Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 55 - 57) B.-A. Lundvall i B. Johnson 1994 zaproponowali cztery rodzaje wiedzy: - "wiedzieć-co" (know-what); - "wiedzieć-dlaczego" (know-why); - "wiedzieć-jak" (know-how); - "wiedzieć-kto" (know-who); Dodatkowe sfery wprowadzone zostały przez Simona Tama 1999: -"wiedzieć kiedy " (know-when ); kiedy najlepiej będzie np. wprowadzać zmiany; -"wiedzieć który(e)" (know-which); np. na które funkcje organizacji warto zwrócić szczególną uwagę; -"znać relacje" {know-between); np. jakie są zależności między poszczególnymi funkcjami organizacji czy rynkami, na których ona działa; -"wiedzieć gdzie" (know-where); np. gdzie szukać nowych rynków zbytu; -"wiedzieć czy " (know-whether); np. czy kontynuować badania nad technologiami o potencjalnie niebezpiecznych skutkach ubocznych; -"wiedzieć czy i jeśli" (know-if); wiedzieć, np. czy zwalniać badaczy w przypadku zaprzestania badań, a jeśli zwalniać, to na jakich warunkach.
Słowa kluczowe:wiedza Komentarze i źródła pierwotne: Rodzaje te są opisane w książce.
(cytat, str. 57) Kodyfikacja wiedzy oznacza, że wiedza jest transformowana na "informacje", które w łatwy sposób mogą być transmitowane przez infrastruktury informacyjne Lundvall, 1998, s. 177. Jest to proces redukcji i konwersji, który przedstawia się jako szczególnie łatwy do transmisji, weryfikacji, gromadzenia i reprodukcji wiedzy. Wiedza skodyfikowana zwykle jest wyrażana w standaryzowanej oraz zwartej formie, aby ułatwić i zredukować koszty takich operacji. Taka wiedza może być transferowana niewielkim kosztem na duże odległości i poprzez granice organizacji 1993.
(cytat, str. 58) Proces tworzenia wiedzy i transformacji subiektywnej wiedzy ukrytej w obiektywną wiedzę jawną nazywany jest eksternalizacją (externalization).
(cytat, str. 58) Wiedza ukryta jest tym rodzajem wiedzy, posiadanej przez człowieka, na którą składa się: -wiedza nabyta w okresie nauki (szkoła, studia, szkolenia); -wiedza wynikająca z własnych przemyśleli; -wiedza wywodząca się z doświadczenia i praktyki zawodowej. Do sposobów wydobywania wiedzy ukrytej można zaliczyć następujące: -sporządzenie przez pracownika raportów ze swoich działań i (co istotne ) udostępnianie wniosków; -prowadzenie rozmów i wywiadów; -szkolenia prowadzone przez samych pracowników; -tworzenie procedur działań i staranne ich opisywanie: -tworzenie dokumentacji przedsiębiorstwa, schematów, diagramów: -wykorzystanie technologii informacyjnych (bazy danych); -usprawnianie procesów informacyjnych (schematy obiegu dokumentów).
Słowa kluczowe:wiedza ukryta Komentarze i źródła pierwotne: Nieco więcej w książce.
(cytat, str. 59) Obecnie pojawiło się zapotrzebowanie na gospodarowanie ograniczonymi zasobami wiedzy organizacji. Gospodarka zasobami wiedzy dotyczy przede wszystkim: tworzenia warunków do kreowania, uzyskiwania, wydobywania (np. "z głów pracowników"), utrwalania, kodyfikowania, transferowania, a także redukcji - usuwania zbędnej wiedzy, przeszkadzającej zmianom rozwojowym w przedsiębiorstwie (organizacji). Omawiana problematyka dotyczy nowej koncepcji zarządzania - zarządzania wiedzą (knowledge management).
