Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 15) etnocentryzm to postrzeganie rzeczy, ludzi lub zachowań oraz wartościowanie i porównywanie ich przez pryzmat własnego środowiska
Słowa kluczowe:etnocentryzm Komentarze i źródła pierwotne: W.G. Sumner, Folkways: The Sociological Importance of Usages, Manners, Customs, MOres and Morals, Ginn & Co., New York 1906, s.10-15
(parafraza, str. 16 - 17) Przejawem etnocentryzmu jest: - rozróżnianie poszczególnych grup społecznych, - postrzeganie zdarzeń pod kątem interesu (np: ekonomicznego) własnej grupy społecznej, - postrzeganie własnego sposobu zachowania jako jedynego właściwego, - postrzeganie własnej grupy społecznej jako nadrzędnej względem innych, - uznanie pozostałych grup społecznych jako słabych, nieuczciwych lub stwarzających kłopoty.
(parafraza, str. 18) Etnocentryzm w swojej istocie sprzyja wyolbrzymieniu różnic między grupami i przyczynia się do braku współpracy z członkami innych grup. Powoduje też lekceważenie autorytetów wywodzących się z innych grup.Z drugiej jednak strony przyczynia się do poczucia wspólnoty w obrębie własnej grupy społecznej oraz akceptacji wywodzących się z niej autorytetów. W skrajnych przypadkach etnocentryzm przejawia się w postaci dystansu społecznego, nienawiści do określonych nacji, braku zaufania do obcych oraz obwinianiu ich za niepowodzenia własnej grupy. Jest on również silnie związany z postrzeganym zagrożeniem mającym korzenie w zagraniczności.
(parafraza, str. 21 - 22) Rozróżnia się: - etnocentryzm fundamentalny, który stanowi naturalną, powszechną, psychokulturową identyfikację jednostki z własną grupą i jej wartościami, - etnocentryzm umiarkowany, który jest afirmatywną postawą wobec własnych wartości z niewielką deprecjacją wzorów obcych, - etnocentryzm agresywny, przejawiający się absolutną hegemonią własnych wartości przy równoczesnej nietolerancji wobec innych norm. Są to przykłady etnocentryzmu widzianego z punktu widzenia interakcji międzyludzkich, natomiast z punktu widzenia marketingu, poziom etnocentryzmu w obszarach działalności gospodarczej jest szczególnie ważny w przypadku internacjonalizacji przedsiębiorstwa, gdyż może wpływać na swobodę działania na runku.
(parafraza, str. 22 - 27) Firma rozpoczynająca działalność za granicą musi dokonać szczegółowej analizy otoczenia, zwłaszcza pod kątem zjawiska etnocentryzmu konsumenckiego oraz efektu kraju pochodzenia. NIEPEWNOŚĆ oraz STRACH PRZED NIEZNANYM należą do czynników leżących u podstaw istniejącego nastawienia do zagranicy oraz występowania tendencji etnocentrycznych. Podobnie sprawa się ma z UPRZEDZENIAMI, które często występują na rynku zagranicznym i mają niebagatelny wpływ na sposób prowadzenia działań marketingowych. Są one bezpośrednio związane ze sposobem postrzegania zagranicy, nastawianiem do obcokrajowców oraz siłą występujących nacjonalizmów. Duże znaczenie dla sposobu prowadzenia działalności gospodarczej ma fakt występowania określonych IDEOLOGII NARODOWYCH na danym rynku. Wyznaczają one sposób w jaki obywatele określonego kraju reagują na pewne bodźce, decydują o formie działania na rynku oraz kształtowaniu strategii. Czynnikiem bezpośrednio wpływającym na zachowanie konsumentów oraz określającym poziom etnocentryzmu jest sposób widzenia zagranicy wyrażany poprzez istniejące STEREOTYPY. Bowiem naturalną skłonnością ludzkiego umysłu jest tworzenie schematów pojęciowych oraz obrazów mentalnych, które ukierunkowują proces poznania.
