Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Połowa Amerykanów twierdzi, że przedsiębiorstwo- oprócz osiągania zysków- maja powinności wobec swoich pracowników i klientów, blisko połowa uważa, że firmy powinny również pomagać w rozwiązywaniu globalnych problemów, takich jak ubóstwo, głód i choroby, a tylko 3% spośród nich sądzi, że przedsiębiorstwa są odpowiedzialne jedynie za wypracowanie zysków.
( , s. 9)
Zarządzanie reputacją to przede wszystkim zarządzanie tożsamością przedsiębiorstwa, kształtowanie nie obrazu firmy, ale jej rzeczywistych cech.
( , s. 10)
Przedsiębiorstwa o dobrej reputacji, mimo dzielących je różnic, łączy wiele podobieństw. Maja jasno określony zbiór wartości, którymi kierują się w swoich działaniach i są konsekwentne w ich przestrzeganiu. Zazwyczaj posiadają silną, wyróżniającą markę, oferują wysokiej jakości produkty i usługi, postępują w sposób społecznie odpowiedzialny i przynoszą zyski. (…) Przedsiębiorstwa o dobrej reputacji cieszą się poparciem klientów, chętniej nabywających ich produkty czy korzystających z ich usług. Przedsiębiorstwa takie mogą liczyć także na większą lojalność klientów i rekomendację z ich strony. Dobra reputacja pozwala pozyskiwać wartościowych pracowników i sprawia, że są oni bardziej zaangażowani, podnosi także atrakcyjność przedsiębiorstwa w oczach obecnych i potencjalnych kontrahentów, pozwala utrzymywać poparcie społeczności i powstrzymuje je od niekorzystnych dla firmy działań. W efekcie przedsiębiorstwa posiadające dobrą reputację maja silniejszą pozycję rynkową i osiągają lepsze wyniki finansowe.
( , s. 10-11)
Wyniki analiz przeprowadzonych przez C.J. Fombruna i M. Shanleya wskazują, że intensywna obecność w mediach na ogół negatywnie wpływa na reputację przedsiębiorstwa, jednak pogłębione badania S.L. Watricka dowodzą, iż skutki tejże obecności zależą od reputacji firmy. W przypadku firm o dobrej lub przeciętnej reputacji obecność w mediach- niezależnie od tego ,czy dotycząca ich wypowiedź jest pozytywna, czy negatywna- wiąże się z poprawą reputacji. Natomiast w przypadku przedsiębiorstw o słabej reputacji obecność w mediach wpływa generalnie na jej pogorszenie, z wyjątkiem sytuacji, kiedy wypowiedź dotycząca takiego przedsiębiorstwa jest pozytywna.
( , s. 15)
Szum informacyjny utrudnia przedsiębiorstwom dotarcie ze swoim komunikatem do świadomości odbiorców. W tej sytuacji dobra reputacja zapewnia posiadającym ją firmom przewagę choćby dlatego, że łącząca się z nią wiarygodność zwiększa siłę przekazu.
( , s. 17)
Kwestie związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu znalazły się w centrum zainteresowania społeczeństw w wielu krajach i będą kształtowały ich poglądy na zachowania działających w tych krajach przedsiębiorstw. Przejawem tego zjawiska jest rosnąca grupa etycznych konsumentów, kierujących się w swoich decyzjach zakupowych oceną stosunku przedsiębiorstwa do środowiska naturalnego czy przestrzegania przez nie praw pracowniczych i praw człowieka. Mogą wywierać nacisk na przedsiębiorstwa w dwojaki sposób- dokonując wyborów pozytywnych, czyli popierając przez swoje decyzje zakupowe przedsiębiorstwa o wyższych standardach etycznych, lub negatywnych, czyli powstrzymując się od nabywania produktów firm zachowujących się nieetycznie
( , s. 18)
Obok etycznych konsumentów, rosnące znaczenie ma inna grupa interesariuszy przedsiębiorstw- etyczni inwestorzy. Są to zarówno inwestorzy indywidualni, jak i fundusze inwestycyjne, dla których przy podejmowaniu decyzji o zakupie walorów spółki istotny jest charakter jej działalności oraz przestrzeganie przez nią zasad społecznej odpowiedzialności biznesu.
