Encyklopedia Zarządzania :: Zarz��dzanie od podstaw
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 15) Organizacje zaś, to zespoły złożone z ludzi(członków) najczęściej posługujących się wyposażeniem i techniką.Są one tworzone przez założycieli(którymi mogą być członkowie) do realizacji misji i osiągnięcia celów.
(cytat, str. 15) Misja to wartość(coś względnie rzadkiego i cennego), którą organizacja powinna tworzyć dla swojego otoczenia(szerszej społeczności, w której działa której sprzedaje względnie przekazuje swoje produkty, oczekując w zamian środków na przetrwanie i rozwój), członków i założycieli.
(cytat, str. 16) Zarządzanie polega na zapewnieniu(świadomym stworzeniu) warunków, by organizacja działała zgodnie ze swoimi założeniami, czyli realizowała swoja misję, osiągała zgodnie z nią cele i zachowywała niezbędny poziom spójności, umożliwiający przetrwanie, czyli wyodrębnienie z otoczenia, i rozwój, czyli realizacje misji i celów w przyszłości.
(cytat, str. 19) Organizowanie - tworzenie struktur, umożliwiających realizacje planów oraz innych ( rutynowych lub doraźnych) działań nieujętych w planach.
(cytat, str. 19) Zarządzanie informacją i wiedzą- świadome i zorganizowane pozyskiwanie(z zewnątrz i z wewnątrz), magazynowanie, odnajdywanie, przetwarzanie i użytkowanie informacji ważnych dla przetrwania, funkcjonowania i realizacji bieżących zadań organizacji.
(cytat, str. 20) Polityka personalna – sfera dotycząca zasobów ludzkich organizacji, których znaczenie dla jej sukcesu trudno przecenić i które wymagają bezpośredniego zainteresowania i oddziaływania menedżerów. Oddziaływanie to obejmuje dobór i kierowanie grupą bezpośrednich podwładnych, oraz ustalanie zasad doboru, oceny, motywowania (w tym wynagradzania), awansowania i zwalniania pracowników organizacji.
(cytat, str. 20) Zarządzanie finansami organizacji – zapewnienie jej finansowych podstaw funkcjonowania i rozwoju. Najważniejszym wymogiem w tym zakresie jest płynność, czyli zdolność do regulowania przyjętych zobowiązań finansowych. Ponadto menedżerowie muszą pamiętać o zarządzaniu ryzykiem finansowym, które ponosi organizacja oraz o zarządzaniu wartością wszystkich jej aktywów łącznie z aktywami niematerialnymi, takimi jak marka, reputacja, standing kredytowy czy kapitał ludzki.
(cytat, str. 20) Zarządzanie operacjami – zarządzanie podstawową działalnością, która jest racją bytu organizacji, źródłem jej przychodów finansowych i podstawą realizacji jej misji. Takich podstawowych operacji jest z reguły kilka, np. w przedsiębiorstwie produkcyjnym jest to produkcja, sprzedaż, obsługa posprzedażna i projektowanie nowych wyrobów, a w uczelni: pozyskiwanie studentów, dydaktyka i badania naukowe. Menedżer nie może unikać bezpośredniego zaangażowania w operacje i nie może prawidłowo odgrywać swojej roli bez gruntownej wiedzy na ich temat.
(cytat, str. 20) Negocjacje – dochodzenie do wspólnego stanowiska przez niezależne strony o rozbieżnych interesach i/lub opiniach w sprawach będących przedmiotem negocjacji. Metodą negocjacji rozstrzyga się wiele problemów o kluczowym dla organizacji znaczeniu. Negocjacje prowadzi się zarówno z zewnętrznymi (np. klienci, partnerzy biznesowi, banki) jak i wewnętrznymi partnerami (np. pracownicy, uczestnicy organizacji, działające na jej terenie zrzeszenia, związki itp.). Od pomyślnego przebiegu negocjacji zależy wiele najważniejszych spraw, takich jak np. warunki kontraktów, rozstrzyganie sporów, zawieranie sojuszy, fuzje, przejęcia itp. Dlatego menedżerowie angażują się w nie osobiście, wykazując umiejętności argumentacji, taktyczne, wzajemnej wymiany ustępstw, korzyści, usług, gróźb itp.
(cytat, str. 20) Marketing i public relations – kształtowanie stosunków organizacji z jej otoczeniem zewnętrznym. Marketing obejmuje stosunki z otoczeniem rynkowym a public relations z otoczeniem społecznym, politycznym i medialnym. Od poziomu akceptacji przez otoczenie organizacji i jej produktów zależą przychody pieniężne organizacji, pochodzące zarówno ze sprzedaży jej produktów (w przypadku organizacji ekonomicznych, biznesowych), jak i z darowizn, subwencji itp. (w przypadku organizacji nieprowadzących działalności ekonomicznej). Akceptacja warunkuje też mniejszą lub większą przychylność otoczenia politycznego, prawnego, społecznego i instytucjonalno-biurokratycznego. W skrajnych przypadkach może ono unicestwić niepożądany twór. Osobiste zaangażowanie menedżerów w aktywne kształtowanie relacji z otoczeniem zewnętrznym jest więc konieczne i nieuniknione.
