Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 19) Nauka o finansach publicznych bada zarówno przyczyny, dla których tworzy się fundusze publiczne, jak też różnorodne skutki, jakie wywołuje tworzenie funduszy publicznych.
(cytat, str. 19) Przedmiotem nauki o finansach publicznych są zjawiska oraz procesy związane z powstaniem i rozdysponowaniem pieniężnych środków publicznych zapewniających funkcjonowanie sektora publicznego.
(cytat, str. 22) Potrzeby ludzkie maja charakter nieograniczony, co oznacza, że na coraz wyższym poziomie rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego pojawiają się nowe rodzaje potrzeb. Wzrost potrzeb wywołany jest postępem technicznym, organizacyjnym, naukowym, rozwojem twórczości kulturalnej, zmianami politycznymi i ideologicznymi. Wraz z rozwojem materialnego dobrobytu społeczeństwa wzrasta znaczenie tzw. potrzeb wyższego rzędu.
(cytat, str. 27) Dobra społeczne mogą być finansowane w całości lub w części z funduszy publicznych i wówczas można by mówić o dobrach publicznych sensu largo, które obejmują klasyczne dobra publiczne oraz dobra publiczne, które ze względu na społeczne znaczenie są finansowane z funduszy publicznych.
(cytat, str. 33) Finanse publiczne są instrumentem władzy, stąd też muszą być analizowane w kontekście funkcjonowania mechanizmu politycznego. Chodzi np. o badanie wpływu różnych czynników politycznych (doktryn, programów) na wielkość funduszy publicznych, źródła ich powstawania i kierunki wydatkowania środków publicznych.
(cytat, str. 53) Mimo braku spektakularnych sukcesów konserwatywnej polityki fiskalnej i związanej z nią polityki monetarnej (w wydaniu szkoły monetarystycznej) koncepcje nowego konserwatyzmu fiskalnego wciąż są silne.
(cytat, str. 57) Konsument chętnie będzie płacił za dane dobro, jeżeli z tego zakupu osiągnie indywidualne korzyści, natomiast jeżeli korzyści płynące z takiego dobra dotyczą wielu obywateli czy całego społeczeństwa, to konsument nie będzie zainteresowany przeznaczeniem swoich dochodów na ten zakup.
(cytat, str. 59) W kategoriach ogólnych można stwierdzić, że podstawowym kryterium redystrybucji dochodów (środków) w aspekcie makroekonomicznym i makrospołecznym jest taki zakres (rozmiar) i taka struktura, które pozwalają w sposób niezakłócony funkcjonować gospodarce, a państwu wypełniać jego funkcje społeczne i publiczne.
(cytat, str. 72) W nowoczesnych demokratycznych systemach wyborczych powszechnie obowiązuje zasada jeden obywatel-jeden głos. System glosowania w sprawach publicznych różni się zasadniczo od systemu glosowania w sprawach gospodarczych w sektorze prywatnym.
(cytat, str. 75) W celu pozyskiwania wyborców partie polityczne tak budują swoje programy, aby były one jak najbardziej atrakcyjne dla jak największej liczby wyborców. Taka strategia wyborcza oznacza też, że pewne elementy programów wyborczych są nierealne, są tylko obietnicami wyborczymi.
(cytat, str. 82) W podejmowaniu decyzji publicznych najczęściej stosowaną zasadą jet zwykła większość głosów. Jej zaleta jest to, że ułatwia i przyspiesza proces podejmowania decyzji. Natomiast wada jest to, że zwiększa się liczba osób (wyborców), którzy muszą podporządkować się decyzjom (woli) większości. Sytuacją taką niekiedy określa się jako tyranię większości wobec mniejszości.
(cytat, str. 86) W jednostkach administracji publicznej i w jednostkach usług socjalnych ponoszenie kosztów jest zarazem zużyciem dochodów wytworzonych przez inne podmioty.
(cytat, str. 99) Decyzje budżetowe musza mieć konkretny charakter tzn. rozstrzygać o wielkości dochodów, ich źródłach, kierunkach wydatków itd. W przeciwnym razie finansom publicznym groziłby chaos i łatwe do przewidzenia negatywne skutki społeczne, polityczne i gospodarcze.
(cytat, str. 103) Zewnętrznym wyrazem redystrybucyjnej działalności budżetu jest gromadzenie dochodów, głównie w postaci podatków, od podmiotów gospodarujących i przeznaczenie ich na rzecz tych podmiotów, które albo w ogóle nie osiągają dochodów, albo osiągają je, ale w stopniu nie wystarczającym na ich potrzeby (np. szkoły, szpitale, jednostki administracji publicznej).
(cytat, str. 109) W literaturze wymienia się 13 najczęściej następujących zasad budżetowych, zasadę: równowagi, zupełności (powszechności), jedności formalnej, jedności materialnej, szczegółowości (specjalizacji), jawności, przejrzystości, realności, uprzedniości, gospodarności, operatywności, jednoroczności i polityczności.
(cytat, str. 111) Można wymienić wiele przykładów, że dystansowanie się praktyki od niektórych zasad budżetowych przynosiło korzyści natury gospodarczej i społecznej. Naruszenie np. zasady zupełności budżetu pobudziło aktywność różnych podmiotów w kierunku gromadzenia dochodów poza budżetem (fundusze celowe), co w rezultacie doprowadziło do lepszej realizacji rozmaitych funkcji państwa.
(cytat, str. 116) Z faktu usytuowania regionu między władzami centralnymi i władzami lokalnymi wynika stosunkowo duży obszar swobody w kształtowaniu kompetencji, obowiązków i środków przypisanych władzom regionalnym. Przedmiotem wyboru jest, z jednej strony, granica miedzy kompetencjami władz państwowych w kompetencjami władz samorządowych oraz podział kompetencji między władze centralne a władze regionalne.
(cytat, str. 122) Z punkty widzenia instytucjonalnego finanse regionalne mogą przybierać formę budżetu regionu (województwa, stanu, kraju związkowego itp.). Budżet regionu jest podstawową formą gromadzenia i rozdysponowania środków publicznych.
(cytat, str. 126) Znaczenie podatków lokalnych dla podstaw finansowych władz samorządowych jest uzależnione od rodzaju podatku, a ściślej od wydajności źródeł oraz od zmienności podstawy opodatkowania.
(cytat, str. 134) Samorządowe fundusze celowe są tworzone przede wszystkim po to, aby uelastycznić gospodarkę środkami pieniężnymi na szczeblu gminy, powiatu itp. Ważnym motywem tworzenia funduszy samorządowych może być mobilizacja środków pieniężnych w wyniku dobrowolnych wpłat obywateli i podmiotów gospodarczych na różne cele, które znajdują akceptację społeczności lokalnych.