Encyklopedia Zarządzania :: Teorie komunikowania masowego
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 8) O zaistnieniu komunikowania masowego mówi się wtedy, kiedy jakaś organizacja wykorzystuje daną technikę jako medium do komunikowania się z dużą grupą odbiorców.
(parafraza, str. 11) Pięć epok w teorii komunikowania masowego: 1. epoka teorii społeczeństwa masowego, 2. powstanie naukowych badań komunikowania masowego, 3. epoka teorii ograniczonych efektów mediów, 4. epoka krytyki kultury medialnej, 5. powstanie teorii umiarkowanych efektów.
(cytat, str. 12) Teoria społeczeństwa masowego (mass society theory) - koncepcja zachodniego społeczeństwa przemysłowego przypisująca mediom wpływową, lecz często negatywną rolę.
(cytat, str. 14) Teoria ograniczonych efektów mediów (limited-effects perspective) - pogląd, zgodnie z którym uznaje się, że media umacniają istniejące trendy społeczne i raczej potwierdzają status quo, niż mu zagrażają.
(cytat, str. 18) Krytyka kultury medialnej (cultural criticism) - zbiór koncepcji skupionych na konflikcie interesów w społeczeństwie i sposobach, w jakie komunikowanie utrwala dominację jednej grupy nad inną.
(cytat, str. 34) Teoria to opowieść o tym, jak i dlaczego zachodzą zdarzenia .... Teorie naukowe opierają się na założeniu, że świat, w tym stworzony przez aktywne jednostki ludzkie świat społeczny, charakteryzuje się pewnymi podstawowymi i fundamentalnymi własnościami i procesami, które pozwalają wyjaśnić zmienność zdarzeń w konkretnych sytuacjach (Turner, 1998, s. 1).
(parafraza, str. 35) Kategorie teorii komunikowania: 1. teorie postpozytywistyczne, 2. teorie hermeneutyczne, 3. teorie krytyczne, 4. teorie normatywne.
(cytat, str. 54) Przesunięcie funkcjonalne (functional displacement) - sytuacja, w której istniejące medium zaczyna spełniać nowe funkcje, ponieważ jego dotychczasowe funkcje przejmuje medium oparte na nowszej technologii.
(cytat, str. 86) Biała propaganda (white propaganda) - celowe zatajenie potencjalnie szkodliwych informacji i idei, połączone z propagowaniem pozytywnych informacji i idei w celu odwrócenia uwagi od problematycznych kwestii.
(cytat, str. 87) Propagandyści opierają się też na technice dezinformacji w celu zdyskredytowania swoich przeciwników. Polega ona na rozpowszechnianiu fałszywych informacji o grupach opozycyjnych i ich celach. Często źródło fałszywej informacji jest ukryte, tak że nie da się ustalić, kto jest jej autorem.
(cytat, str. 88) Określenie szara propaganda odnosi się do przekazywania informacji i idei, które mogą, lecz nie muszą być fałszywe. Propagandysta po prostu nie zadaje sobie trudu sprawdzenia ich prawdziwości i w zasadzie tego unika - szczególnie gdy rozpowszechnienie określonych treści leży w jego interesie.
(parafraza, str. 94 - 95) Freudyzm (freudism) - teoria Zygmunta Freuda zakładająca, że ludzkie zachowanie jest wynikiem konfliktu między id, ego a superego.
Ego - umysł racjonalny. Id - egocentryczna, dążąca do przyjemności część umysłu. Superego - zinternalizowany zbiór reguł kulturowych.
(cytat, str. 94) Behawioryzm (behaviorism) - teoria, zgodnie z którą wszelkie ludzkie działanie jest warunkową reakcją na zewnętrzne bodźce środowiskowe.
(cytat, str. 112) Teoria odpowiedzialności społecznej (social responsibility theory) - doktryna normatywna, która zamiast totalnej wolności mediów z jednej strony, a z drugiej - kontroli zewnętrznej przedkłada odpowiedzialność samej branży medialnej wobec publiczności.
(cytat, str. 120) Rynek idei (marketplace of ideas) - liberalna koncepcja zakładająca, że publiczności powinno się przedstawiać wszystkie idee, a ona wybierze z tego rynku najlepsze.
(cytat, str. 125) W bardziej ambitnych ujęciach media przedstawia się jako niezależnych strażników, instytucję społeczną, czwartą władzę, której zadaniem jest dopilnowanie, by inne instytucje - trzy pozostałe władze, świat biznesu, religia, edukacja i rodzina - dobrze służyły społeczeństwu.
(cytat, str. 137 - 138) Wiele podmiotów medialnych, szczególnie gazet ze względu na swe silne więzi ze społecznościami, wśród których są wydawane, opowiedziało się za polityką dziennikarstwa obywatelskiego, aktywnie angażując członków danej społeczności do udziału w relacjonowaniu ważnych kwestii obywatelskich. Jest to bezpośrednia odpowiedź na wynikające z teorii odpowiedzialności społecznej wezwanie do zaspokajania potrzeb różnych, odrębnych grup składających się na wielką wspólnotę. Chodzi o rodzaj dziennikarstwa interaktywnego, w którym gazeta aktywnie zachęca i mobilizuje ludzi prowadzących różne style życia do współtworzenia publikowanych przez nią materiałów.