Encyklopedia Zarządzania :: Marketingowe systemy informacyjne w handlu
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 8) Decyzje powinny być zatem rezultatem racjonalnego rozwiązywania problemu, rzetelnej oceny sytuacji będącej efektem zebranych informacji, doświadczenia i intuicji.
(cytat, str. 8) Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji stanowi nierozerwalną całość procesu zarządzania w przedsiębiorstwie. Proces ten jest bardziej skuteczny, gdy przeprowadza się go w sposób systematyczny, a informacja pełni w nim ważną rolę.
(cytat, str. 11) Zgromadzone lub napływające do przedsiębiorstwa dane muszą być zatem przetworzone w informacje użyteczne w procesach podejmowania decyzji przez różne podmioty wewnętrzne bądź zewnętrzne (kierownik, dział marketingu, agencja badań marketingowych).
(cytat, str. 16) Celem systemu informacyjnego jest dostarczenie kierownictwu użytecznych informacji, pozwalających na podejmowanie i realizowanie w praktyce niezbędnych decyzji.
(cytat, str. 19) Procesy informacyjne umożliwiają przekazanie pracownikom informacji o wykonaniu zadań i wykorzystanych środkach, co powinno wyzwolić ich aktywność w dążeniu do realizacji celów przedsiębiorstwa. Motywacyjne oddziaływanie na pracowników uzależnione jest od uświadomienia każdemu pracownikowi jego roli w firmie i wpływu jego indywidualnego zachowania, a także zespołu, w którym pracuje, na osiąganie zamierzonych celów.
(cytat, str. 25) Podstawowym problemem większości przedsiębiorstw, w tym także handlowych, jest wyznaczenie potrzeb informacyjnych i metod ich zaspokojenia. Przy rozwiązywaniu tego problemu należy uwzględnić nie tylko bieżące potrzeby informacyjne, ale również i te, które mogą wystąpić w przyszłości, jako konsekwencja szybkiego tempa zmian zachodzących w otoczeniu. Celem podejmowania tych działań jest maksymalne ograniczenie luki informacyjnej, występującej obecnie i mogącej wystąpić w przyszłości.
(cytat, str. 27) Przedsiębiorstwo powinno dysponować takim zasobem informacyjnym, który umożliwiałby realizację głównych zadań. Zadania te koncentrują się na stałym, pełnym i prawidłowym zaspokojeniu potrzeb ostatecznych konsumentów na towary wraz z usługami towarzyszącymi ich sprzedaży.
(cytat, str. 35) Głównym czynnikiem decydującym o sukcesie wdrożenia i wykorzystywania systemu informacyjnego są ludzie działający w określonym kontekście organizacyjnym. Drugoplanową rolę w tym przypadku pełni sprzęt komputerowy i oprogramowanie aplikacyjne.
(cytat, str. 36) Rzeczywistym problemem przedsiębiorstw jest konieczność dostosowania się, poprzez zmiany organizacyjne, do dynamicznych procesów, jakie zachodzą w ich otoczeniu. Skutecznym środkiem wywołującym procesy dostosowawcze do zmian zachodzących w otoczeniu przedsiębiorstw, może być zastosowanie nowoczesnych systemów informacyjnych. Jednak systemy informacyjne same nie czynią potrzebnych dla organizacji zmian.
(cytat, str. 51) Podejmowanie decyzji marketingowych tylko w oparciu na informacjach już dostępnych w firmie niesie wysoki stopień ryzyka. Dlatego przedsiębiorstwa zmuszone są do uzupełniania zasobów informacyjnych danymi z innych źródeł pierwotnych i/lub wtórnych z reguły poprzez badania marketingowe.
(cytat, str. 57) System wspomagania decyzji marketingowych łączy doświadczenie kierowników z technologią komputerową. Dostarcza on również podstawę do podejmowania szybszych i trafniejszych decyzji marketingowych niż w klasycznych marketingowych systemach informacyjnych.
(cytat, str. 66) Badanie rynku zakupu sprowadza się do zapewnienia informacji niezbędnej do podjęcia optymalnych decyzji w zakresie wybory towarów i źródeł ich nabycia. Konieczne jest zatem pozyskiwanie informacji o aktualnej ofercie towarowej i tendencjach rozwojowych na rynku zakupu.
(cytat, str. 73) Zadania przedsiębiorstwa handlowego w zakresie sprzedaży polegają na przygotowaniu oferty towarów posiadającej taki zbiór użyteczności dla nabywcy, który ma szansę być sprzedany na rynku.
(cytat, str. 75) () analiza, a zatem i kontrola sprzedaży wszystkich oferowanych towarów bez właściwego systemu informacyjnego, jest niemożliwa ze względu na znaczną liczbę potrzebnych danych.
(cytat, str. 79) Decyzje marketingowe najczęściej są podejmowane w sytuacjach, gdy trudno jest zidentyfikować wszystkie czynniki, które mogą wpływać na działalność marketingową przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 84) System informacyjny powinien być tak zorganizowany, by kierownik mógł uzyskać analizy kosztów według głównych segmentów rynku, kanałów dystrybucji, i innych przekrojów potrzebnych do kontroli.
(cytat, str. 85) Klienci mogą sądzić, iż ich zażalenia są nieważne lub że nie zostanie im okazana żadna pomoc. W konsekwencji przedsiębiorstwo traci klientów.
(cytat, str. 90) Analiza otoczenia konkurencyjnego jest tak samo ważna, jak analiza pozostałych strategicznych obszarów działalności marketingowej firmy.