Encyklopedia Zarządzania :: Mierniki i wska��niki logistyczne
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy (0 - 4 z 4)
(cytat, str. 13) Kryterium to miernik lub zasada brana pod uwagę przy wyborze, hierarchizacji, ocenianiu, szacowaniu itp. działań opierających się na pewnych narzuconych sprawcy lub przyjętych dowolnie przez sprawcę założeniach. W organizacji rozróżniamy kryteria: 1. oceny struktury ogólnej i szczegółowe mierniki sprawnośći 2. oceny szczegółowej 3. optymalności
Miernik działalnośći gospodarczej to kategoria ekonomiczna odzwierciedlająca zdarzenia i fakty z zakresu gospodarowania w odpowiednich jednostkach miary.
(cytat, str. 14) Miernik stosowany jest wówczas, gdy mamy do czynienia z liczbami mianowanymi (miarami naturalnymi, techniczno-ekonomicznymi lub wartościowymi) służącymi do pomiaru zjawisk i zdarzeń oilościowych oraz liczbami mianowanymi, odniesionymi do jakiejś mianowanej podstawy odniesienia i słyużącymi do oceny zjawisk ilośćiowych.
Wskaźnik w ekonomice definiowany jest jako: 1. obserwowalnaq wielkość zmienna niezbędna do uchwycenia innej zmiennej bezpośrednio nie obserwowalnej, 2. liczba wyjaśniająca wzajemny stosunek dwóch wielkości statystycznych 3. wielkość teczhniczno-ekonomiczna, dane charatkeryzjuące zakład, wydział i osiągane przez niego wyniki.
Wskaźnik można stosować tylko wtedy, gdy ma się do czynienia z liczbami mianowanymi stosunkowymi, służącymi do oceny zjawisk ilosciowych i jakościowych zarówno w ukłądzie statyczny, jak i w układzie dynamicznym.
(cytat, str. 27) Rola mienrników w procesie zmian polega na: 1. ułatwieniu komunikacji w obszarze ustalonych celów, 2. identyfikacji obszarów procesów wymagających zmian 3. zbieraniu informacji w celu zrozumienia istoty problemu i umożliwienia oceny alternatywnych rozwiązań 4. śledzeniu postępu realizacji założonych celów 5. kwantyfikacji i kompleksowego śledenia wyników wprowadzanych zmian
(cytat, str. 35) Podstawowe problemy związane z tradytcyjnymi miernikami działania: - nie mają charakteru strategicznego, - zachęcają do lokalnej suboptymalizacji - niejasny związek między krótko- i długoterminowymi rezultatami - trudności w podejmowaniu decyzji na ich podstawie - krótkowzrocznośc z punktu widzenia finansół - brak elastycznośći i ograniczone możłiwości stosowania
Mierniki z reguły mają służyć jako podstawa w procesie podejmowania decyzji. Firmy zaś dzięki miernikom powinny otrzymywac odpowiednie zbiory informacji i odpowiedzie, których potrzebują dla zwiększania swej konkurencyjności na rynku.