Encyklopedia Zarządzania :: Zarz��dzanie rozwojem firmy
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 7) Megatrendy odnoszą się do postaw życiowych, wynikających m.in. z dużej ilości wolnego czasu, uwzględniania sensu życia, aktywności życiowej, ale również nawiązują do odpowiedzialności społecznej i związanej ze środowiskiem naturalnym (Wyss, von Bergen, Naisbit). Wśród zawartości megatrendu 2000, Gerken wymienia m.in. pro¬ekologiczną orientację menedżerów oraz fakt, że nowy konsument wymaga bezpośredniego kontaktu.
(cytat, str. 10) Rozwój firmy, będący kategorią jakościową, związany jest z wprowadzaniem nowych lub poprawą jakości istniejących elementów i zmian struktur w przedsiębiorstwie.
(cytat, str. 10) Według G. Gierszewskiej3 budowa strategii rozwoju wymaga podjęcia następujących decyzji w przedsiębiorstwie: -określić możliwe i pożądane tempo i kierunek rozwoju, -wybrać orientację strategiczną firmy - produktową, rynkową lub dywersyfikacyjną.
(cytat, str. 10) Strategia rozwoju firmy powinna opierać się na wskazanych źródłach przewagi strategicznej, a więc głównie na rzadkich zasobach i trwałych czynnikach sukcesu. Przewaga konkurencyjna, podobnie jak produkt lub technologia, przechodzi przez swój cykl życia. Jego charakterystyka związana jest z sektorem działalności oraz rodzajem tej przewagi. Źródeł przewagi strategicznej należy szukać oczywiście również wewnątrz firmy. Możliwość tworzenia i zwiększania wartości dodanej wiązać się może z integracją firmy wokół procesów. Podnoszenie jakości tych procesów, z uwzględnieniem czynnika czasu i kosztów stanowi przesłanki osiągania niezbędnych zdolności konkurencyjnych.
(cytat, str. 11) Rozwój firmy, będący najskuteczniejszą strategią zapewnienia jej sukcesu rynkowego, może mieć charakter innowacyjny lub restrukturyzacyjny. Rozwój przez innowacje obejmuje innowacje techniczne. organizacyjne lub ekonomiczne (dotyczące strategii zarządzania, polityki finansowej i marketingu).
(cytat, str. 11 - 12) Restrukturyzacja rekonwalescencyjna oparta jest m.in. o racjonalizację działalności, poprawę wykorzystania potencjału ludzkiego, upraszczanie i modyfikację struktur organizacyjnych, w tym nakierowanych na marketing, niewielkie inwestycje, działania projakościowe, proekologiczne, wprowadzanie zasad rachunkowości zarządczej, restrukturyzację finansową, zmiany własnościowe.
(cytat, str. 11) Restrukturyzacja, jako proces dostosowania przedsiębiorstwa do wymogów rynku obejmuje różne formy, w tym 6: - pozyskiwanie nowych dziedzin działalności (dywersyfikacja) w oparciu o inwestycje lub przejęcie innych firm, - rezygnację z mało efektywnych (lub w fazie schyłku) dziedzin działalności, - zmiany struktury kapitałowej przedsiębiorstwa, - sprzedaż części przedsiębiorstwa, - zmiany struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa, - prywatyzację.
(cytat, str. 12) Tak rozumianą jakość organizacji można zdefiniować jako system parametrów i charakterystyk opisujących strukturę przestrzenną, kadrową, funkcjonalną i ekonomiczną, gdzie systemotwórczą rolę pełnią wartości występujące w otoczeniu firmy oraz wewnątrz organizacji, a posiadane kompetencje zapewniają realizację wyznaczonych .funkcji j osiąganie wyznaczonych celów strategicznych. Cele te osiąga się przez rozwój firmy.
(parafraza, str. 12) Ewolucja w zarządzaniu strategicznym wiązała się ze zmianą jego ról - od akcentowania zmian w otoczeniu (lata siedemdziesiąte), do nawiązywania relacji z otoczeniem (m.in. narzędzia marketingu relacyjnego i nastawienie procesowe w miejsce akcentowania wyników) - lata dziewięćdziesiąte, w powiązaniu ze zmianą zachowań marketingowych (odejście od marketingu transakcji). Aktualnie szczególnego znaczenia nabierają: wiedza i umiejętności tworzące unikatowe zasoby firmy, oparte m potencjale ludzkim. Osiąganie poszczególnych etapowych celów rozwoju organizacji wiąże się z odpowiednim sterowaniem zasobami, procesami i informacjami, ze szczególnym podkreśleniem zarządzania aktywami intelektualnymi i optymalnym ich wy¬korzystaniem dla zdobycia i utrzymania kontaktów z klientem i wprowadzania innowacyjnych produktów i usług. Osiąganie poszczególnych etapów rozwoju organizacji obejmuje również zapewnienie równowagi różnych interesów i różnych celów (finansowych, niefinansowych, długo i krótkoterminowych).