(parafraza, str. 30 - 38) ROZWÓJ KONCEPCJI ETNOCENTRYZMU KONSUMENCKIEGO W badaniach marketingowych dotyczących decyzji konsumentów, związanych z dokonywaniem zakupów, są na ogół rozpatrywane standardowe czynniki będące motywami tych decyzji. Należą do nich: jakość, cena, forma płatności, termin dostawy, możliwość upustu oraz kredytu, gwarancja bądź możliwość zwrotu. Z kolei badania marketingowe oparte na osiągnięciach psychologii wykazują, że kupujący kieruje się takimi cechami jak: zaufanie do firmy lub produktu, reputacji oraz ustalonej opinii na temat danej marki lub kraju pochodzenia. Konsument dokonuje więc wyboru na podstawie własnego doświadczenia, wiedzy, informacji uzyskanych od producenta, opinii liderów oraz grup odniesienia do których należy bądź chciałby należeć. W wyborze tym szczególne znaczenie mają informacje przekazywane przez przedsiębiorstwa w wyniku działań promocyjnych, ponieważ mają one wpływ na obraz rzeczywistości, postawy oraz preferencje konsumentów. Wracając do wątku etnocentryzmu konsumenckiego, możemy powiedzieć, że ma on następujące własności: - wywodzi się z troski o własny kraj oraz z obawy o utratę kontroli nad gospodarką w wyniku zwiększonego importu; - zawiera pobudki skłaniające do zaniechania kupowania produktów pochodzenia zagranicznego; - jest sumą tendencji pojedynczych osób będących częścią danej grupy społecznej, jest więc on formą patriotyzmu i opiera się na: -- poczuciu przynależności do grupy; -- świadomości narodowej; -- poczuciu wyższości w stosunku do innych grup społecznych; -- ksenofobii; -- tradycjonalizmie kulturowym. Reasumując, konsekwencją etnocentryzmu konsumenckiego jest przecenianie produktów krajowych, deprecjonowanie znaczenia importu oraz poczucie zobowiązania (moralnego) do kupna produktów rodzimych.
(cytat, str. 33) etnocentryzm konsumencki to przekonanie podzielane przez konsumentów na temat zaniechania zakupu produktów pochodzenia zagranicznego w kontekście powinności i moralności
Słowa kluczowe:konsument, etnocentryzm Komentarze i źródła pierwotne: S. Sharma, T. Shimp, J Shin, Consumer Ethnocentrism, Construction and Validation of the Scale, Journal of Marketing Research, 24 August 1987, s 280-289
(parafraza, str. 44 - 51) PROCES BUDOWY STRATEGII DZIAŁANIA PRZEDSIĘBIORSTWA W nowoczesnym zarządzaniu szczególną rolę spełnia podejście strategiczne rozumiane jako ukierunkowany na przyszłość proces rozwiązywani obecnych problemów organizacji i opanowywania nowych umiejętności, które będą mogły być wykorzystywane w przyszłej, bardziej złożonej i niepewnej rzeczywistości. Podstawą tego podejścia jest świadomość strategiczna wyrażająca się w posiadanej wiedzy i umiejętnościach, sposobie myślenia i rozumowani, dokonywaniu ocen i świadomych wyborów, a także w działaniach planowanych i realizowanych z zamiarem osiągania założonych celów. Każde przedsiębiorstwo, jeżeli chce przetrwać i rozwijać się w zmieniającym się i niepewnym otoczeniu, musi rozważyć przyszłe warunki działania, opracować scenariusze możliwych zmian i przygotować się do szybkiego reagowania. Istotna jest tutaj analiza makrootoczenia, na którą składają się następujące czynniki: - otoczenie demograficzne, - otoczenie społeczno - kulturowe, - otoczenie ekonomiczne, - otoczenie prawne i polityczne. Dopiero po ustaleniu strategii w tych obszarach należy podjąć decyzje o wejściu na rynek. Następnie po pewnym okresie działania konieczne jest dokonanie oceny przyjętej strategii.
