Encyklopedia Zarządzania :: Cz��owiek w poszukiwaniu sensu
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy (0 - 10 z 10)
(cytat, str. 12 - 13) W obozie koncentracyjnym wszystko sprzysięga się, aby pozbawić więźnia woli przetrwania. To, dla czego warto było dotąÃ° żyć, zostaje nam brutalnie odebrane. Pozostaje jedynie ostatnia z dostępnych człowiekowi swobód - wolność wyboru własnego stanowiska w obliczu konkretnych okolicznośći
(cytat, str. 17) Nie gońcie za sukcesem- im bardziej ku niemu dążycie, czyniąc z niego swój jedyny cel, tym częściej on was omija. Do sukcesu bowiem, tak jak do szczęścia, nie można dążyć; musi on z czegoś wynikać i występuje jedynie jako niezamierzony rezultat naszego zaangażowania w dzieło większe i ważniejsze od nas samych lub efekt uboczny całkowitego oddania się drugiemu człowiekowi. Szczęście po prostu musi samo do nas przyjść i to samo dotyczy sukcesu: sukces przydarza się nam, kiedy o niego nie zabiegamy.
...sukces przychodzi właśnie do tych, którzy o nim nie myśleli
(cytat, str. 109) Człowiekowi można odebrać wszystko z wyjątkiem jednego - ostatniej z ludzkich swobód: swobody wyboru swojego postępowania w konkretnych okolicznościach, swobody wyboru własnej drogi.
(cytat, str. 110 - 111) Zasadniczo każdy człowiek jest w stanie - nawet w tak skrajnych okolicznościach - decydować kim się stanie, zarówno pod względem psychicznym, jak i duchowym.
Gdyby jednak odrzeć ludzkie życie z wszelkiej kreatywności i przyjemności, pozostanie w nim jeszcze jedna wartość, dopuszczająca jedynie zachownaia najwyższej moralnej próby; wartością tą jest mianowicie nastawienie człowieka do własnej egzystencji - egzystencji podlegającej zewnętrznym ograniczeniom.
(cytat, str. 158 - 159) ... podstawą zdrowia psychicznego jest pewien stopień napiecia - rozdźwięk pomiędzy tym, co już osiągnęliśmy, i tym, co jeszcze musimy osiągnąć, albo tym kim jesteśmy, a kim być powinniśmy. Tego rodzaju wewnętrzne napięcie jest nieodłączną cechą ludzkiej natury, a co za tym idzie, niezbędnym warunkiem zdrowia psychicznego.
(cytat, str. 159) ... za wysoce błędne i niebezpiezne uważam, przekonanie jakoby człowiek potrzebował przede wszystkim równowaki ... rozumianej jako stan pozbawiony wszelkich napięć.
Tym, czego człowiek naprawdę potrzebuje, nie jest stan wewnętrznej równowagi, lecz raczej wewnętrzna walka, dążenie do osiągnięcia wartościowego dlań celu, czy realizacij swobodnie wybranego zadania. Tym czego potrzebuje, nie jest rozładowanie za wszelą cenę wewnętrznych napięć, lecz wezwanie do wypełnienia potencjalnego sensu.
(cytat, str. 193) Człowiek nie podlega całkowiecie zewnętrznemu warunkowaniu i zewnętrznym wpływom, lecz sam świadomie decyduje, czy ulec danym okolicznościom, czy im się przeciwstawić. Innymi słowy, ma nieograniczoną wolność samookreślenia się.
Tyms amym każda ludzka istota ma wolność stałej przemiany.