(cytat, str. 14) O jakości organizacji świadczy jakość procesów i produktów oceniana przez klientów, z uwzględnieniem ocen akcjonariuszy, pracowników, dostawców, społeczność lokalną, reprezentantów interesów państwa, opinię publiczną, ale i konkurentów. Pod-stawą osiągania coraz wyższej jakości organizacji są wyznawane wartości. Wartości te stanowią o kulturze organizacji i jej tożsamości.
(cytat, str. 14) Zarządzanie wiedzą, obejmujące zarządzanie innowacjami, informacjami i kapitałem ludzkim jest źródłem trwałej i wyróżniającej przewagi konkurencyjnej firmy na poszczególnych etapach jej rozwoju. Zdaniem Petera Druckera wiedza staje się jedynym zasobem ekonomicznym, stanowiącym o przewadze konkurencyjnej. Zarządzanie wiedzą, które dąży do opracowania metod i technik w obszarze tworzenia i gromadzenia wiedzy należy rozpatrywać w powiązaniu z pozycją aktywów niematerialnych (kapitału intelektualnego). Część autorów uważa, że obie te koncepcje nie wykazują miedzy sobą wyraźnych różnic.
(cytat, str. 15) Kultura organizacyjna wiąże się z normami i wartościami podzielanymi przez członków organizacji. Można więc przyjąć, że budując przedsiębiorstwo oparte na wiedzy wykorzystać można proces zarządzania kulturą organizacyjną, dostosowaną do działań firm nakierowanych na klientów, właścicieli, kredytodawców, dostawców, pośredników w oparciu głównie o wartości (zarządzanie przez wartości). Propozycję taką przedłożyli Dolan i Garcia 11.
(cytat, str. 20) Uzyskanie przewagi konkurencyjnej opierać sic może na konkurencji kosztowej, dyferencjacji wyrobów i kanałów dystrybucji, koncentracji uwagi na określonej grupie klientów lub rynku geograficznym. Dyferencjacja związana jest z unikalnością wyrobów i technologii. Unikalność wiązać się może np. również z jakością.
(cytat, str. 22) Ważnym pojęciem jest definicja sektora (nazywanego czasem branżą), który Porter określa jako grupę firm wytwarzających wyroby będące substytutami. Pojęcie sektora, jak wynika z definicji może (ale zdaniem autora niniejszego opracowania nic musi) pokrywać się z pojęciem dziedziny działalności.
(cytat, str. 22) Tożsamość (kultura przedsiębiorstwa) może ulec zmianie pod wpływem pojawienia się charyzmatycznego przywódcy. Może to powodować odejście od zbytniej formalizacji procesów decyzyjnych. Zgodność między tożsamością a charakterem procesów decyzyjnych może zapewnić odpowiednie przywództwo (np.: charyzma, konsens). Wpływ struktury na tożsamość wynika z podziału władzy (formalnego, np.: w postaci struktury organizacyjnej lub mającego formę domyślną). Z jednej strony istniejąca tożsamość ulega zmianom z chwilą zmian struktury organizacyjnej, z drugiej zaś strony istniejąca tożsamość ma wpływ na aktualną strukturę.
(cytat, str. 48) Strateging obejmuje: wyłonienie elity innowacyjnej przedsiębiorstwa, projektowanie strategii rozwojowej, uruchomienie systemu wczesnego ostrzegania, projektowanie i wdrażanie zmian strategicznych w przedsiębiorstwie, ciągłe informowanie pracowników o realizowanych strategiach firmy i zmianach w jej otoczeniu.
(cytat, str. 48) Plan strategiczny powinien być trzystopniowy: - długookresowy (ponad 5 lat) - określa cele. ale i sposoby ich osiągania, - średniookresowy (do 5 lat) - konkretyzuje koncepcje strategiczne oraz metody i środki ich realizacji, - krótkoterminowy (roczny).
(cytat, str. 50) Dla przedsiębiorstw przemysłowych ustalono cztery źródła krytycznych czynników sukcesu: 1) Sytuacja w branży (lub na rynkach zbytu). 2) Pozycja przedsiębiorstwa na rynku oraz jego słabe i mocne punkty. 3) Otoczenie przedsiębiorstwa (tzw. czynniki środowiskowe). 4) Ograniczone w czasie, charakterystyczne dla przedsiębiorstwa konflikty i sytuacje problemowe.