(cytat, str. 56) Adaptacja czy standaryzacja działań na rynkach międzynarodowych. Otóż zwolennicy standaryzacji twierdzą, iż stosowanie zunifikowanej strategii na wielu rynkach pozwala przedsiębiorstwu na osiągnięcie korzyści będących wynikiem efektu synergii wielonarodowych operacji. W konsekwencji prowadzi to do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa w skali międzynarodowej lub nawet globalnej. Z kolei zwolennicy adaptacji twierdzą, iż tylko dostosowywanie strategii do warunków lokalnych zapewni przedsiębiorstwu powodzenie. Kompromisem między oboma rozwiązaniami jest standaryzacji częściowa. W takim przypadku standardowa jest tylko część elementów programu marketingowego. Reszta natomiast jest przystosowana do warunków lokalnych.
(cytat, str. 69) Sprzedaż licencji podobnie jak eksport, jest jedną z mniej ryzykownych form zaangażowania w działalność zagraniczną. Sprzedaż licencji polega na transferze za granicę objętych patentem lub ochroną wzoru praw do częściowego lub całkowitego korzystania w celach zarobkowych z wynalazków lub praw ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, znaków towarowych oraz handlowego i technicznego know-how.
(cytat, str. 69) Najpowszechniejszą formą internacjonalizacji, zwłaszcza we wcześniejszych stadiach działalności jest eksport. (...) Przedsiębiorstwa zajmujące się eksportem bezpośrednim, mające pewną znajomość rynku obcego, mogą też rozważyć współpracę z istniejącymi na rynku potencjalnymi partnerami.
(cytat, str. 70) Nieco bardziej ryzykowną formą zaangażowania w rynki zagraniczne i bardziej absorbującą jest franchising. Franchising to oparty na umowie związek franchisodawcy z niezależnym uczestnikiem kanału dystrybucji - franchisobiorcą, który nabywa prawo do sprzedaży produktu lub usługi opatrzonej marką franchisodawcy.
(cytat, str. 77) Trzy sposoby postrzegania wizerunku: - wizerunek pożądany - dotyczy on wizerunku zamierzonego i stanowi wynik planowania strategicznego firmy; - wizerunek rozproszony - praktycznie zawsze różni się od pożądanego i obejmuje wizerunek wynikający z wprowadzenia w życie planu strategicznego; - wizerunek zarejestrowany - dotyczy sposobu postrzegania firmy przez konsumentów i osoby niezainteresowane.
(cytat, str. 77) Wizerunek marki można zidentyfikować jako zestaw wyobrażeń, które są reakcją konsumentów na markę. Natomiast wizerunek przedsiębiorstwa jest to kompozycja osobowości przedsiębiorstwa, wyrastająca z jego filozofii, strategii, stylu kierowania, reputacji oraz zachowania się pracowników i innych przedstawicieli firmy. Jest to projekcja osobowości firmy, którą ludzie postrzegają, z którą się identyfikują i wobec której wyrażają własne opinie i odczucia.
(cytat, str. 78) Wizerunek kraju, z którego pochodzi produkt, a konkretnie wizerunek zarejestrowany, jest wynikiem: - działań własnych kraju, dotyczących produkcji, inwestycji zagranicznych przedsiębiorstw krajowych oraz tworzenia kultury, a także działań i deklaracji składanych przez władze kraju; - czynników zewnętrznych, a więc działań konkurencji, np: marek globalnych; - warunków panujących w kraju, ekonomicznych, politycznych, społecznych, oraz ich postrzegania przez osoby z zagranicy.
(cytat, str. 80 - 81) Cykl życia wizerunku kraju można podzielić na trzy fazy: - przed wprowadzeniem produktu na rynek; - wprowadzania na rynek i wzrostu; - dojrzałości. Konsumenci używają wizerunku kraju pochodzenia produktu przy ocenianiu cech produktu wtedy, gdy ich wiedza na temat wyrobów pochodzących z danego kraju jest bardzo znikoma.
