikowania rzeczy oraz zjawisk, spotykanych przez ludzi w ich otoczeniu, zwłaszca do poznawania zjawisk jak przyczyn na podstawie zaobserwoanych objawów-skutków lub na odwród. Od diagnostycznej funkcji zależyu w dużym stopniu trafność wyjaśniania zaobserwowanych faktów i formułowanie prognoz, zwłaszcza trafnośc wyborów celów gospodarczych i racjonalność ich realizacji.
(cytat, str. 38) Wiedza naukowa jest rezultatem pracy wysoko wykwalifikowanych specjalistów, posługujących się precyzyjnymi środkami i metodami, stosujących samokontrolę i krytykę, co gwarantuje jej wielostronność, aktualność i ścisłość i pewność.
(cytat, str. 49) Rudolf Carnap pisał, że rola matematyki w naukach empirycznych polega na dostarczaniu, po pierwsze form wyrazów krótszych i dogodniejszych niż niematematyczne formy językowe, po drugie zaś - sposobów dedukcji logicznej krótszych i efektywniejszych niż te, których dostarcza logika elementarna.
(cytat, str. 51) Zjawiska badane przez nauki przyrodnicze są znane przeważnie tylko specjalistom id latego jest tam łatwiej stworzyć odrębną termninologię. Większośc zjawisk ekonomicnzych natomiast jest szeroko znana ludziom i ma swoje potoczne nazwy.
Gdyby na ich miejsce wprowadzić odrębną termninologię, prowadziłboy to do notorycznych niporozumień i osłabienia więzi nauk społecznych z ich adresatami. Dlatego w naukach ekonomicznych używany jest przeważnie język potoczny, obciążony wadami, jak nieostrość, wieloznaczność, zabarwienie uczuciowe itp.
(cytat, str. 91) Hipotezy muszą spełniać nast. warunki: - hipotezy muszą być odpowiedziami na psotawione pytania: problemowe i od nich pochodzne (szczegółowe), - hipoteza powinna być jednoznaczną, ścisłą i prostą odpoweidzą na konkretne pytanie problemowe czy pochodne, - hipotezy powinny dotyczyć przede wszystkich związków przyczynowych między badanymi faktami - każda hipoteza musi być sprawdzalna, tj. powiazana bezpośrednio albo pośrednio z faktami poddanymi obserwacji, - wnioski wynikające z hipotezy myszą być zgodne z istniejącą przed podjęciem badania wiedzą o badanych faktach, - musi istnieć prawdopodobieństwo, że przyjęte hipoteza może być właściwą odpowiedzią na pytanie, którego dotyczy.
(cytat, str. 103) Ciąg zdarzeń zachodzących bezpośrednio po sobie nazywa się procesem albo zjawiskiem. Zdarzenia i procesy zachodzą tylko na przedmiotach, które są ich noścnikami.
(cytat, str. 103) Relacja (inaczej stosunek) jest zwykle definiowana jako dowolny związek (fizyczny abo myślowy, prawny lub zwyczajowy) zachodzący między dwoma lub więcej przemiotami dowolnej klasy, stweirdzony albo ustalony przez ich porównanie.
Przez porównania poznawana jest też czasowa zmienność tych samych przedmiotów.
(cytat, str. 110) Reguły przyczynowości; - każde zjawisko w przyrodzie i społeczeństwie ludzkim jest wyznaczone przez ogół warunków, w których występuje, - w takich samych warunkach taka sama przyczyna powoduje taki sam skutem, - między przyczyną i skutkiem musi zachodzić łączność w czasie i przestrzeni, - przyczyna przejawia się jako przekazanie energii albo informacji, skutek następuje po otrzymjaniu energii albo informacji, - przyczyna występuje zawsze wcześniej niż skutek.
(cytat, str. 126 - 127) Miernik w metrologii oznacza narzędzie pomairowe.
Mierniki ekonomiczne są niekiedy metaforycznie nazywane narzędziami. W literaturze ekonomicznej miernik jest najczęściej używany jako nośnik: - pojęć określonych wolumenów kosztów, zasobów i wyników ekonomicznych - wzorów algebraicznych do obliczania wskaźników
Miernik różni się od wskaźnika: - mierniki to wzory do obliczenia wskaźników - wskaźniki to wyniki mierzenia za pomocą mierników
(cytat, str. 133) Pomiar jet to sposób uzyskiwania symboli przedstawiających cechy przedmiotów, zdarzeń lub stanów, które to symbole pozostają w takich samym istotnym związku między sobą jak symoblizowane przez nie rzeczy.
Uzycie litery albo słowa jest w nie mniejszym stopniu pomiarem niż użycie liczby pod warunkiem, że podamy wyraźnie - a obowiązuje nas to również w przypadku liczb - jakich operacji należy dokonać na symbolach.
(cytat, str. 137 - 138) Postylat kwantyfikacji zaczęli głosić twórcy nowoczesnej nauki jako dewizę Galileusza: Mierz co wymierne i czyń wymiernym, to co niewymierne.
(cytat, str. 139) Stosowanie metod ilościowych w badaniach ekonomicznych jest czasochłonne i nie daje w pełni dokładnych wyników, ale ma też istotne zalety: - pozwala ustalać i konretyzować zależnośći, które inaczej nie byłyby dostrzegane ani doceniane, - ogranicza fantazjowanie - wyolbrzymianie albo niedocenianie niektórych badanych zjawisk, - daje wiedzę dokładniejszą niż metody werbalne, a przez to bardziej obiektywną i uyzyczeną, - daje wiedzę, która ma większą siłę przekonywania niż słowa.
(cytat, str. 148 - 149) Klasyfikowanie jest ważnym sposobem porządkowania rzeczy, które ma nie tylko walor estetyczny, ale przede wsyzstkim przyczynia się do sprawniejszego wyknywania zadań.
Klasyfikacja (od łacińskiego classis - dział, facere -czyniść) jest rozumiana jako podział klasy rzeczy albo zjawisk na działy (klasy pochodne, człony podziału). klasa jest zbiorem wszystkich rzeczy albo zjawiska, wyróżniających się posiadaniem wspołnej cechy albo wspólnych cech.
Klasyfikacja rzeczowa - segregacja - fizyczne rozdzielanie przedmiotow pewnej klasy