( , s. 18)
Jak zauważa R. Hall, „jako kluczowy zasób reputacja organizacji może być głównym czynnikiem osiągania przewagi konkurencyjnej i umacniania pozycji finansowej organizacji, ponieważ konkurentom trudno jest osiągnąć podobny prestiż i szacunek.”
( , s. 25-26)
Komentarze i źródła pierwotne: R. Hall, The Strategic Analysis of Intangible Resources, Strategic Management Journal 1992, vol.13, nr 2.
Przedsiębiorstwom o dobrej reputacji łatwiej jest współpracować z regulatorami, bowiem cieszą się one większym zaufaniem otoczenia. Dobra reputacja pozwala również przeciwstawić się niekorzystnym dla firmy decyzją regulatora- daje bowiem możliwość korzystania z poparcia, jakiego mogą udzielić przedsiębiorstwu inne grupy interesariuszy.
( , s. 25)
Reputacja może być traktowana jako źródło trwałej przewagi konkurencyjnej. Badacze zajmujący się ta problematyką uważają, że w wyniku wypracowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwo osiąga ponad przeciętne rezultaty. Źródłem przewagi są wyjątkowe umiejętności i zasoby. Aby przewaga była trwała, zasoby powinny być rzadkie, cenne, trudne do imitacji i substytucji. Reputacja ma wszystkie te cechy- jej wypracowanie jest trudne i wymaga czasu, ale gdy przedsiębiorstwo nie popełnia błędów, jest trwała.
( , s. 26)
Reputacja prowadzi do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej na bazie zróżnicowania. Zróżnicowanie polega na wypracowaniu cech, które są istotne z punku widzenia klientów i jednocześnie uznawane za unikalne. Zapewnia ono przedsiębiorstwu lojalność klientów, co chroni je przed konkurencją, oraz stwarza możliwość ustalania cen na wyższym poziomie (klienci są mniej wrażliwi na cenę) W efekcie przedsiębiorstwo osiąga rentowność wyższą od przeciętnej w sektorze. W przypadku reputacji trwałość przewagi konkurencyjnej opartej na zróżnicowaniu prowadzi do utrzymywania wyższej stopy zysku w długim okresie. Potwierdziły to badania P.W. Robertsa i G.R. Dowlinga, w których wykazano, że firmy o dobrej reputacji są w większym stopniu zdolne do trwałego osiągania lepszych wyników finansowych.
( , s. 27)
Istnieją takie sektory, w których reputacja stanowi bardzo poważną barierę wejścia. Dotyczy to np. usług profesjonalnych (prawnych, konsultingowych, finansowych, medycznych, itp.). Waga reputacji wynika z dużego znaczenia zaufania oraz korzyści wizerunkowych, jakie niesie ze sobą współpraca z firmą doradcza lub audytorską o dobrej reputacji. W tej sytuacji firma nowo wchodząca musi pokonać barierę w postaci konieczności wypracowania odpowiedniej reputacji.
( , s. 28)
Reputacja nie tylko odgrywa dużą rolę w blokowaniu wejścia nowych firm do sektora, ale jest też ważnym czynnikiem ułatwiającym przedsiębiorstwom ekspansję. Firmom o dobrej reputacji łatwiej jest wejść do nowych sektorów, szczególnie takich, w których można dokonać transferu reputacji. (…)Przewaga firm o dobrej reputacji polega na tym, że mogą pozyskiwać bardziej wartościowe zasoby na dogodniejszych warunkach. Dotyczy to nie tylko zasobów finansowych, ale także innych, np. zasobów ludzkich. Te ostatnie są szczególnie ważne dla przedsiębiorstw usługowych, bowiem od jakości tych zasobów w dużej mierze zależy jakość świadczonych usług.
( , s. 29)
Reputacja związana jest z zaufaniem. Dlatego z przedsiębiorstwami o dobrej reputacji chętniej współpracują dostawcy, dla których reputacja kontrahenta oznacza mniejsze ryzyko oraz niższe koszty transakcyjne i koszty kontroli. Firmy o dobrej reputacji są również częściej wybierane przez pośredników, bowiem lojalność klientów i większe możliwości pozyskiwania nowych klientów stanowią gwarancję zbytu produktów.
