Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Haman W., Gut J., Psychologia szefa,
Onepress, Gliwice 2004, ISBN: 83-7361-266-1
Kiedy działamy pod wpływem silnego stresu, to zazwyczaj rozwiązujemy trudne sprawy w sposób mało dla nas korzystny, jakby emocje odbierały nam rozsądek i możliwość racjonalnego myślenia.
( , s. 11)
Poczuliśmy wyraźnie, że największą zaletą expose jest to, iż podwładni czują się bezpieczniej, znając reguły, którymi kieruje się ich przełożony. Natomiast szefowi wystąpienie tego typu pozwala jasno określić swoje wartości i konsekwentnie postępować przy motywowaniu członków własnego zespołu.
( , s. 18-19)
Uświadomiliśmy też sobie, że wielkim zagrożeniem dobrej relacji szef - podwładny jest mechanizm projekcji. Polega on na tym, że każdy z nas w momentach stresu, lęku lub złości w sposób uproszczony przypisuje innym złe intencje i nieprawdziwe motywacje. Jeżeli szef będzie unikał jasnego nazywania swoich wartości, granic lub potrzeb, to, zgodnie z tym mechanizmem, nie może liczyć na to, że podwładni domyśla się, o co naprawdę mu chodzi.
( , s. 19)
Jest kilka ważnych momentów, kiedy expose jest wręcz niezbędne, oto one: - szef tworzy nowy zespół, - szef z zewnątrz obejmuje kierownictwo istniejącej grupy, - ktoś awansuje i zaczyna zarządzać swoimi dawnymi kolegami, - przełożony zatrudnia nowego pracownika, - szef lub firma zmieniają hierarchię wartości i priorytety działania.
( , s. 20)
Szef ma być autorytetem i oparciem. Ma chronić swoich pracowników przed destrukcyjnymi i demobilizującymi informacjami, pełniąc funkcję swoistego filtra. Właściwa, profesjonalna relacja szef- podwładny może być życzliwa i partnerska (jak między dwojgiem dorosłych ludzi), ale nie powinna być zbyt koleżeńska. Przecież koledze nie można wydawać poleceń służbowych.
( , s. 21)
Expose szefa może pomóc w zredukowaniu lęków i przyspieszyć ponowną konsolidację zespołu.
( , s. 21)
Szefowskie expose to nie jest dekalog. Może ulegać zmianom, które związane są z nowymi wyzwaniami i wymaganiami firmy lub z doświadczeniami zdobytymi przez szefa
( , s. 22)
Pozytywne wzmocnienia pozwalają budować w zespole postawy ważne dla szefa, a negatywne konsekwencje mają tylko zniechęcać podwładnych do zachowań, które są dla szefa szkodliwe. Nie zbudujesz niczego ważnego, stosując tylko kary.
( , s. 27)
Uwagi i komentarze do szefowskiego expose -Uważaj, aby lista minimalnych granic i zachowań, za które będziesz karał, nie była dłuższa od listy maksymalnych preferencji. -Expose należy do tych sytuacji w życiu szefa, które są wystąpieniem-monologiem, a nie dialogiem z pracownikami. -Mów krótkimi zdaniami, żeby ewentualna trema podczas prawdziwego expose, nie zmieniła jego sensu. -Nie czytaj wszystkiego z kartki, aby nie tracić kontaktu ze słuchaczami i nie osłabiać siły swojego wystąpienia. -Ogranicz expose do kilku najistotniejszych dla Ciebie punktów, bo nie będziesz w stanie zapamiętać większej ilości, a tym bardziej konsekwentnie zareagować w przyszłości na zachowania podwładnych. Jest to zbiór Twoich najważniejszych zasad i wartości oraz zapowiedź pozytywnych i negatywnych konsekwencji. -Nie wygłaszaj expose w sposób pośpieszny, byle gdzie i byle jak.
