Encyklopedia Zarządzania :: Psychologia w zarz��dzaniu
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Organizacja wywodzi się z greckiego słowa organum, które oznacza narzędzie lub przyrząd. Z tego względu podstawowymi pojęciami związanymi z organizacja stały się zadania i cele, a także działanie zmierzające do celu.
(cytat, str. 19) Psychologia w zarządzaniu zajmuje się prawidłowościami i uwarunkowaniami szeroko rozumianego zachowania człowieka w organizacji, a w szczególności przywództwem zmierzającym do zapewnienia pracownikom harmonijnej realizacji celów własnego rozwoju i celów organizacji, a także zelów zmierzających do tworzenia określonych wartości
(cytat, str. 25) Istnieje wiele możliwości zastosowania psychologi w zarządzaniu w praktyce. Jest ona dyscypliną stosowaną. W organizacjach najczęściej bywa wykorzystywana w realizacji wybranych obszarów funkcji personalnej. Są to: - opracowanie profilu kwalifikacyjnego pracownika, - rekrutacja, selekcja i wprowadzenie do pracy (związane z procedurą doboru kadr), - motywowanie do pracy, - ocena pracownicza, - troska o rozwój i doskonalenie pracowników, - zwolnienia i odejścia z pracy.
(cytat, str. 35) Koncepcja poznawcza Zgodnie z tą koncepcją człowiek jest swoistym układem przetwarzającym informacje. Jego zachowanie jest w dużym stopniu zależne od struktur poznawczych, które modyfikują informacje płynące doń ze świata zewnętrznego.
(cytat, str. 41) Według koncepcji humanistycznej człowiek pragnie żyć zgodnie ze swą naturą, być autentyczny, niezależny i zadowolony. Aby stan ten uzyskać, powinien stanowić harmonijną całość, której główne elementy ja oraz organizm tworzą spójny system zwany osobą.
(cytat, str. 49) Psychologia pozytywna wyrosła na gruncie psychologi humanistycznej, podkreślającej dążenie jednostki do samorealizacji, jej podmiotowość, duchowość i prawo do odczuwania szeroko rozumianej satysfakcji.
(cytat, str. 58) Zewnętrzne granice jednostki w obrębie pól organizacji i ogółu społecznego wyznacza kontrakt psychologiczny.Stanowi on immanentną część roli pełnionej przez jednostkę w organizacji. Kontrakt psychologiczny jest wynikiem procesu negocjacji między organizacją a jednostką w zakresie oczekiwań.
(cytat, str. 77) Stres i radzenie sobie ze stresem to pojęcia, które nierozerwalnie wiążą się ze sobą. radzenie sobie stanowi funkcję regulacyjną, która polega na utrzymaniu adekwatnej równowagi pomiędzy wymaganiami, a możliwościami lub na redukowaniu rozbieżności między nimi.
(cytat, str. 88) W sytuacji kryzysu psychospołecznego wsparcie społeczne jest wskazane w każdym okresie życia. Obejmuje ono: - systemy indywidualne, - rodzinę i przyjaciół, - systemy dydaktyczno-wychowawcze (żłobek, przedszkola, szkoły), - grupy samopomocy społecznej, - pracę i systemy ekonomiczne, - szpitale ogólne i psychiatryczne.
(cytat, str. 92) pozytywna postawa życiowa towarzyszy zjawisku wzrostu potraumatycznego także przez to, że przyczynia się wcześniej do uruchomienia zasobów sprzyjających radzeniu sobie ze stresem.
(cytat, str. 108) Istnieje wiele sygnałów ostrzegawczych, które mogą wskazywać na zjawisko wypalenia. Należą do nich: - odbieranie życia jako ciężkiego i ponurego, - niechęć towarzysząca wychodzeniu do pracy, odczuwalny brak chęci do pracy bądź przepracowanie, - rezygnacja z wytyczonych celów, - zredukowane zaangażowanie (wobec innych, większe roszczenia), - poczucie izolacji od świata, - reakcje emocjonalne, poczucie winy, - poirytowanie, negacja, drażliwość i brak cierpliwości w domu, - zrzucanie odpowiedzialności na innych, - negatywne kontakty z ludźmi, - częste choroby bez rozpoznawalnych przyczyn, - myśl o ucieczce i samobójstwie.
(cytat, str. 111) Można uniknąć wypalenia lub je zredukować, gdy zachowuje się przekonanie, że jest się skutecznym w osiąganiu ważnych celów zawodowych. Można wyróżnić trzy obszary, do których można odnieść skuteczności: - sytuacje zadaniowe, - sytuacje interpersonalne, - sytuacje organizacyjne.
(cytat, str. 131) Tolerancja niepewności w relacjach wewnątrz zespołu sprowadza się do: - bezpośredniej komunikacji, - akceptacji odmienności w sferach indywidualnych wartości i potrzeb poszczególnych członków zespołu, - twórczego podejścia do konfliktów, - nastawienia na współpracę, - sprzyjającego pracy poziomu napięcia emocjonalnego w bezpośrednich relacjach, - niezbyt wysokiego poziomu stresu panującego w zespole
Słowa kluczowe:tolerancja normalna Komentarze i źródła pierwotne: Polak J., Orientacja na przyszłość a satysfakcja uczestników organizacji o różnym stopniu tolerancji niepewności, nie opublikowana rozprawa doktorska napisana pod kierunkiem B. Kożusznik, Uniwersytet Śląski 2003, s.102-107
(cytat, str. 139) Stanowiska przywódcze w grupie mogą powstać dwoma drogami: jedna z nich jest wyznaczenie przywódcy przez władze zewnętrzne, drugą jest wyłonienie przywódców w trakcie interakcji między członkami grupy
(cytat, str. 147) Wywieranie wpływu i uleganie wpływowi szczególnie często występuje w praktyce kierowniczej. Ludzie różnią się między sobą zdolnościami do wywierania wpływu na innych oraz motywacją do korzystania z tej zdolności.
(cytat, str. 152) Są dwie metody skłaniania ludzi do uległości - nagradzanie i karanie. Nagradzanie polega na tworzeniu pozytywnych następstw zachowań, które są pożądane przez osobę wywierająca wpływ. Karaniem natomiast jest tworzenie negatywnych następstw, czyli wprowadzanie bodźców destrukcyjnych, po wykonaniu reakcji niepożądanej.