Encyklopedia Zarządzania :: Ryzyko i zarz��dzanie ryzykiem
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Zaczęto też tworzyć nową dyscyplinę nazwaną zarządzaniem ryzykiem (Risk Management), która w sposób logiczny, uporządkowany i w miarę spójny zajęła się zdywersyfikowanym ryzykiem.
(cytat, str. 23) Potrzeba prowadzenia naukowych badań nad ryzykiem narodziła się w czasach nowożytnych, ale profesjonalnym pomiarem i kontrolą ryzyka zaczęto się zajmować dopiero w połowie XX wieku.
(cytat, str. 24) Zatem podejmowanie decyzji wymaga zarówno uwzględnienia siły, z jaką pragniemy osiągnąć konkretny rezultat oraz stopnia pewności dotyczącego prawdopodobieństwa oczekiwanego wyniku.
(cytat, str. 35) Do spornych obszarów badań nad ryzykiem należy zaliczyć: - kwestię podejścia do nowych technologii, zagrożeń i sposobów ich opanowania, - globalne zmiany w świecie, - odpowiedzialność za decyzje obciążone ryzykiem, - realizację decyzji obciążonych ryzykiem i sposób ich komunikowania (wyjaśniania), - politykę wobec ryzyka, - kwestię trudnych do skalkulowania zagrożeń i możliwość ich ograniczenia, - zagadnienie konieczności i możliwości dostosowania zmian środowiska społecznego do narastającego ryzyka, np. budowa potężnej tamy w Chinach, która spowoduje ogromne zmiany ekologiczne i społeczne.
(cytat, str. 36) Do podstawowych elementów systemowej analizy zarządzania ryzykiem można zaliczyć: - wyróżnienie specyficznych typów ryzyka w oparciu o prawdopodobieństwo ich wystąpienia i wielkość wywołanych szkód, a także stopień pewności ich wyceny, - analizę przyczyn, warunków brzegowych i rodzajów ryzyka oraz następstw ich regionalnej specyfiki w interakcji: człowiek - przyroda -I zmiany1, - naukową ocenę zaistniałego rodzaju ryzyka przez przyporządkowanie go do określonego typu ryzyka, - przyjęte strategie działania oraz podejmowania decyzji, - zalecenia zmierzające do doskonalenia metod sterowania ryzykiem (adekwatne narzędzia), - wskazówki, jak zarządzać nieznanymi rodzajami ryzyka.
(cytat, str. 40) Podejście obiektywne wychodzi z założenia, że istnieje możliwość poznania obiektywnej rzeczywistości, i że jest to najważniejsze zadanie, zwłaszcza dla nauk ścisłych.
(cytat, str. 42) Kryteria jakościowe prowadzonych badań są ustalane z góry w ramach wybranych dyscyplin naukowych, a w trakcie badań ustala się dodatkowe kryteria społeczne, polityczne i ekonomiczne.
(cytat, str. 50) Źródłem ryzyka są ludzie, którzy świadomie podejmują decyzje, natomiast niebezpieczeństwa zagrażają z zewnątrz i trudno jest na nie wpływać.
(cytat, str. 51) Etymologia ryzyka nie została dotąd jednoznacznie wyjaśniona. W języku perskim rozi{k) oznacza los, dzienną zapłatę, a także chleb. W języku arabskim risq - znaczy los, dopust boży. W języku hiszpańskim ar-risco oznacza odwagę i niebezpieczeństwo; podobnie jest w języku francuskim. W języku angielskim risk oznacza sytuację powodującą niebezpieczeństwo lub możliwość, że zdarzy się coś złego.
(cytat, str. 51) W Encyklopedii Brockhausa znaczenie słowa ryzyko wyprowadza się z języka łacińskiego, gdzie czasownik risicare znaczy omijać coś, podobnie jak w języku włoskim ris(i)co (lub rischio) oznacza rafę, którą statek powinien ominąć. W języku greckim riza - to ostra skała, rafa.
(cytat, str. 52 - 53) Ryzykiem jest zespół czynników, działań lub czynności, powodujących szkodę na ciele albo stratę materialną, bądź wywołujących inne straty. Ryzyko różni się od niebezpieczeństwa, które oznacza raczej pewne bezpośrednie zagrożenie. O ryzyku mówi się tylko wtedy, kiedy następstwa są niepewne. Zupełnie pewna strata nie jest ryzykiem. Ryzyko jest związane z działalnością człowieka, ale nie koniecznie w sensie świadomego i skalkulowanego ryzyka.
(cytat, str. 52) Niekiedy ryzyko ma zastosowanie do sytuacji lub problemów, 4 których trudno jest znaleźć precyzyjne określenie. We wszystkich takie wypowiedziach i opisach ma się na uwadze nowe zjawiska, które będą miały w przyszłości znaczenie dla ludzkości. Są to dwa różne, ale ścisk z sobą związane znaczenia: 1)ryzyko obejmujące procesy dokonujące się poza człowiekiem w jego otoczeniu, ale wskutek jego udziału wywołujące ryzyko, 2)ryzyko jako niebezpieczne przedsięwzięcie podjęte przez człowieka i charakteryzujące jego odwagę.
(cytat, str. 57) 1)ryzyko nie jest zjawiskiem jednorodnym, a zatem nie jest możliwe podanie uniwersalnej, jednoznacznej definicji, 2)ryzyko występuje w co najmniej dwóch różnych aspektach: w aspekcie obiektywnym i w aspekcie subiektywnym, 3)ryzyko może być badane w różnych kontekstach, m.in. jako: niebezpieczeństwo, hazard, niepewność, prawdopodobieństwo, 4)ryzyko jest zjawiskiem zmiennym i dzielącym się na części, tzn. raczej jest procesem niż stanem świata zewnętrznego.
(cytat, str. 57 - 58) W literaturze przedmiotu można spotkać definicje ryzyka ubezpieczeniowego, które uwzględniają następujące aspekty: - ryzyko jako możliwość wystąpienia straty, - ryzyko jako stan, w którym istnieje możliwość straty, - ryzyko jako dyspersja rezultatów rzeczywistych i oczekiwanych, - ryzyko jako prawdopodobieństwo wyniku innego niż oczekiwany, - ryzyko jako niepewność, - ryzyko jako niebezpieczeństwo, - ryzyko jako przedmiot ubezpieczenia.