( , s. 30)
Aktywa niematerialne można określić jako nie mające fizycznej postaci źródła przyszłych korzyści ekonomicznych przedsiębiorstwa. Aktywa te są ważne nie tylko dlatego, że stanowią obecni istotne źródło trwałej przewagi konkurencyjnej, ale również z powodu ich dużej elastyczności (możliwości wykorzystania w różnorodny sposób) oraz niewystąpienia utraty wartości związanej z ich użytkowaniem (wartość aktywów niematerialnych w wyniku ich wykorzystania rośnie).
( , s. 32)
Podstawowa różnica pomiędzy tożsamością, reputacją i wizerunkiem polega na tym, że tożsamość kształtowana jest przede wszystkim wewnątrz organizacji, reputacja powstaje na zewnątrz, wizerunek zaś, w zależności od ujęcia, może istnieć wewnątrz i na zewnątrz przedsiębiorstwa.
( , s. 38)
koncepcja tożsamości jako systemu identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa (…) definiowana jest jako „symbole, jakich organizacja używa, aby identyfikować siebie wobec ludzi”. Nieco szerzej tożsamość przedsiębiorstwa definiują E. Selame i J. Selame, stwierdzając, że jest ona „wizualnym sposobem przekazania otoczeniu, kim i czym firma jest ( jak postrzega sama siebie) i dlatego tożsamość ma silny związek z tym, jak otoczenie postrzega firmę”.
( , s. 40-41)
Komentarze i źródła pierwotne: E. Selame, J. Selame, Developing a Corporate Identity: How to Stand Out in the Crowd, John Wiley, New York 1975, s.4
Podstawowym narzędziem kreowania tożsamości rozumianej jako identyfikacja wizualna jest Visual identity mix, składający się według G.R. Dowlinga z nazwy firmy, jej logo lub symbolu oraz kolorystyki i kroju czcionki. Identyfikacja wizualna może obejmować również takie elementy, jak architektura, wystrój wnętrz czy stroje firmowe. (…) Tożsamość przedsiębiorstwa jest relatywnie stała, nie podlega zmianom w krótkim okresie. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy- jak ma to miejsce np. w przypadku fuzji czy podziału firm- dochodzi do głębokich i gwałtownych jej zmian. Identyfikacja wizualna jest natomiast bardziej podatna na przekształcenia. Może ona podlegać modyfikacjom, zarówna na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych, jak i w wyniku zmian zachodzących w samym przedsiębiorstwie.
( , s. 42)
Komunikacja przedsiębiorstwa obejmuje nie tylko komunikację firmy z otoczeniem. Ważną jej częścią jest komunikacja wewnętrzna zwłaszcza zarządcza (management comunication), której zadaniem jest:
umacnianie wspólnej wizji przedsiębiorstwa wśród wszystkich członków organizacji;
umacnianie zaufania do zarządzających organizacją;
inicjowanie procesu zmian i zarządzanie nim;
umacnianie identyfikacji pracowników z organizacją.
( , s. 50-51)
Dominujący obecnie pogląd wiąże tożsamość przedsiębiorstwa z unikatowymi cechami organizacji, które mają swoje korzenie w zachowaniu jej członków. Uznawana jest ona za pojęcie wielowymiarowe, wymagające podejścia multidyscyplinarnego, stąd w lutym 1995 roku, w ramach międzynarodowej grupy badaczy i praktyków podjęto próbę wspólnego opisu tożsamości przedsiębiorstwa. (…) Zintegrowane podejście do tożsamości zakłada, że obejmuje ona więcej elementów nie tylko symbole i komunikację. W literaturze brak jednak konsensusu co do tego, jakie elementy tworzą tożsamość. Poszczególni autorzy proponują różne modle” tożsamości mix” (identity mix) oparte na innym zestawie elementów składowych. Najczęściej, obok komunikacji, pojawiają się takie elementy, jak kultura organizacji, zachowania organizacji i jej członków, strategia przedsiębiorstwa.
( , s. 55-56)
Komentarze i źródła pierwotne: Więcej: Tabela 2.2 Wybrane modele identity mix. T.J. Dąbrowski, Reputacja przedsiębiorstwa,Oficyna a Wolters Kluwers business, Kraków 2010, s. 57.