( , s. 31)
algorytm karania Zapowiedź celu spotkania, nazwanie intencji i uczuć. Powiedzenie podwładnemu, za co konkretnie będzie ukarany. Co zrobił? Przypomnienie reguły szefowskiej, którą złamał. Jaką granicę z expose naruszył? Nazwanie zagrożonych interesów szefa i poniesionych kosztów. Na co naraził szefa? Wymierzenie sankcji. Wyznaczenie kary. Dopuszczenie podwładnego do głosu jeden jedyny raz. Propozycja pomocy na przyszłość w ujawnionych kłopotach. Zaproszenie na oddzielne spotkanie. Zapowiedź bardziej surowej kary w przypadku recydywy. Polecenie naprawy błędu, o ile jest to możliwe. Wyraźne zakończenie rozmowy.
( , s. 41)
Jeżeli zależy Ci, podobnie jak nam, aby karanie miało walor edukacyjny i motywowało podwładnych do większej odpowiedzialności, to nie możesz traktować ich jak dzieci.
( , s. 41)
Dopuść karanego do głosu tylko jeden raz Karanie powinno trwać krótko, bo jest trudne dla obu stron. Dlatego do momentu zakomunikowania sankcji nie daj sobie przerwać, a sam unikaj dygresji i opisów sytuacji. Dzięki temu nie narazisz się na irytujące dyskusje i niekończące się przekonywanie, kto ma rację.
( , s. 50)
Szef powinien motywować pracowników do rozwoju. Według nas, jednym z Twoich najważniejszych zadań jest pomaganie podwładnym. Oznacza to, że ich nie wyręczasz, ale też nie ograniczasz się tylko do rozliczania. Twoim prawem i obowiązkiem jest uczenie karanych pracowników nowych umiejętności, dzięki którym nie będą ponownie popełniać podobnych błędów.
( , s. 51)
Pamiętaj, żeby karać w cztery oczy i nie nagłaśniać sprawy
( , s. 55)
Kiedy zjednasz sobie rodzinę podwładnego, zyskujesz dodatkowego sojusznika w procesie motywacji
( , s. 63)
Sankcje mają zniechęcać podwładnych do pewnych zachowań, ale niewiele budują. Natomiast pozytywne wzmocnienia pozwalają pracownikom uczyć się, rozwijać i doskonalić swoje umiejętności. Docenianie buduje lojalność w stosunku do szefa i firmy oraz zachęca do poszukiwania twórczych rozwiązań.
( , s. 66)
Algorytm rozmowy z docenianym podwładnym Jeżeli czujesz, że masz kłopot z nagradzaniem w jakimkolwiek momencie spotkania z podwładnym, to proponujemy do przetestowania nasz algorytm rozmowy doceniającej. 1. Nazwanie pozytywnych emocji szefa i celu spotkania. 2. Przypomnienie, za co konkretnie podwładny jest nagradzany. 3. Nazwanie korzyści, jakie dzięki postawie pracownika odnieśli szef i firma. 4. Odwołanie się do expose, czyli jaką pożądaną przez szefa postawą wyróżnił się pracownik. 5. Określenie nagrody. 6. Wysłuchanie komentarza podwładnego i rozmowa o źródłach jego sukcesu. 7. Zapowiedź dalszego nagradzania danej postawy i zakończenie spotkania w sposób, który daje satysfakcję podwładnemu.
( , s. 69)
Im szybciej zakomunikujesz decyzję, tym lepiej dla obu stron. Określiłeś cel spotkania, a pracownik nie jest narażony na frustrujące domysły, o co Ci chodzi i do czego zmierza ta rozmowa.
( , s. 84)
Oto najważniejsze zalety używania zdartej płyty. -Chroni ona szefa przed bezsensowną rozmową - przecież decyzja została już podjęta i nie ulegnie zmianie. - Uspokaja szefa, zabezpieczając go przed destrukcyjną konfrontacją. - Zdarta płyta zniechęca też podwładnego do polemiki pozbawia go złudzeń, że może wywalczyć zmianę decyzji. Zabezpiecza jednocześnie szefa przed wchodzeniem w rolę Rodzica i bezużyteczną konfrontacją z pracownikiem
( , s. 89)
Gotowość do negocjacji i umiejętność ich przeprowadzenia to jedna z najważniejszych spraw w szefowaniu i motywowaniu współpracowników. Szef nie musi zajmować się rozwiązywaniem problemów, wobec których stają podwładni. Szef powinien te problemy rozumieć, aby pomagać podwładnym w ich nazywaniu i rozwiązywaniu.
( , s. 90)