Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 12) Psychologia to naukowe badanie zachowania organizmów; jest ona nauką, która pozwala ustalić co porusza ludźmi i jak funkcjonuje ich psychika.
Psychologia to pewien sposób myślenia o tym, jak żywe stworzenia radzą sobie ze swoim środowiskiem i jak zachowują się względem siebie.
(cytat, str. 21) Od sposobu stawiania pytań zależy to, jakiego rodzaju odpowiedzi będzie można otrzymać. Różne pytania prowadzą do rozpatrywania bardzo różnych zjaiwsk, co oznacza opracowywanie różnych narzędzi i strategii badawczych, zbieranie różnych danych i w końcu dochodzenie do radykalnie odmiennych poglądów na temat losu człowieka.
(cytat, str. 23) W nauce materiał dowodowy składa się z danych. Dane są opisami lub pomairami obserwowanych zdarzeń. Dane są tym, co odróżnia nauki ścisłe od dociekań logicznych, filozoficznych, matematycznych czy religijnych.
(cytat, str. 24) Podwójnie ślepe próby. Organizuje się je w taki sposób, aby osoby oceniające zachowanie badanego nie wiedziały, aż do zakończenia próby, którzy badani byli poddani leczeniu a którzy nie. Również sami badani nie wiedzą w której znaleźli się grupie ani nawet tego, że są dwie, odmiennie traktowane grupy.
(cytat, str. 66) Reakcja orientacyjna, czyli reakcja co to takiego. Mechanizm, dzięki którem organizm zwrac uwagę na zmiany stymulacji środowiskowej.
Elementy reakcji: 1. wzrost wrażliwości - obniżenie progu słuchowego i wzrokowego 2. zmiany w określonych mięśniach szkieletowych - nadst.uszu, obrót głowy, itp. 3. ogólne zmiany mięśniowe - 4. zmiany w czynności bioelektrycznej mózgu 5. zmiany w narządach wewnętrznych
Przyczyny reakcji: bodźce nowe lub złożone, bodźce konfliktowe, bodźce znaczące
Habituacja: reakcja cóż w tym nowego - adaptacja sensoryczna Większość bodźców przestje wywoływać reakcję orientacyjną, jeśli powtarzają się w identycznej postaci. Organizm przywyczaja się do bodźca zarółno fizjologicznie jak i psychicznie.
(cytat, str. 93) To właśnie dzięki procesowi uczenia się ludzie osiągają najwyższy stopień autonomii i wolności nakładanych przez ich naturalne środowisko, jak rółnież przez fizjologiczne i anatomiczne dziedzictwo, historię gadunku lub społeczeństwo.
... istoty ludzkie ... nauczyły się dokonywać dokładnych i logicznych przewidywań. Dysponując przewidywaniami można przejść do sterowania - interweniować, aby zmieniać zdarzenia zachodzące w środowisku, modyfikować zachowanie innych ludzi i zmieniań nasze włąsne zachowanie czyniąc je stosowniejszym i bardziej skutecznym.
(cytat, str. 135) Gdy ludzie nauczę się już ustanawiać dla samych siebie standardy i oceniać swe własne zachowanie, wówczas mogą wpływać na siebie za pośrednictwem wytwarzanych przez siebie samcyh konsekwencji. Wyniki licznych badań wskazują, że ludzie potrafią przez dłygi czas samodzielnie udoskonalać swe zachowania lub też powstrzymywać się od ich podejmowania równie dobrze lub lepiej niż wówczas, gdy inni stosują nagrody w celu nakłonienia ich do zmiany zachowania. Rozwój zdolności do samokontroli daje ludziom możliwość kierowania sobą.
(cytat, str. 163) Pamiętanie nie polega na pobudzaniu od nowa nieprzeliczonego mnówstwa utrwalonych, martwych i cząskotwych śladów. JEst to pełne wyobraźni rekonstruowaie czy konstruowania, będące wytworem naszej postawy wobec całej aktywnej masy zorganizowanych przeszłych reakcji czy doświadczeń. Dlatego też prawie nigdy nie jest ono naprawdę dokładne, nawet w najbardziej elementarnych wypadkach streszczania z pamięci.
(cytat, str. 178) Myślenie jest najbardziej złożoną czynnością, jaką wykonują istoty ludzkie. Polega ono na operowaniu symbolami reprezentującymi materialne elementy środowiska. JEst ono przekształacaniem tego, co istnieje poza nami, w doświadczanej przez nas rzeczywistośći, na to, czym było kiedyś (historia, geneza), z czym może się wiązań (skojarzenia, kategorie, tożsamość) i czym może się stać (przyszłość, potencjalne możliwości, fantazja).
(cytat, str. 180) Poznanie oznacza wszystkie procesy, dzięki którym wejście sensoryczne jest przekształćane, redukowane, ptrzetwarzane, magazynowane, odtwarzane i wykrozystywane. Odnosi się ono do tych procesów, nawet wtedy, gdy przebiegają one pod nieobezność właściwych (odbieranych z zewnątrz) bodźców, jak w przypadku wyobrażeń i halucynacji.
