Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Malara Z., Przedsiębiorstwo w globalnej gospodarce,
Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006, ISBN: 978-83-01-14821-8
Strategia zarządzania przedsiębiorstwem to długookresowa działalność, związana z określeniem misji, celów (zewnętrznych i wewnętrznych) oraz przygotowaniem i realizacją planów (programów) działania w obszarze techniki i technologii, ekonomiki i rynku, organizacyjno-prawnym oraz organizacji i zarządzania.
( , s. 21)
W burzliwych czasach postępującej globalizacji strategia jest grą o przyszłość i zawiera takie reguły postępowania, dzięki którym przedsiębiorstwo uzyskuje szansę na osiągnięcie stabilnej i wysokiej pozycji na rynku i pośród konkurentów, zachowując przy tym odpowiednią kondycję ekonomiczną . równowagę wobec otoczenia.
( , s. 22)
Łańcuch wartości to zespól środków umożliwiających identyfikowanie sposobów (dróg) do tworzenia wartości dla klienta oraz przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa na rynku (regionalnym, narodowym, międzynarodowym, globalnym).
( , s. 25)
Możliwości dostosowania łańcucha wartości rosną wtedy, gdy przedsiębiorstwo - dążąc do prowadzenia aktywności o charakterze globalnym - samo staje się organizacją ponadnarodową (globalną), tworząc przedsiębiorstwa w różnych krajach. Z uwagi na korzyści skali przyjęcie takiego rozwiązania sprzyja wzrostowi wartości dodanej - łatwiej jest bowiem czerpać pożytki z rozszerzonego rynku, pod warunkiem wszak, że przedsiębiorstwo opanuje zasady obowiązujące w danym kraju i dostosuje strategie działania do wymagań lokalnego otoczenia. Niewątpliwie sprzyja to budowaniu pozycji rynkowej przedsiębiorstwa na globalnym rynku, a jej utrwalaniu sprzyjają strategie wspomagające o charakterze: - kosztowym, których zamiarem jest poszukiwanie sposobów na obniżanie kosztów wytwarzania, ograniczanie asortymentu produkcji, obniżanie kosztów zarządzania itp. - jakościowym, których celem jest poprawa efektywności wykorzystania zasobów, - marketingowym, które na podstawie dobrze rozpoznanego rynku wykorzystują mechanizm wzmacniania gustów i preferencji klientów oraz poprzez właściwą reklamę poprawiają dostępność produktów i wizerunek przedsiębiorstwa, np. przez poprawę kanałów dystrybucji, serwisu i działalności posprzedażnej, - logistycznym, które są nakierowane na budowanie nowych źródeł zaopatrzenia i ich terminowości i jakości oraz ekspedycji i rynków zbytu, - wiedzy i umiejętności - w drodze ich transferu na nowe rynki (do innych krajów), - kompetencji i ich wykorzystania (powielania) w innych dziedzinach działania przedsiębiorstwa (również poza granicami kraju), - synergii działania polegającej na mnożeniu korzyści wskutek prowadzenia działalności w różnych krajach i na zróżnicowanych rynkach, - innowacji wykorzystujących umiejętność szybkiego tworzenia i rozwoju no¬wych, ulepszonych produktów mających szansę powodzenia na rynkach globalnych, które odpowiadają warunkom określonym przez popyt, - zróżnicowania - opartych na zdolności do elastycznego dostosowywania wielkości i struktury podaży tych produktów (usług) do wielkości i struktury popytu, - organizacyjnym - opartych na potencjale intelektualnym i technicznym jako zdolności do umiejętnego wprowadzania na kluczowe rynki produktów zdolnych zaspokoić oczekiwania klientów, - finansowym, gdzie wykorzystywane są zdolności do tworzenia i uruchamiania Środków finansowych przyczyniających się do rozwoju i sprzedaży kolejnych odmian produktów oraz wzmacniania tych ogniw łańcucha wartości procesów i działań, które najefektywniej wpływają na tworzenie nadwyżki, - akwizycji, gdzie główną umiejętnością jest zdolność do łączenia i przejmowania innych przedsiębiorstw, zwłaszcza takich, które odniosły rynkowy sukces.
