Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Birchler U., Butler M., Information economics,
Routledge, New York 2007, ISBN: 978-0-415-37345-6
Cytaty i parafrazy (0 - 14 z 14)
Patrzenie jak nauczyciel rozwiązuje problem i uznawanie, że w tym czasie uczymy się ten problem rozwiązywać, jest jak oglądanie kursu aerobiku i myślenie, żę w tym samym czasie poprawiamy sobie kondycję. Patrzenie pozwala nauczyć się ruchów niezbędnych do rozwiązania problemu, ale nie jest substytutem samodzielnej pracy nad jego rozwiązaniem.
( , s. 7)
Termin informacja jest semantycznym kameleonem. Termin ten wydaje się adaptować do środowiska w którym jest uzywany. Dwie jego charakterystyki tzn. że łatwo się go używa, ale trudno definiuje - zdają się być dwoma stronami tej samej monety.
( , s. 13)
Wiedza to zakumulowane dane lub dowody dot. stanu świata, natomiast wiadomość to przyrost tej wiedzy
Informacja może stanowić obiektywną wiedzą lub subiektywne przekonanie.
Źródłem informacji jest usługa informacyjna (jak prognoza pogody)
Definicje świadczą o biegłości w posługiwaniu się słowami, ale nie rzeczami !
Informacja: - może być sprzedawana bez jej utraty - jest tania w reprodukcji - trudno ją zniszczyć - nie może być w pełni zabezpieczana - trudno ją powstrzymać przed rozpowszechnieniem - trudno ocenić jej wartość, przed jej otrzymaniem - może dotyczyć faktów, lub informacji posiadanych przez innych
( , s. 16)
Wyrażenie wartość informacji ... zawsza odnosi się więc do wartości źródła danej informacji, a nie wartości samej wiadomości. Innymi słowy wartość informacji stanowi termin mający sens ex ante, ex post nie stanowi on żadnego sensu.
( , s. 32)
Optymalna ilośc informacji jest osiagnięte, gdy kolejne działania polegające na zdobywaniu informacji, nie są warte ponoszenia dodatkowych kosztół.
( , s. 62)
Nowa infomracja jest destrukcyjna, gdyż niszczy wartość poprzedniej informacji posiadanej przez niektóre przedsiębiorstwa, jednak jest kreatywna dopóki generuje wzrost ekonomiczny.
( , s. 98)
1. Efektywność ex ante - odnosi się do poziomów użyteczności oczekiwanej przez odbiorców zanim otrzymają oni informacje 2. Efektywność osiagnięta - poziom użytecznosci oceniany zaraz po uzyskaniu informacji 3. Efektywność ex-post poziom użyteczności oczekiwany gdy cała informacja została udostępnione (tzn. wszyscy znają rzeczywisty stan świata) oraz wszyscy poziadają tą samą (wspólną) wiedzą.
( , s. 130)
Myślenie o tym o czym inni myślą jest ważne nie tylko w funkcjonowaniu gospdoarki ale także w codziennym zyciu. Na ryn kach finansowych informacja wyższego poziomu (informacja o tym co wiedżą/mogą wiedzieć inni) mogą wywołać kryzysy i bańki spekulacyjne.
( , s. 146)
Cechy wiedzy: 1. świadomość - znamy możliwe stany świata 2. Wszechstronność - znamy wszystkie implikacje tego co wiemy 3. Wiedza - możemy wiedzieć tylko to co jest prawdziwe (tzn. zdarzenia które wystąpiły) 4. Transparentność - nie możemy wiedzieć czegoś, niewiedząć żę to wiemy 5. Mądrość - wiemy, żę czegoś nie wiemy,
( , s. 149)
Rodzaje zachowań grupowych i ich efektół: 1. Bańka 2. Kaskada 3. Konformizm 4. Zakażenie 5. Konwencjonalizm 6. Pęknięcie (bańki) 7. Instynkt stadny 8. Naśladownictwo i moda 9. Ucieczka/bieg
( , s. 204)
W świecie, w którym informacja jest stosunkowo rzadka, i gdy problemów decyzyjnych jest niewiele i są proste, informacja jest zawsze dobrem pożytecznym. W świecie gdzie uwaga i skupienie jest rzadkim dobrem, informacja może być drogim luksusem, gdyż może odciągać naszą uwagę od tego co ważne do tego co nieistotne.
( , s. 227)
W wielu sytuacjach życia codziennego potrzebujemy pomocy ekspertów: mechaników, prawników, lekarzy itp. Posiadają oni podwójną przewagę informacyjną nad klientami. Nie tylko wiedzą jak naprawić problem, często też wiedzą lepiej co właściwie jest problemem. Sprzedają diagnozą oraz odpowiednie lekarstwo. STanowi to często okazję do nadużyć i nieuczciwości w zakresie (1) diangozy i lekarstwa, które najlepiej posłuży klientowi, oraz (2) lekarstwa rzeczywiście zaleconego, innego niż to za które klient zapłacił.
Klient może otrzymać złą kurację, zły rachunek lub w ekstermalnym przypadku obie te sytuacje.
( , s. 389)
Ważną, dobrze udokumentowaną formą nieracjonalnego zachowania jest niezgodnośc czasowa. Ludzie podejmują dzisiaj decyzję (np. palenie papierosów) której będą żałować jutro (że nie przestali palić). Preferencje zmieniają się z czaasem. Gorzej nawet, ludzi mogą podejmować decyzje o których wiedzą, że później będą ich żałować, jak np. zapalenie pierwszego papierosa po trzy miesięcznej przerwie. Gdy głos człowieka typu homo economicus szepce nie rób tego, inny głos krzyczy zrób to ! tylko raz !
( , s. 405)
Większość informacji, które otrzymujemy, jest niemal natychmiast zapominana. Ale nie wszystko jest tracone. Częśc wspomnień może być odkryta poprzez świadomy wysiełek, inne przypominają się przypadkowo. Wydaje się, że w umyśle istnieje pewiem poziom wiedzy uśpionej, tzn. wiemy coś nie wiedząc że to wiemy.
( , s. 406)