Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 11) Każda decyzja jest związana z przewidywaniem określonego stanu w przyszłości. Niestety, nigdy nie można w sposób absolutnie pewny ustalić, jak ukształtują się w przyszłości poszczególne czynniki stanowiące podstawę bieżącej decyzji. Ryzyko w tym rozumieniu polega na tym, że dzisiejsza decyzja może nie przynieść w przyszłości oczekiwanych efektów. Oczekiwania w ekonomii formułuje się po to, żeby zmniejszyć ryzyko.
(cytat, str. 12) Pojęcie ryzyka jest natomiast używane wtedy, gdy: - rezultat, jaki będzie osiągnięty w przyszłości, nie jest znany, ale możliwe jest zidentyfikowanie przyszłych sytuacji, - znane jest prawdopodobieństwo zrealizowania się poszczególnych możliwości w przyszłości.
(cytat, str. 13) Wraz z upływem czasu maleje oczekiwana wartość stopy zwrotu, rośnie natomiast prawdopodobieństwo, że osiągnięta stopa zwrotu będzie znacznie odbiegać od wartości oczekiwanej; w efekcie ryzyko w miarę upływu czasu jest coraz większe.
(cytat, str. 15) Efekt jest lepszy niż się spodziewano lub gorszy od oczekiwań, a zatem ryzyko w pewnych sytuacjach jest szansą, a w pewnych zagrożeniem.
(cytat, str. 15) 1.Ryzyko nie jest czymś jednorodnym, a zatem nie jest możliwe podanie jednej uniwersalnej i jednoznacznej definicji tego pojęcia. 2.Ryzyko występuje w co najmniej dwóch aspektach - obiektywnym, - subiektywnym. 3.Ryzyko może być badane w różnych kontekstach, na przykład jako: - niebezpieczeństwo, - hazard, - niepewność, - prawdopodobieństwo. 4.Ryzyko jest czymś zmiennym i stadialnym, czyli jest raczej procesem niż stanem otoczenia.
(cytat, str. 15) Ryzyko właściwe - związane z działaniem prawa wielkich liczb i odnoszące się do zjawisk o charakterze katastroficznym, jak pożary, powodzie itp.,
(cytat, str. 16) Ryzyko subiektywne - związane z niedoskonałością człowieka, który subiektywnie ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych zjawisk w przyszłości.
(cytat, str. 16 - 17) Ryzyko systematyczne (zewnętrzne) - determinowane przez siły zewnętrzne i nie podlegające kontroli podmiotu, który jest w jego zasięgu; ryzyko to jest związane z siłami przyrody, a także z warunkami ekonomicznymi danego rynku globalnego (np. zmianą pogody, inflacją czy bezrobociem); ten typ ryzyka nie może być wyeliminowany przez inwestora, a za zasadnicze jego źródła uznaję się zmiany stopy procentowej, inflacji, przepisów podatkowych, sytuacji polityczno-ekonomicznej.
(cytat, str. 16) Ryzyko właścicieli - wynikające z braku zainteresowania właścicieli różnicowaniem kierunków rozwoju firmy, które prowadzi do zminimalizowania ryzyka działalności gospodarczej.
(cytat, str. 16) Ryzyko firmy - związane z błędną oceną przez firmę inwestującą przyszłych warunków rynkowych (np. przyjęcie nierealnego poziomu rotacji należności w dniach wskutek błędnych kalkulacji)
(cytat, str. 16) Ryzyko projektu - związane z technicznymi warunkami realizacji projektu (np. rozwiązanie sprawdzone w jednej firmie nie sprawdza się w drugiej, gdzie jest większa skala produkcji)
(cytat, str. 17) ryzyko specyficzne (niesystematyczne, wewnętrzne) - obejmuje obszar działania danego podmiotu i może być przez ten podmiot kontrolowane (przyszłe zdarzenia, które można przynajmniej częściowo kontrolować); za najważniejsze przyczyny tego ryzyka uznaje się: zarządzanie firmą, konkurencję, dostępność surowców, płynność, bankructwo firmy.
(cytat, str. 18) ryzyko rynku (market risk) - występuje na rynku akcji i wyniki z faktu, że ceny pojedynczych akcji zależą w pewnym stopniu od ogólnej sytuacji na rynku
(cytat, str. 18) Ryzyko polityczne (political risk) - powstające w efekcie decyzji władz rządzących mających duży wpływ na sytuację podmiotów gospodarczych.
(cytat, str. 18) Ryzyko zarządzania (management risk) - powstaje w związku ze złym zarządzaniem przedsiębiorstwem, które jest emitentem instrumentu finansowego, co prowadzi do niekorzystnych cen tego instrumentu.
(cytat, str. 18) Ryzyko siły nabywczej (inflation risk) - związane ze zjawiskiem inflacji i występujące wtedy, gdy w pewnym okresie dochodzi do zmiany siły nabywczej pieniądza w związku z inflacją.
(cytat, str. 18) Ryzyko stopy procentowej (interest rate risk) - występuje w związki ze zmianami stóp procentowych na rynku; zmiany te wpływają ni wahania poziomu dochodów uczestników rynku i niestabilność wartości instrumentów finansowych opartych na stopie procentowej.