Encyklopedia Zarządzania :: Techniki informacyjne w badaniach systemowych
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(parafraza, str. 6) Warstwy i funkcje modelu ISO/OSI sieci komputerowej czy teleinformatycznej: 1.Warstwa fizyczna-odpowiada za fizyczną transmisję sygnałów cyfrowych. 2.Warstwa kanałowa-odpowiada za transmisję ciągów bitów w ramkach, wykrywanie i korygowanie błędów transmisji. 3.Warstwa sieciowa-odpowiada za wybór tras pakietów ramek pomiędzy dwoma końcowymi węzłami sieci. 4.Warstwa transportowa-odpowiada za oddzielenie funkcji warstw wyższych od problemów transmisji danych oraz za zapewnienie odpowiednich wskaźników jakości transmisji. 5.Warstwa sesji-odpowiada za synchronizację wymiany danych. 6.Warstwa prezentacji-odpowiada za formaty prezentacji danych i interfejsy użytkownika. 7.Warstwa zastosowań-odpowiada za współpracę z faktycznym oprogramowaniem aplikacji, czyli przekształcenie transmitowanych danych stosownie do potrzeb tego oprogramowania.
(cytat, str. 7) "Zasada redukcji-sprowadzanie zachowania systemu złożonego do zachowanie jego części-jest słuszna tylko wtedy, gdy poziom złożoności systemu jest niski."
(cytat, str. 9) "Nie ma wątpliwości, że informacja oraz wiedza stają się podstawowymi zasobami ekonomicznymi o charakterze publicznym bądź prywatnym i że niezbędne jest określenie reguł ich współużytkowania bądź reguł dotyczących modeli biznesowych ich sprzedaży i wymiany."wi
(cytat, str. 10) "Jednakże w teorii chaosu pojawia się również inne pojęcie- a mianowicie efekt wahnięcia skrzydeł motyla:małe zmiany parametrów lub warunków początkowych złożonego systemu dynamicznego mogą spowodować zasadnicze zmiany zachowania tego systemu."
(cytat, str. 11) "Wiele aspektów zmiany sposobu widzenia świata może być określanych jako perspektywa systemowa. Perspektywa ta obejmuje modelowanie matematyczne, w szczególności tzw. miękkie techniki obliczeniowe,wraz ze zbiorami rozmytymi(fuzzy sets; zastosowaniem logiki nieskończenie wielowartościowej) oraz zbiorami przybliżonymias(rough sets;zastosowaniem logiki trójwartościowej)."
(cytat, str. 11) "Definicja w szerokim sensie określa wiedzę jako nagromadzone doświadczenie i spuściznę kulturową ludzkości (jest to więc wiedza uspołeczniona) lub pojedynczych ludzi(wiedza indywidualna), włączając w to naukę, sztukę, religię, mity, magie itd."
(cytat, str. 12) "Gospodarka oparta na wiedzy może być definiowana z perspektywy mikroekonomicznej jako gospodarka, w której przedsiębiorstwa traktują wiedzę jako zasadniczy zasób produkcyjny oraz aktywnie zarządzają wewnętrznymi i zewnętrznymi zasobami wiedzy i je wykorzystują."
(cytat, str. 12 - 13) "Gospodarka oparta na wiedzy może być definiowana z perspektywy makroekonomicznej jako gospodarka cechująca się szybkim rozwojem tych sektorów i działów gospodarki, które są związane z przetwarzaniem informacji i nauką, czyli przemysłów wysokiej techniki, usług społeczeństwa informacyjnego, technik informacyjnych itp."
(cytat, str. 13) "Gospodarka oparta na wiedzy może być definiowana z perspektywy systemowej jako gospodarka związana z nową epoką cywilizacji informacyjnej i wiedzy."
(cytat, str. 18) "Zdefiniujemy intuicję jako umiejętność przedsłownego,całościowego, nieświadomego (lub podświadomego, lub quasi-świadomego)przetwarzania sygnałów zmysłów zawartości pamięci,pozostałą historycznie z przedsłownego okresu ewolucji ludzkości oraz nazwijmy tę definicję ewolucyjnie racjonalną definicją intuicji."
(cytat, str. 59) "Należy zauważyć, ze rozwój jest powszechnie rozumiany jako proces, którego celem jest zapewnienie wzrostu społecznego dobrobytu. Dobrobyt (welfare) wiąże się z kolei nie tylko z posiadanym bogactwem(kapitałem), lecz także z gwarancją(poczuciem) bezpieczeństwa lub ryzykiem jego utraty."
(cytat, str. 80) "Klasyczne procedury polegają na arbitralnym założeniu postaci badanych funkcji, a potem wyznaczeniu definiujących je parametrów. określa się je mianem metod parametrycznych.Ich istotnymi zaletami są prostota teoretyczna oraz obliczeniową, a także powszechna znajomość i dostępność w literaturze."
(cytat, str. 96) "Jednym z podstawowych zagadnień badań systemowych jest identyfikacja parametryczna, czyli określenie wartości parametrów występujących w modelu. w typowym zadaniu praktycznym dysponuje się m niezależnymi pomiarami danego parametru, które są jednak obarczone błędami różnego pochodzenia.Na tej podstawie należy określić wartość, która możliwie najlepiej- z punktu widzenia całości problemu-charakteryzowałaby zjawiska reprezentowane przez ten parametr."
(cytat, str. 100) "System LMDS(Local Multipoint Distribution System) jest coraz powszechniej stosowany przez operatorów telekomunikacyjnych do bezprzewodowej szerokopasmowej transmisji danych, co w dużym stopniu wynika z gwałtownie narastającego popytu na dostęp do Internetu.System ten umożliwia połączenie węzła sieci operatorskiej z odbiorcami usług, bez konieczności budowy kosztownej infrastruktury kablowej.Dane są przekazywane między rozlokowanymi na terenie aglomeracji miejskiej stacjami bazowymi, które drogą radiową obsługują stałe połączenia z wieloma stacjami abonenckimi, znajdującymi się w zasięgu transmisji urządzeń nadawczo-odbiorczych poszczególnych stacji."
(cytat, str. 116) "Jeżeli przynajmniej przybliżona(ogólna)postać modelu opisującego interesujące badacza zjawisko nie jest znana a priori, można odwołać się do pomocy jednego z wielu podejść nieparametrycznych,czyli takich, w których o estymowanej funkcji regresji nie zakładamy, że jest znana z dokładnością do skończenie wielu(estymowalnych)parametrów."
(parafraza, str. 118) Analiza regresji oparta na poszukiwaniu interesujących rzutów (projection pursuit regression:PPR) jest jedną z sensu stricto adaptacyjnych metod estymacji w pełni opartą na automatycznym wykrywaniu informacji ukrytej w danych i w której całkowicie unika się założeń a priori o postaci funkcji f.
(parafraza, str. 128) Metoda najbliższych sąsiadów wywodzi się z koncepcji estymacji gęstości(rozkładu) prawdopodobieństwa w otoczeniu interesującego nas punktu x, ale zamiast explicite szacować tę gęstość, sprawdza się, do której klasy należy większość elementów próby uczącej, leżących w otoczeniu punktu x zawierającym zadaną z góry liczbę obserwacji.
(cytat, str. 139) "Sieci neuronowe, a także systemy rozmyto-neuronowe, doskonale nadają się do wykorzystania jako klasyfikatory. Niektóre typy sieci neuronowych realizują tez algorytmy grupowania danych, czyli tzw. uczenie nienadzorowane."