Encyklopedia Zarządzania :: Doskonalenie funkcjonowania organizacji
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 12) System abstrakcyjny jest to system, którego wszystkie składniki są pojęciami. Składniki systemu abstrakcyjnego tworzy się przez ich definiowanie, stosunki między nimi przez przyjmowanie założeń.
(cytat, str. 12) Stanem systemu w chwili t jest zestaw składników i ich istotnych cech przysługujących systemowi w czasie. Każdy system ma nieograniczoną liczbę cech. Tylko niektóre z nich są istotne ze względu na każde poszczególne badanie. Istotne cechy mogą się więc zmieniać wraz ze zmianami zamierzeń badawczych. Wartości cech istotnych stanowią stan systemu.
(cytat, str. 12) Otoczenie systemu jest to zestaw składników i ich istotnych cech, gdy składniki nie są częściami systemu, lecz zmiana któregokolwiek z nich może wywołać zmianę systemu. Otoczenie systemu składa się ze wszystkich zmiennych mogących oddziaływać na jego stan. Składniki zewnętrzne oddziałujące na nieistotne cechy systemu nie są częściami jego otoczenia. Składniki stanowiące otoczenie systemu i samo otoczenie można pojmować jako część innego większego systemu.
(cytat, str. 12) Zdarzenie w systemie jest to zmiana jednej lub kilku cech strukturalnych zachodząca w chwili o określonym czasie trwania, czyli zmiana strukturalnego stanu systemu.
(cytat, str. 12) System statyczny (jednostanowy) jest to system, w którym nie zachodzą żadne zdarzenia. System dynamiczny jest to taki system, w którym zachodzą zdarzenia, jego stan zmienia się w czasie.
(cytat, str. 12) System konkretny jest to system mający co najmniej dwa składniki będące rzeczami. Słowo system będzie stosowane zawsze na oznaczenie systemu konkretnego.
(cytat, str. 12) System jest to zestaw składników, między którymi zachodzą wzajemne stosunki. Każdy składnik jest połączony z każdym innym składnikiem bezpośrednio lub pośrednio.
(cytat, str. 13) System zmierzający do wiązki celów jest to system, który w każdym z dwu lub więcej różnych stanów początkowych zmierza do różnych celów w co najmniej dwu różnych stanach, przy czym cele są zdeterminowane stanami początkowymi.
(cytat, str. 13) System homeostatyczny jest systemem statycznym, którego składniki i otoczenie są dynamiczne. Jest więc to taki system, który utrzymuje swój stan w zmieniającym się otoczeniu przez wewnętrzne przystosowanie się.
(cytat, str. 13) Reakcja systemu jest to zdarzenie zachodzące w systemie, do którego wywołania wystarcza inne zdarzenie zachodzące w tym samym systemie lub jego otoczeniu. Reakcja systemu jest więc zdarzeniem systemowym, deterministycznie wyznaczonym przez inne zdarzenie.
(cytat, str. 13) System zachowujący się rozmyślnie jest to system, który znajdując się w tym samym stanie, może doprowadzić do tych samych wyników i do różnych wyników, znajdując się w tych samych lub różnych stanach. Może więc zmieniać swoje cele w stałych warunkach; wybiera i cele, i środki, ujawnia więc swoją wolę.
(cytat, str. 13) Funkcją systemu jest wywołanie wyników określających jego cel. Funkcjonować, to znaczy być zdolnym do wywołania tych samych wyników w różny sposób.
(cytat, str. 13 - 14) Organizacja jest systemem zachowującym się rozmyślnie, zawierającym co najmniej dwa składniki zachowujące się rozmyślnie i mające wspólne zamierzenie, ze względu na które w systemie zachodzi funkcjonalny podział pracy. Organizacja obejmuje składniki, które chcą i mogą wykonywać własną wolę.
(cytat, str. 13) Zachowanie się systemu jest to zdarzenie (lub więcej niż jedno zdarzenie), które jest konieczne albo wystarczające do wywołania innego zdarzenia w tym samym systemie lub w jego otoczeniu. Jest zmianą inicjującą inne zdarzenia.
(cytat, str. 13) Odpowiedź systemu jest zdarzeniem, którego współproducentem jest sam system. Inne zdarzenie zachodzące w tym samym systemie lub jego otoczeniu jest konieczne, lecz niewystarczające.
(cytat, str. 13) System zmierzający do celu jest to system, który może w różny sposób odpowiadać na zdarzenia wewnętrzne lub zewnętrzne tak długo, aż wywoła określony stan (wynik). Wywołanie tego stanu jest jego celem. System taki ma możliwość wyboru zachowania się.
(cytat, str. 16) System ogólny jest modelem systemu konkretnego lub abstrakcyjnego, reprezentującym główne lub podstawowe cechy systemowe oryginału w stopniu postulowanym przez badacza. Analiza systemu ogólnego pozwala wnioskować o badanym zjawisku jako systemie.