(cytat, str. 238) Głównym zadaniem systemów percepcyjnych jest wykrywanie istotnych sygnałów w morzu szumu, czyli sygnałów nieistotnych. Innymi słowy zadanie percepcji polega na wyszukiwaniu niezmiennych właściwości w polu bodźcowym: nasze mechanizmy percepcyjne muszą jakoś wykryć niezmienną, prawdziwą figurę, pomijając wszysckie zakłócenia, które ja maskują.
We wszystkich systemach przetwarzających informacje główną zasadą jest zasada ekonomii. Biorąc pod uwagę fakt, że możliwa jest nieskończona ilość informacji, przekazywana musi być jedynie informacja istotna; informacja nieistotna nieistotna musi zostać odrzucona. Systemy takie muszą wytwarzać programy mająca na celu redukowanie redundancji - to jest minimalizację wejść które mówią to samo. Pewna ilość redundancji jest niezbędna, aby uzyskać pewność że sygnał został przekazany, lecz nadmierna redundancja przeciąża system, zmniejszając jego skuteczność w przetwarzaniu innej informacji.
(cytat, str. 265) .. postawa obserwatora zakłóca dokładne wyktywanie, przetwarzanie i opisywanie bodźców sensorycznych.
Przy podejmowaniu decyzji, czy w danej próbie występuje sam tylko szum, czy też sygnał na tle szumju, osoba badana stosuje pewne kryterium, na które wpływ mają czynniki indywidualne takie jak osobowość, doświadczenie, przewidywane koszty lub nagrody, czy też motywacje by zadowolić kogoś lub sprawić mu zawód.
(cytat, str. 299) Czas jest, w pewny sensie naszym nawiększym wynalazkiem: dzięki niemu, nadajemy znaczenie naszej przeszłości i cel naszej przyszłości. Wszystko, co naprawdę posiadamy to teraźniejszość, bez założeń dotyczących czasu nie moglibyśmy stworzyć pojęć przyczynowości, stałości ani historii.
(cytat, str. 313) Motywację charakteryzuje: - wzbudzanie energii, - ukierunkowanie wysiłku na określony cel, - zwracanie uwagi na istotne bodźce przy mniejszej wrażliwości na bodźce nieistotne, - zorganizowanie pojedynczych reakcji w zintegrowany wzorzec czy sekwencję - wytrwałe kontynuowanie ukształtowanej w ten sposób czynności, dopóki nie zostaną zmienione warunki które ją zapoczątkowały.
(cytat, str. 313) Nikt nigdy nie widział motywacji, podobnie jak nikt nigdy nie widział uczenia się. Tym, co w rzeczywistości widzimy, dzięki systematycznej obserwacji sytuacji, bodźców i reakcji, są zmiany w zachowaniu. Aby wyjaśnić czy usprawiedliwić te obserwowane zmiany, wyprowadzamy wnioski o stanowiących ich podłoże procesach psychicznych i fizjologicznych - wnioski te są ujęte formalnie w samym pojęciu motywacji.
(cytat, str. 369) Ból należy rozpatrywać jako: a) system sygnałowy, który rozwinął się, aby ostrzegać nas o zagrżęniu integralności naszego organizmu b) system obronny wyzwalający automatyczne odruchy wycofania, jak również motywowanie zachowania unikania i ucieczki. Jako taki jest on nieodzowny w borykaniu się z wrogim niekiedy środowiskiem oraz z chorobami i ostatecznym znieszczeniem żywej materii, którą jest nasze ciało.
(cytat, str. 381) Jednostka, która wierzy tylko w los, łatwo rezygnuje, kiedy znajdzie się w awersyjnych warunkach. Spostrzeganie włąsnej wiedzy, umiejętności i działania jako efektywnych - nawet jeśli jest to tylko przekonanie przesądne - chociaż nie zmieni warunków, to jednak zapobiegnie psychicznym następstwom bezradności: depresji, bierności itp ...
(cytat, str. 404) Maslow wyróżniał motywację wynikająca z niedoboru, przy której jednostka sara się przywrócić swą fizyczną czy psychiczną równowagę, oraz motywację wzrostu przy której jednostka stara się wyjść poza to, co zrobiła i czym była w przeszłości; ludzie mogą powitać z radością niepewność, wzrost napięcia, a nawet cierpienie, jeśli uważają je za drogę wiodącą do spełnienia.
(cytat, str. 404 - 405) 1. Osoby które osiągnęły samorealizację, spostrzegają rzeczywistośc w sposób bardziej adekwatny - żyją bliżej rzeczywistości, 2. potrafią akceptować siebie 3. wykazują dużą spontaniczność 4. są skoncentrowane na problemach, a nie własnym ja 5. posiadają potrzebę zachowania sfery prywatności 6. są stosunkowo niezależne od swej kultury i środowiska 7. potrafią głęboko cenić podstawowe doznania życiowe 8. wiele z nich doznało mistyczny przeżyć 9. mają głębokie zainteresowania społęczne 10. są zdolne do głębokich, dających zadowolenie stosunków interpersonalnych 11. są demokratyczne 12. odróżniają cele od środków do ich osiągnięcia, czerpią radość z działań zmierzających do realizacji celu 13. mają poczucie humoru 14. są twórcze