(cytat, str. 61) Kapitał intelektualny to wiedza, która może być przekształcona w wartość. Jest statycznym zobrazowaniem dynamicznego procesu zarządzania wiedzą. 1999, s. 14. Kapitał intelektualny jest dla przedsiębiorstwa równie ważny jak kapitał finansowy. Pojęcie kapitału intelektualnego może być definiowane w następujący sposób: - kapitał intelektualny organizacji jest to suma wszystkiej wiedzy, którą posiada każda jednostka w organizacji, a która daje firmie przewagę konkurencyjną na rynku (Steward, 1991]; - na kapitał intelektualny składają się cztery elementy: dziedzictwo genetyczne, edukacja, doświadczenie oraz postawa wobec życia i biznesu 1993, za: Dobija. 1999]; - kapitał intelektualny = kompetencje x motywacja 1998, za 1999; - kapitał zawiera w sobie w dużej części wiedzę i organizację Marshall, za: 1999; - zdolności i umiejętności do wykorzystania wiedzy przez wspólnotę społeczną Ghoshal, za: 1999.
(cytat, str. 61) W literaturze spotykamy różne definicje zarządzania wiedzą, m.in.: - "zbiór procesów, które sterują tworzeniem, dystrybucją i stosowaniem wiedzy w realizacji celów organizacji"; - przekazywanie właściwej wiedzy do właściwych osób w odpowiednim czasie, aby mogły one podjąć najlepsze decyzje (Knowledge Management, 1997); - "inteligentne" wykorzystanie nowej technologii równoważone docenianiem wartości twórców i powierników wiedzy - ludzi Handy, za: s. 14; - źródło synergii możliwości przetwarzania danych i informacji przez środki informatyczne oraz możliwości kreatywności ludzi. Malhorta, za: 1999 - powtarzający się cykl czterech procesów: (1) przystosowanie (socialization) - zamiana wiedzy ukrytej na ukrytą; (2) uzewnętrznienie (externalization) -zamiana wiedzy ukrytej na formalną; (3) łączenie (combination) - zamiana wiedzy formalnej na formalną; (4) uwewnętrznienie (internalization) - zamiana wiedzy formalnej na ukrytą Takeuchi, 1995. Celem zarządzania wiedzą jest zwiększenie wartości kapitału intelektualnego.
(cytat, str. 62) Edvinsson 1997 rozdziela kapitał intelektualny na dwie kategorie: kapitał ludzki oraz kapitał strukturalny. KAPITAŁ INTELEKTUALNY = KAPITAŁ LUDZKI + KAPITAŁ STRUKTURALNY Kapitał ludzki to przede wszystkim źródło innowacji i rozwoju; jest on zintegrowany z pracownikiem, jego wiedzą, doświadczeniem i możliwościami działań w przedsiębiorstwie. Wraz z odejściem pracownika z firmy może powstać zjawisko amnezji (zaniku pamięci) organizacji. Kapitał strukturalny tworzą systemy informacyjne, wiedza o kanałach rynkowych, wiedza o klientach, relacjach z nimi, sposobach zaspokajania ich potrzeb, zapisane w bazach danych itp. Przykładami kapitału strukturalnego są: technologie, wynalazki, dane. publikacje, działania i procedury organizacyjne itd.
(cytat, str. 64) M. Kochen w pracy A New Concept of Information Society 1987wydziela w ramach sektora informacyjnego następująco kategorie pracowników wiedzy, biorąc pod uwagę ich związek z wiedzą (knowledge occupations): -zawody oparte na wiedzy już zdobytej (knowledge-based occupations), np. praca inżyniera, architekta, lekarza, prawnika itp.; -zawody oparte na wiedzy zdobywanej w trakcie pracy (knowledge-intensive occupations); np. leczenie pacjenta, choć wymaga wiedzy już zdobytej, opiera się również na nowej wiedzy, zdobywanej w trakcie pracy; -zawody tworzące nową wiedze (knmcledge-generating occupations), typowym przykładem są pracownicy naukowo-badawczy. Według teorii Kochena społeczeństwo można określić jako informacyjne, jeśli co najmniej 50% zatrudnionych wykonuje działalność związaną z wiedzą 1997. 1998 Społeczeństwo polskie nie spełnia na razie tego warunku.
Interesujące badanie liczby pracowników wiedzy przeprowadzono dla obszaru Nowej Szkocji Kanada za lata 1990-1992 Paper", I993. Przyjęto, z pracownikiem wiedzy jest ten, kto zawiera się w jednej z trzech kategorii: -Specjaliści - lekarze, inżynierowie, księgowi i aktuariusze. -Pracownicy inżynieryjni, naukowi i techniczni. -Wysokiej rangi kadra menedżerska, faktycznie dzierżąca władzę i podejmująca ostateczne decyzje.
