Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 19) Podział instrumentów zarządzania według wzrastającej ich szczegółowości: - zasady - metodyki ogólne - metody ogólne - grupy metod szczegółowych - metodyki szczegółowe - metody szczegółowe - grupy technik - poszczególne techniki.
Słowa kluczowe:instrument zarządzania Komentarze i źródła pierwotne: Źródło pierwotne: Martyniak, metodologiczne podstawy doskonalenia organizacji przedsiębiorstwa, Inst. Wyd. Związków Zawodowych, Warszawa 1982
(cytat, str. 21) Do funkcji systemu informacyjnego zalicza się generowanie, gromadzenie, przechowywania, przekazywanie, przetwarzanie, udostępnianie, interpretowanie i wykorzystywanie informacji.
(parafraza, str. 29 - 30) Do najczęściej stosowanych instrumentów zarządzania jakością zalicza się: - Koła Jakości - Diagram przyczynowo-skutkowy Ishikawy - zasada Pareto - Metoda rozwinięta funkcji jakości (QFD) - Analiza przyczyn i skutków (FMEA) - SERVQAL.
(parafraza, str. 35) Koncepcje i metody słabo upowszechnione w polskich publikacjach wg Martyniaka: - metoda analizy dyrektywnej (AD) - metoda refleksji strategicznej - metoda HOSHIN - System Shigeo Shingo - System workflow
Słowa kluczowe:koncepcje zarządzania Komentarze i źródła pierwotne: Martyniak, Nowe metody I koncepcje zarządzania, Wyd. Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków 2002
(cytat, str. 36) Lean Management opiera się na zasadzie ewolucyjnego stopniowego doskonalenia. Jest metodą polegającą na stosowaniu działań mających na celu „wyszczuplenie” przedsiębiorstwa. Działania te odnoszą się do szczebli hierarchicznych, struktur wydziałowych.
(cytat, str. 36) Reengineering jest metodą gruntownych przekształceń całościowych procesów w przedsiębiorstwie. Odnosi się do zmian o szerokim zasięgi, dotyczących najistotniejszych funkcji i procesów przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych.
(cytat, str. 36 - 37) Organizacja oparta na wiedzy, czyli organizacja ucząca się, a swojej wyższej formie organizacjia inteligentna, skupia swoją uwagę bardziej niż inne na powiększaniu wiedzy. Koncepcja uczącej się organizacji powstała w ramach funkcji zarządzania zasobami ludzkimi. Organizacja inteligentna to taka, która wykorzystuje inteligencje wszystkich swoich pracowników i przez wspieranie ich rozwoju oraz wykorzystywanie ich wiedzy i inteligencji może w sposób o wiele bardziej efektywny działać na rzecz swoich klientów i partnerów.
(cytat, str. 37) Organizacja wirtualna jest rozwinięciem organizacji sieciowej, składającej się z mniejszych wyspecjalizowanych jednostek. Sieciowa forma organizacji opiera się nie na częściach jako takich, lecz na nawiązywanuy stosunków między częściami składowymi.
(cytat, str. 43) Outsourcing pozwala na osiągnięcie korzyści: - zmniejszenie kosztów działania przedsiębiorstwa, głównie wskutek utrzymywania niższego poziomu zatrudnienia, zapewniając przy tym wykwalifikowany personel dla zadań podstawowych, - wprowadzenie outsourcingu, zwłaszcza, gdy świadczenie usług powierzymy profesjonalnej, działającej w danym obszarze firmie, prowadzi do obniżki kosztów bieżących, - otrzymywanie stałych (bez przerw na urlop, chorobę itp.) najwyższej jakości usług w oparciu o doświadczenia oraz specjalizacje firm je świadczących.
(cytat, str. 47) Natomiast wydzielenie działalności i przekazanie jej do realizacji przez podmiot powiązany, na przykład spółkę-córkę, określone jest jako outsourcing kapitałowy.
(cytat, str. 47) Outsourcing kontraktowy występuje wtedy, gdy wydzielona ze struktury przedsiębiorstwa działalność zostanie przekazana do realizacji przez niezależny od niego podmiot gospodarczy.
(cytat, str. 49) Z zastosowaniem outsourcingu wiążą się pewne zagrożenia, a mianowicie: - pozbycie się funkcji, które mogą być ważne dla przedsiębiorstwa ze strategicznego punktu widzenia, przy niewłaściwym określaniu, które z nich powinny być zlecone firmie zewnętrznej, - obniżenie jakości oferowanych produktów ze względu na korzystanie z obcych źródeł zaopatrzenia i niewłaściwe wykonywanie usług przez podmioty wyodrębnione ze struktury, - groźba utraty przez przedsiębiorstwo tożsamości, a w efekcie również przewagi konkurencyjnej ze względu na zatarcie się granic, kto i co wytwarza, - brak całkowitej akceptacji społecznie zwalnianych pracowników, ze względu na traktowanie outsourcingu jako powodu do zwalniania niewygodnych pracowników.
(cytat, str. 50) Benchmarking obejmuje ciągłe działania przedsiębiorstwa, nastawione na twórcze naśladowanie najlepszych praktyk innych przedsiębiorstw w dowolne dziedzinie.
(cytat, str. 59) Obecnie reengineering proponuje inne spojrzenie na przedsiębiorstwo, patrząc na nie przez pryzmat przebiegających procesów w różnych komórkach organizacyjnych procesów. Jest to koncepcja przekształcania przedsiębiorstwa, której zadaniem jest maksymalizacja wartości dodanej powstającej w toku procesów przy jednoczesnej minimalizacji zbędnych elementów oraz stopniowa poprawa wyników działalności poprzez techniczną reorganizację procesów, będących podstawią jego funkcjonowania.
(cytat, str. 60) Wyróżnia się trzy typy reengineeringu: - na poziomie produktu (product reengineering) - na poziomie procesu lub linii produkcyjnej (process reengineering) - na poziomie zarządzania (system management reengineering).
(cytat, str. 66) W przedsiębiorstwie tradycyjnym płaca uzależniona jest przede wszystkim od pozycji, jaką pracownik zajmuje w hierarchii, dlatego też kariera postrzegana jest jako wspinanie się na stanowiska kierownicze. W przedsiębiorstwie zorientowanym na procesy uwagę przykłada się do faktycznego wkładu pracowników w realizację procesów. Kariera postrzegana powinna być przez pracownika jako zwiększenie swoich umiejętności i wiedzy, dzięki czemu lepiej będzie mógł on zaangażować się w wykonywany przez niego proces.
(cytat, str. 68) Wdrożenie koncepcji zarządzania procesowego wymaga od przedsiębiorstwa przede wszystkim realizacji następujących działań: - zidentyfikowania, dokumentowania i monitorowania celów, procesów i działań przedsiębiorstwa - wyodrębnienie zespołów procesowych - przeformułowania pionowych struktur organizacyjnych w struktury poziome - zastąpienia w opisie przedsiębiorstwa stanowisk pracy rolami organizacyjnymi - określenie roli i informowanie pracowników - zidentyfikowania kryteriów oceny procesów.
(cytat, str. 69) Biorąc pod uwagę porządkowanie struktury organizacyjnej realizowanym w przedsiębiorstwach procesom, Boston Consulting Group wyróżnia cztery grupy firm: - Wertykalną organizację funkcjonalną, - Organizację funkcjonalną z wyodrębnionymi procesami - Organizację procesową z zachowanym układem funkcjonalnym - Horyzontalną organizację procesową.