( , s. 27-29)
Logika budowania modelu biznesu sprzyjającego osiąganiu przewagi konkurencyjnej u i wybór oraz implementacja odpowiedniej strategii, która jest wynikiem wyboru decyzji i działań dokonywanych spośród mapy decyzji utworzonej na podstawie możliwości: - inwestycyjnych i kapitałowych, - pozyskania właściwych pracowników, - doboru dostawców i odbiorców, - zbudowania relacji odpowiednich do ich utrzymania.
( , s. 33)
W budowaniu przewagi konkurencyjnej właściwy model to taki, który odpowiednio wiąże koncepcję teoretyczną z umiejętnością jej praktycznej realizacji, przekładającej się na tworzenie łańcucha działań, którego zamiarem jest skuteczna eksploatacja i odnowa zasobów i umiejętności.
( , s. 33)
Konfigurowanie działalności wymaga uwzględnienia systemowego podejścia do zjawiska konkurencyjności i oznacza taki sposób rozmieszczenia poszczególnych ogniw łańcucha wartości (także w różnych krajach i na różnych rynkach), aby w obowiązujących warunkach uzyskać najwyższą wartość dodaną.
( , s. 37)
Umiejętność budowania strategii globalnych może być wynikiem implementacji zarówno utartych wzorców (wymieniono je w podrozdziale 1.1), jak również ich rozwiniętych i współcześnie stosowanych metod: - konfigurowania działalności, - zawiązywania aliansów strategicznych, - dokonywania fuzji i przejęć, - budowania gron (clusters), - upowszechniania franchisingu, - tworzenia nowej kultury organizacyjnej.
( , s. 37)
Konfiguracja skoncentrowana wywołuje efekt skupienia węzłowych (najważniejszych dla przedsiębiorstwa) ogniw łańcucha wartości tylko na jednym terytorium (części świata, kraju, regionie) po to, aby: - osiągnąć wysoką produktywność i zmniejszyć koszty jednostkowe, korzyści skali oraz efekt synergii działań, - uzyskać efekt doświadczenia w odniesieniu do funkcji, które podlegają koncentracji, - posiąść korzyści logistyczne jako skutek koordynacji ogniw łańcucha wartości. Konfiguracja skoncentrowana w praktyce oznacza dla przedsiębiorstwa przyjęcie modelu przypominające działania operatora33 bądź integratora34, to jest takie, które wyróżnia koncentracja zasobów i umiejętności na jednym - wybranym spośród wszystkich obszarów aktywności przedsiębiorstwa - aspekcie łańcucha wartości, lub takie, gdzie łączone są zasoby i umiejętności, a głównym zamiarem takiego łączenia jest uzyskanie kontroli nad całym procesem tworzenia i utrzymywania przewagi konkurencyjnej.
( , s. 38)
Konfiguracja rozproszona jest wynikiem wykorzystywania różnic w kosztach pracy, surowców, transportu, dystrybucji itd., jakie występują na różnych rynkach, i polega na lokowaniu tam działalności przedsiębiorstwa. Przez dostęp do wielu różnych źródeł i zasileń na całym świecie (na rynku globalnym) możliwe staje się uformowanie takiej konfiguracji, która prowadzi do uzyskania najwyższej wartości dodanej (maksymalnej nadwyżki).
( , s. 39)
… alians oznacza sojusz zawiązany między przedsiębiorstwami w celu osiągnięcia lepszej pozycji konkurencyjnej'.
( , s. 40)
Alians addytywny powodowany jest zamiarem osiągania korzyści skali wskutek realizowanego wspólnie projektu w zakresie badań i rozwoju oraz produkcji bądź sprzedaży Współpraca w obrębie wszystkich ogniw łańcucha wartości opiera się na podziale zadań, a partnerzy osiągają korzyści wynikające z ekonomiki skali oraz specjalizacji. Alianse addytywne spotyka się na ogól w przemyśle zbrojeniowym i lotniczym, chociaż bywa, że ten rodzaj sojuszu zawiązują także przedsiębiorstwa przemysłu motoryzacyjnego.