(cytat, str. 66 - 67) Według Kaldora 1967 w procesach rozwoju społeczno-gospodarczego można wydzielić trzy kolejne stadia, w których dominującym udziałem w działalności gospodarczej jest: -sektor pierwotny (I), -sektor przetwórczy (II), -sektor usług (III). Pierwsze stadium cechuje się dominującym udziałem pierwotnej działalność gospodarczej, tzw. sektora pierwotnego (I). obejmującego w statystykach sferę rolnictwa, łowiectwa, leśnictwa, rybołówstwa, rybactwa, górnictwa i kopalnictwa1. Drugie stadium związane jest z dynamicznym rozwojem produkcji przetwórczej, przemysłowej, prowadzącym do względnego nasycenia popytu na dobra przemysłowe. Sektor przetwórczy (II) grupuje działalność produkcyjną, budownictwo, zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę. W trzecim stadium rozwoju społeczno-gospodarczego zauważalna jest dominacja sektora usług (III), obejmującego pozostałe rodzaje działalności. Poszczególne etapy warunkują się wzajemnie, prowadząc do kolejnych, wyższych i bardziej dojrzałych stadiów rozwoju. Intensywny rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych i wzrost ich znaczenia w rozwoju gospodarczym wskazuje na konieczność dopełnienia tej klasyfikacji nowym -czwartym sektorem gospodarki - sektorem informacyjnym.
Sektor informacyjny w gospodarce to całokształt działalności służącej produkcji, użytkowaniu, ochronie, gromadzeniu, przechowywaniu, przekazywaniu i przesyłaniu informacji. Do sektora informacyjnego należą wszyscy zatrudnieni w: -produkcji. -użytkowaniu i -przekazie informacji oraz -tworzący infrastrukturę informacyjna. Sektor informacyjny obejmuje: - wytwarzanie produktów informacyjnych, np. produkcja przemysłu elektrotechnicznego, elektronicznego i precyzyjnego, papierniczego, produkcja komputerów itp.; - realizację usług informacyjnych, np. przetwarzanie informacji, działalność wywiadowi gospodarczych, usługi telekomunikacyjne, konsultacyjne itp.
Słowa kluczowe:sektory gospodarki Komentarze i źródła pierwotne: Nieco więcej o sektorze informacyjnym w książce.
(cytat, str. 70 - 71) Badanie stopnia rozwoju sektora informacyjnego w gospodarce ma istotne znaczenie z punktu widzenia ekonomii. Według M. Rubina 1983 w najbardziej rozwiniętych krajach świata: -duża część nakładów inwestycyjnych jest przeznaczana na sektor informacyjny; -znaczna część wydatków na sferę informacyjną jest finansowana przez państwo; -sektor informacyjny przynosi społeczeństwu duże korzyści, nie tylko tym, którzy bezpośrednio korzystają z jego efektów; -produkcja niektórych typów wiedzy jest ograniczona z uwagi na brak wykwalifikowanej kadry, co wskazuje na konieczność zastanowienia się nad realokacją środków w gospodarce; -produkcja tylko jednego z typów wiedzy - technologii - powoduje zmiany w metodach produkcji wielu towarów i usług; -można wysnuć hipotezę, iż nowa wiedza w sferze technologii i techniki powoduje przesunięcie popytu na rynku pracy w stronę pracy umysłowej; -widoczna jest systematyczna zmiana w strukturze zatrudnienia, polegająca na wzroście zatrudnienia w sektorze informacyjnym w stosunku do innych sfer gospodarki; -pokutuje przekonanie, że niekiedy wzrost zatrudnienia w sferze informacyjnej jest zgodny z prawem Parkinsona, wskazującym. że biurokracja ma tendencję do stwarzania pracy dla samej siebie; -z drugiej strony formułowana jest hipoteza, że wzrost zatrudnienia w sferze produkującej wiedzę jest bezpośrednio związany ze zwiększaniem wydajności pracy i rozwoju gospodarczego.