(cytat, str. 84 - 85) Teoria krystalizacji kraju pochodzenia. Na temat krystalizacji wizerunku kraju pochodzenia można mówić dopiero wówczas, gdy na rynku jest obecnych kilka marek danego produktu pochodzących z jednego kraju. Sytuacja taka może wystąpić tylko w fazach późnego wzrostu lub dojrzałości cyklu życia wizerunku kraju. W fazie przed wprowadzeniem na rynek, kiedy występuje tylko efekt halo oraz w fazie wprowadzenia na rynek i wczesnego wzrostu, kiedy zazwyczaj jest wprowadzana tylko jedna marka danego produktu, wizerunek kraju jest silnie skrystalizowany. W tym okresie jednak sprzedaż jest na stosunkowo niskim poziomie. Fazy wzrostu i dojrzałości są bardziej istotne ze względu na wzrost sprzedaży i czas obecności marek na rynku. Wtedy bowiem marki pochodzące z tego samego kraju i konkurujące ze sobą, próbują uplasować się w percepcji konsumenta jako samodzielne jednostki.
(cytat, str. 88) Z punktu widzenia miejsca wyprodukowania wyrobu finalnego oraz miejsca wytworzenia surowców i podzespołów, produkty można podzielić na cztery grupy: - produkty w pełni krajowe (wyprodukowane w kraju z krajowych surowców i podzespołów); - produkty w pełni zagraniczne (wyprodukowane za granicą z zagranicznych surowców i podzespołów); - produkty krajowe warunkowo (wyprodukowane w kraju, lecz z zagranicznych surowców i podzespołów); - produkty zagraniczne warunkowo (wyprodukowane zagranicą, lecz z udziałem krajowych surowców i podzespołów).
(cytat, str. 98 - 102) Wykorzystanie wizerunku kraju i marki w budowie strategii. Wizerunek kraju może być skutkiem występowania efektu halo lub może powstać jako konstrukcja sumaryczna. (...) Model halo, pociąga za sobą dwie poważne implikacje dla kształtowania strategii marketingowej przedsiębiorstwa. Po pierwsze, klienci dokonują oceny produktów na podstawie wizerunku kraju ich pochodzenia. Po drugie, wizerunek kraju wpływa na konsumencką ocenę poszczególnych atrybutów produktów. Również wizerunek kraju jako wynik oddziaływania efektu halo bezpośrednio wypływa na przekonania konsumentów na temat atrybutów produktów i pośrednio na całkowitą ich ocenę. Teoria sumaryczna zakłada natomiast, że konsumenci kodują i agregują informacje na temat produktów. Oznacza to, że analizując określony produkt, nie biorą pod uwagę wszystkich jego cech, lecz posługują się pewnymi uproszczeniami. Ułatwia to zapamiętywanie i przetwarzanie informacji. (...) Wizerunek danego kraju bezpośrednio wpływa na konsumencką ocenę każdego kolejnego produktu pochodzącego z tego kraju. Należy zwrócić uwagę, że wizerunek kraju nie oddziałuje pośrednio na wizerunek każdego kolejnego produktu z danego kraju. (...) Opisane mechanizmy opisujące relację miedzy wizerunkiem kraju a wizerunkiem marki niosą ze sobą implikacje strategiczne dla przedsiębiorstw. Strategia marketingowa oparta na wizerunku kraju może zwiększać dochody w krótkim czasie i jest zdecydowanie mniej kosztowna i czasochłonna niż strategia marki. W dłuższym okresie może jednak prowadzić do utraty przewagi konkurencyjnej. Z tego powodu duże przedsiębiorstwa, które zdobyły silną pozycję rynkową, koncentrują się w znacznie większym stopniu na budowaniu wizerunku marki niż budowaniu wizerunku kraju pochodzenia.