Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Jedną z istotnych tendencji w konsumpcji we współczesnych czasach jest tzw. serwicyzacja konsumpcji, czyli wzrost znaczenia usług. Jest to obiektywna prawidłowość wynikająca z rozwoju cywilizacyjnego społeczeństw. Spożycie usług zyskuje coraz większy udział w konsumpcji ogółem. Dotyczy to zarówno usług podstawowych związanych z gospodarstwem domowym, jak i usług umożliwiających samorealizację przez zaspokojenie potrzeb poznawczych i emocjonalnych. Do tych ostatnich z pewnością można zaliczyć uczestnictwo w różnego rodzaju imprezach sportowych.
(cytat, str. 16) Wyróżnia się cztery modele współczesnego sportu, różnicując je w zależności od znaczenia czynnika ekonomicznego w aktywności sportowej zawodników: - model sportu w pełni amatorskiego - model sportu nie w pełni amatorskiego - model sportu nie w pełni zawodowego - model sportu w pełni zawodowego
Słowa kluczowe:model, sport Komentarze i źródła pierwotne: Z. Krawczyk (red.), Socjologia kultury fizycznej, AWF, Warszawa 1995, s.219
(cytat, str. 18 - 19) Przejawem komercjalizacji sportu jest przekształcenie się klubów sportowych ze stowarzyszeń lub innych organizacji niemających komercjalnego charakteru spółki kapitałowe, działające zgodnie z zasadami kodeksu handlowego. W krajach Zachodniej Europy i Stanach Zjednoczonych takie spółki działają już od dawna, natomiast w Polsce proces przekształcania trwa. (...) Przejawem komercjalizacji sportu jest też przekazywanie zarządzania ligami zawodowym spółkom powołanym do tego celu. Takim wydarzeniem było powołanie spółki zarządzającej polską ekstraklasą piłkarską.
(cytat, str. 20) Za podstawowe motywy umiędzynarodowienia (internacjonalizacji) podmiotów gospodarczych uznaje się zwykle: - poszukiwanie zasobów, - poszukiwanie rynków, - zwiększanie efektywności, - pozyskiwanie strategicznych aktywów lub zdolności.
Słowa kluczowe:podmiot gospodarczy, umiędzynarodowienie Komentarze i źródła pierwotne: J.H. Dunning, Multinational Enterprises and the Global Economy, Addison-Wesley, Workingham 1993, s.56
(cytat, str. 21) Wskazując na rozwój internacjonalizacji sportu, warto zwrócić uwagę na zasady jej funkcjonowanie i sposoby pomiaru. Podobnie jak w odniesieniu do wszelkich przedsiębiorstw, także w przypadku klubów sportu profesjonalnego, mających formę prawną spółek kapitałowych można analizować stopnień umiędzynarodowienia ich zasobów: finansowych, rzeczowych i ludzi w nich zatrudnionych. Stopień umiędzynarodowienia zasobów finansowych klubu sportowego może dotyczyć: - udziałów podmiotów zagranicznych w kapitale spółki, - udziału podmiotów zagranicznych w przychodach klubu sportowego stanowiących element jego budżetu.
(cytat, str. 25 - 26) Analizując relację między sportem a marketingiem, można zaobserwować jego dwojakie usytuowanie w koncepcji marketingu, co oznacza dwa typy koncepcji marketingu sportu: - marketing przez sport, - marketing sportu. Marketing sportu, rozumiany jako wykorzystanie kompozycji narzędzi marketingowych do komunikowania się z konsumentami i wskazanie korzyści z uprawiania sportu i uczestnictwa w widowiskach sportowych; Marketing przez sport, oznaczający wykorzystanie sponsoringu jako narzędzia promocji.
Słowa kluczowe:marketing sportu Komentarze i źródła pierwotne: B.J. Mullin, S. Hardy, W.A. Sutton, Sport Marketing, Human Kinetics Publishers, Champaign 1993, s.6
(cytat, str. 28 - 29) Marketing sportu to działania marketingowe organizacji sportowych. Skoro jednak istnieją powiązania między dwiema koncepcjami marketingu sportu, to trzeba pokazać, na czym polega marketing przez sport. Sport wykorzystuje się głownie do prowadzenia działań promocyjnych. W sporcie można prowadzić trzy formy promocji: sponsoring, reklamę i promocję sprzedaży. (...) Należy zauważyć, że podstawowe decyzje w zakresie reklamy dotyczą utworzenia przekazu reklamowego i umieszczenia go w odpowiednim medium reklamowym, za pośrednictwem którego dotrze on do adresatów reklamy. Imprezy sportowe mogą być swego rodzaju medium reklamowym. Na obiektach sportowych może pojawić się wiele form reklamy - tablic, banerów reklamowych, ogłoszeń, czyli całe spektrum reklamy zewnętrznej.
