Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy (0 - 8 z 8)
(cytat, str. 28) Wolnosc człowieka nie jest zatem wolnością od ogólnych uwarunkowań, lecz wolnością zajęcia odpowiedniej postawy względem tych uwarunkowań, z jakimi przyjdzie mu się zmierzyć.
(cytat, str. 32) Å»yjemy w epoce specjalistów. Specjalistą jest dla mnie człowiek, który zmiast lasu prawdy zaczyna dostrzegać wyłącznie drzewa faktów.
(cytat, str. 50) Jeżeli chodzi o naturę ludzkich dążeń, przyjemnośc rzadko bywa celem samym w sobie, lecz jest i powinna pozostać jedynie wynikiem, a dokładniej skutekiem ubocznym osiągniętego celu. Osiągnięcie zamierzonego celu stanowi już bowiem wystarczający powód do tego, aby być szcześcliwym. Inaczej rzecz ujmująć, jeżeli mamy powód do szczęścia, szczęście z niego wynika, w sposób jak gdyby automatyczny i spontaniczny. Dlatego człowiek, mając powody, aby być szczęściliwym, nie musi dążyć do szczęścia ani się o nie troszczyć.
(cytat, str. 64) Edukacja, która wciąż opiera się na teorii homeostazy, kieruje się zasadą, zgodnie z którą należy stawiać ludziom jak najmniejsze wymagania.
... nie wolno zapominać, że dziś, w epoce dostatku, większość ludzi ciepi raczej na brak wymagań niż na ich nadmiar. Społeczeństwo jzamożne jest społeczeństwem niewymagającym, to zaś skutkuje brakiem napięć.
...ludzie pozbawieni napięć, sami je generują w naturalny bądź nienaturalny sposób.
(cytat, str. 116) Czymże jest bowiem nida, jeśli nie niezdolnością do zainteresowania się czymkolwiek? I czymżę jest apatia, jeśli nie niezdolnością do przejęcia inicjatywy? Jak jednak student ma przejawiać jakąkolwiek inicjatywę, skoro uczymy go, że człowiek to wyłącznie pole bitewne ścierających się ze sobą części osobowości: id, ego i superego? Jak ma się czymkolwiek zaiteresować oraz wzbudzić w sobie troskę o ideały i wartości, skoro słyszy, że sa one jedynie reakcjami upozorowanymi i mechanizmami obronnymi?
Redukcjonizm może wyłącznie podkopywać i osłabiań naturalny młodzieńczy entuzjazm.
(cytat, str. 127) Jaki jest zatem sens pieniędzy, a dokładnie sens ich posiadania? Większość ludzi, którzy je posiadają, jest tak naprawdę niewolnikami swojego bogactwa, opętanymi potrzebą jego pomnażania, co odbiera mu wszelki sens. Pieniądze stawiają człowieka w uprzywilejowanej pozycji; zamiast skupiac się na nich, czyli środkach, powienien dążyć do celu, któremu one służą.
(cytat, str. 132) ... bezpośrednie ukierunkowanie intencji na przyjemność jest czynnością daremną. Im bardziej człowiek dąży do przyjemności, tym większe prawdopodobieństwo, że celu nie osiągnie.