( , s. 42-43)
Alians zintegrowany sprowadza się do współpracy w zakresie prac badawczych i rozwojowych. Zalecany jest przedsiębiorstwom, które łączy wspólne położeni^ terytorialne oraz podobna pozycja rynkowa. Ten rodzaj sojuszu zawiązują na ogół przedsiębiorstwa, które mają zamiar wykorzystywać efekty skali w zakresie wytwarzania jakiegoś podzespołu lub realizacji wyodrębnionego stadium procesu produkcyjnego. Wyroby te włączane są następnie do produkcji własnej każdego z partnerów i odrębnie sprzedawane na rynku, a celem takiego rodzaju aliansu jest stworzenie przewagi konkurencyjnej wynikającej z ekonomiki skali wyodrębnionego w ten sposób stadium produkcyjnego.
( , s. 42)
Alians komplementarny występuje wtedy, gdy - przykładowo - produkty wprowadzane na rynek przez sojuszników nie są konkurencyjne, lecz się wzajemnie uzupełniają, a równocześnie partnerzy dysponują odmiennymi umiejętnościami oraz reprezentują różne pozycje rynkowe. Na przykład jedno z przedsiębiorstw jest producentem,Ja drugie specjalizuje się w dystrybucji Każdy z partnerów odpowiada więc za realizację zadań wynikających z przyjętych obowiązków. Celem tworzenia takiego aliansu jest na ogól rozszerzenie rynku (geograficznego zasięgu działania).
( , s. 42)
W językoznawstwie przez pojęcie fuzja rozumie się połączenie, zjednoczenie się przedsiębiorstw. W języku potocznym fuzja rozumiana jest jako scalenie, złączenie dwóch (lub więcej) prawnie odrębnych całości, zespolenie w jedność, zsumowanie czy trwałe związanie.
( , s. 43)
Termin „przejęcie to transfer kontroli nad działalnością gospodarczą z jednej grupy interesów (jednego inwestora) do innej (innego). W praktyce odbywa się ono w drodze nabycia takiego pakietu akcji danej firmy przez inną, który daje możliwość jej kontroli.
( , s. 43)
Grona (clusters) to geograficzne skupiska wzajemnie powiązanych przedsiębiorstw, wyspecjalizowanych dostawców, jednostek świadczących usługi, organizacji i instytucji (także o charakterze non profit), konkurujących między sobą, jak również współpracujących.
( , s. 45)
Układ franchiser (dawca) oraz franchisant (biorca) funkcjonuje na podstawie umowy w zakresie: - sposobów produkcji i/lub świadczenia usług (technologii), ; - okresu (czasu trwania działalności), - miejsca (terytorium), - norm (zasad funkcjonowania), - standardów (jakości), - zasad sprzedaży (np. opakowań i obsługi), - serwisu.
( , s. 47)
Istotą franchisingu jest wyjątkowość pomysłu, którego skuteczna implementacja prowadzi do osiągnięcia wysokiej i stabilnej pozycji na rynku (globalnym) bez konieczności angażowania środków własnych.
( , s. 48)
... franchising (jest) metodą budowania i umacniania marki i pozycji rynkowe przedsiębiorstwa, sprawdzoną przez firmy globalne62, a zakres działań w tej mierz obejmuje:
franchising przemysłowy polegający na udostępnieniu biorcy know-how i tajemnicy zawodowej w celu wytwarzania produktów o identycznych właściwościach jak dobra produkowane u dawcy, np. Coca-Cola;
franchising handlowy, gdzie umowa przewiduje, iż biorca zobowiązuje się d0 sprzedaży produktów dostarczanych przez dawcę. Dawca przekazuje ponadto markę (sposób organizacji sprzedaży, wystrój wnętrz handlowych, pomoc w zakresie doradztwa (pomoc prawną) oraz reklamy i promocji.
( , s. 48)