(cytat, str. 72) Ekonomika sektora informacyjnego jest dziedziną, która zajmuje się poszukiwaniem, badaniem, opisywaniem i analizą współzależności, zachodzących w sektorze informacyjnym, w procesie produkcji, dystrybucji i konsumpcji informacji.
(cytat, str. 74 - 75) Nowoczesne technologie informatyczne i komunikacyjne stworzyły obecnie jakościowo inne możliwości dostępu do informacji, zmieniając warunki procesów podejmowania decyzji ekonomicznych i prowadząc do zjawiska nazwanego skróceniem czasu ekonomicznego. Skracanie czasu ekonomicznego umożliwia znaczne przyspieszanie procesów ekonomicznych. Decyzje ekonomiczne, przede wszystkim na rynku finansowym, mogą być podejmowane w bardzo krótkim czasie (w ułamkach sekund), lawinowo, także automatycznie (na podstawie modeli realizowanych przez komputery) bez udziału człowieka.
(cytat, str. 93) Podstawowe mierniki, oceniające sektor informacyjny jako całość: - liczba zatrudnionych lub pracujących, lub czynnych zawodowo, - wielkość zmian PKB lub PNB, - dynamika zmian PKB (PNB) i zatrudnienia, - wielkość PKB per capita, - produktywność.
Słowa kluczowe:sektor informacyjny Komentarze i źródła pierwotne: Mierniki te są opisane, ale na wcześniejszych stronach. Tzn. od strony 83.
(cytat, str. 99) Wydajność informacyjna firmy liczona jest według wzoru: WYDAJNOŚĆ INFORMACYJNA = WYNIKI/NAKŁADY wyniki - ekonomiczna wartość dodatnia, nakłady - koszt zarządzania informacją (tzn. koszty sprzedaży, koszty ogólne i administracyjne, wydatki na badania i rozwój).
(cytat, str. 100 - 101) Paradoks produktywności IT Obecnie zauważamy gwałtowne wdrażanie technologii, ale relatywnie mniejsze efekty w produktywności, wzrost produktywności jest coraz wolniejszy. E. Brynjolfson 1993 proponuje cztery interpretacje paradoksu produktywności: -Błędny pomiar. Tradycyjne miary, jak np. liczba transakcji obsługi pomnożona przez ich wartość jednostkową, wydają się ignorować nietradycyjne źródła wartości, jak wzrost jakości i szybkość obsługi klientów. Opóźnienie wynikające z nauki i dostosowań. Długi czas opóźnienia miedzy ponoszeniem nakładów kapitałowych (wdrożenie) a uzyskiwaniem korzyści ekonomicznych może wynikać z konieczności kształcenia się poszczególnych osób i organizacji, zanim będzie można w pełni wykorzystać TI. -Redystrybucja i rozproszenie korzyści. Inwestujący w TI odnoszą korzyści kosztem innych przedsiębiorstw w danym przemyśle. Możliwe korzyści nikną w procesie agregacji. -Błędne zarządzanie informacją i technologią informacyjną. Zgodnie z tym (podstawowy argument), firmy niewłaściwie zarządzają informacją i TI, co wyjaśnia brak częściowych korzyści z wdrażania nowych technologii informacyjnych (systemów informatycznych).
(cytat, str. 105) Ekologia informacji to nauka o wzajemnym oddziaływaniu środowiska naturalnego i informacji. Dotyczy wdrażania nowych technologii informacyjnych przy zapewnieniu uzysku wartościowych informacji.
(cytat, str. 110) Telekooperacja - wspomaganie technologiami informatyczno-komunikacyjnymi rozproszonych grup pracujących (telepraca), jednostek organizacyjnych i organizacji oraz zdalnej realizacji usług. Teleusługi, czyli usługi realizowane w formie zdalnej - technologie IK wspomagają rozproszoną realizację usług.
(cytat, str. 115) Za miernik stopnia zaawansowania gospodarki i społeczeństwa informacyjnego proponujemy współczynnik informacji. Współczynnik informacji określamy jako wydatki gospodarstw domowych poniesione na dobra i usługi informacyjne oraz działalność informacyjną. 1981.