(cytat, str. 21) Kontrola – efektywne pełnienie przez menedżerów funkcji zarządzania, czyli realizowanie w rzeczywistości misji, planów, zadań i celów wymaga efektywnej kontroli. Kontrola to ustanawianie (najlepiej wymiernych) norm, jakim powinny odpowiadać działania podległych menedżerowi osób i jednostek organizacyjnych a następnie sprawdzanie, czy rzeczywistość odpowiada tym normom. Kolejnym krokiem kontroli jest wyciągnięcie wniosków z tego sprawdzania. Wnioski muszą dotyczyć zmiany norm, zmiany działania (np. sposobu, metod, stylu, wyposażania, obsady osobowej) lub obu tych spraw jednocześnie. Kontrola powinna być dostatecznie częsta, ale nie nazbyt częsta, dostatecznie szczegółowa, ale nie nazbyt szczegółowa, tak, aby pogodzić osobistą inicjatywę podwładnych z utrzymaniem jednolitej linii działania oraz realizacją misji i planów. Właśnie plany stanowią najczęściej podstawowy punkt odniesienia kontroli.
(cytat, str. 22) Kultura organizacji to pewna intelektualna i duchowa wspólnota członków organizacji. Obejmuje ona wspólne wartości, cele i misje (czyli to do czego wspólnie dążą członkowie), wspólne normy, którym muszą odpowiadać zachowania członków (np. etyczne, estetyczne, fachowe), wspólne wzorce zachowania, postawy, wspólna formacja intelektualna, a nawet język (terminologia, specyficzne określenia, metafory itp.).
(cytat, str. 32) Victor H. Vroom i Philip W. Yetton (1973) wyróżnili pięć typowych procedur podejmowania decyzji: Autokratyczne: A1 – przywódca samodzielnie podejmuje decyzję na podstawie znanych informacji; A2 – przywódca samodzielnie podejmuje decyzję na podstawie informacji zebranych od podwładnych. Konsultatywne: K1 – przywódca rozmawia na temat problemu z każdym z podwładnych z osobna, wysłuchuje ich, a następnie podejmuje decyzję; K2 – przywódca rozmawia na temat problemu z podwładnymi w grupie, wysłuchuje ich, a następnie podejmuje decyzję. Grupowe: G2 – przywódca rozmawia na temat problemu z podwładnymi w grupie, szuka konsensusu i rozwiązania akceptowanego przez wszystkich.
Słowa kluczowe:decyzja Komentarze i źródła pierwotne: Vroom Victor H., Yetton Philip W. (1973) Leadership and Decisionmaking, Pennsylwania University of Pittsburg Press, Pittsburg.
(cytat, str. 33) Bernard M. Bass (1985, 1990) stwierdził, że dla oceny fenomenu przywództwa i wpływu danej osoby na innych przydatne jest, by zastanowić się, do jakiego stopnia dany lider zmienia swoich podwładnych. Wyróżnił trzy najczęstsze sposoby, za pomocą których przywódca wpływa na pracowników: uświadamianie podwładnym ważności zadania, skłanianie podwładnych do koncentracji przede wszystkim na celach organizacji i zespołu, a nie na interesach jednostkowych, aktywowanie u podwładnych potrzeb wyższego rzędu (samorealizacji, prestiżu, relacji społecznych – patrz także rozdział VI).
Słowa kluczowe:przywództwo Komentarze i źródła pierwotne: Bass Bernard M. (1985) Leadership and Performance Beyond Expectation, Free Press, New York; tegoż (1990) From Transactional to Transformational Leadership: Learning to Share the Vision, „Organizational Dynamics”
(cytat, str. 35) Role interpersonalne:
Reprezentant – przedstawiciel organizacji, także ceremonialny.
Przywódca – lider, osoba wyznaczająca cele i mobilizująca współpracowników
do ich realizacji.
Łącznik – osoba kontaktująca się z różnymi przeddstawicielami otoczenia,
a także kontaktująca ze sobą osoby z otoczenia i z wewnątrz organizacji. Słowa kluczowe:role interpersonalne
(cytat, str. 35) Role decyzyjne:
Przedsiębiorca – ktoś, kto świadomie wprowadza innowacje i podejmuje
ryzyko, by tworzyć nowe przedsięwzięcia.
Kierujący zaburzeniami – osoba radząca sobie z niepewnością otoczenia,
a także chaosem wewnątrz organizacji (jedynym „naturalnym” stanem charakterystycznym dla każdej organizacji).
Rozdzielający zasoby – osoba decydująca o dystrybucji środków (pieniędzy,
materiałów, maszyn, i in.).
Negocjator – osoba pośrednicząca między różnymi grupami interesów,
podejmująca bieżące decyzje o ustępstwach, kompromisach itp. Słowa kluczowe:Role decyzyjne
(cytat, str. 35) Role informacyjne:
Monitor (radar) – osoba analizująca informacje z otoczenia.
Rozdzielający („rozsiewający”) informacje – osoba decydująca o podziale
informacji między pracowników.
Rzecznik – ktoś, kto komunikuje na zewnątrz organizacji jej decyzje,
i po średniczy między działami firmy, zarządem, akcjonariuszami itp. Słowa kluczowe:role informacyjne