Słowa kluczowe:reklama Komentarze i źródła pierwotne: rozwinięcie na rysunku 2.2 str. 29
(cytat, str. 30 - 31) Jeżeli chodzi o pojawianie się sportu w przekazach reklamowych, to wiąże się z jednym ze stylów reklamy, tzw. rekomendacją. Działania w tym zakresie polegają na tym, że argumenty reklamy w przekazach umieszczanych w mediach są wspierane rekomendacją różnych osób: - przeciętnych konsumentów, dzielących się pozytywnymi wrażeniami na temat danego produktu, - specjalistów z danej branży, opisujących zalety danego produktu, - osób popularnych, uważanych przez opinię publiczną i przez samych siebie za idoli, którzy dzielą się wrażeniami z użytkowania danego produktu
(cytat, str. 31) Aby styl reklamy przyniósł spodziewane efekty, należy uwzględnić przynajmniej trzy czynniki: - właściwość powiązania reklamowego produktu ze sportem - chodzi o odpowiedź na pytanie czy, asocjacja produktu ze sportem będzie oznaczać pozytywną reakcję nabywców, - odpowiedniość powiązania produktu z konkretną dyscypliną sportu, - wybór dyscypliny sportu - rozważa się zgodność kojarzenia produktu z dyscypliną sportu lub też powiązania na zasadzie nieoczekiwanych skojarzeń, co czyni takie działanie skutecznym.
(cytat, str. 37) Formą promocji, która może nawiązywać do sportu, jest promocja sprzedaży (promocja uzupełniająca). Sposoby wykorzystywania sportu mogą być bardzo zróżnicowane. Często polega to na oferowaniu konsumentom nagród interesujących dla kibiców sportowych. Mogą być to różne produkty przydatne do uprawiania sportu - piłki, koszulki, inny sprzęt sportowy czy bilety na zawody sportowe.
(cytat, str. 38) Dualna struktura rynku sportu - po stronie popytu mogą funkcjonować konsumenci aktywni (zainteresowani czynnym uprawianiem sportu), jak też konsumenci pasywni (zainteresowani oglądaniem widowisk sportowych na żywo lub za pośrednictwem mediów). Oczywiście poszczególni konsumenci mogą odgrywać jednocześnie podwójną rolę, np. osoby pasjonujące się tenisem profesjonalnym systematycznie lub okazjonalnie uprawiający tę dyscyplinę sportu. W czasie turniejów tenisa zawodowego często są organizowane rozgrywki deblowe tzw. PRO-AM, polegające na tym, że poszczególne pary deblowe składają się z PROfesjonalisty i AMatora.
(parafraza, str. 42 - 43) Etapy rozwoju marketingu sportu Pierwszy etap to tzw. marketing masowy - polegający na analizowaniu ogólnych tendencji zmian popytu i uwzględnianiu ich w ofertach produkcyjnych. Firmy starają się dotrzeć do dużych grup nabywców a poprzez to osiągnąć duże korzyści skali, obniżając przy tym koszty produkcji i marketingu. Taka strategia pozwala na zwiększenie popytu przy jednoczesnej jego standaryzacji. Drugi etap to segmentacja - segmentacja rynku poprzez stosowanie kryteriów dotyczących cech demograficznych konsumentów, ich dochodów, sposobu zachowania się na rynku. Ma to na celu zwiększenie konkurencyjności. Etap marketingu zindywidualizowanego jeszcze bardziej precyzyjne określenie nabywców i nawiązanie z nimi relacji długookresowych. Jest to więc marketing partnerski. Kolejnym etapem jest nawiązywanie współpracy partnerów w formie aliansów strategicznych w dziedzinie marketingu. W naszym przypadku głownie między klubem sportowym a jego sponsorem. Wówczas umowa sponsoringowa jest przekształcana w porozumienie, które można określić mianem aliansu strategicznego. Wyróżnia się alianse: - komplementarne - uzupełnianie zasobów partnerów, - addytywne - wzmocnienie zasobów, - ściśle integracyjne - współpraca firm wytwarzających produkty substytucyjne, najczęściej w sferze badań i rozwoju produkcji.
Słowa kluczowe:alians, etap, marketing sportu Komentarze i źródła pierwotne: przykłady aliansów strategicznych na stronach 44 - 47
(cytat, str. 61) Rynek sportu różni się od rynku na którym sprzedawane są inne produkty - dobra rzeczowe czy usługi. Tę swoistość można przedstawić w następujący sposób: - organizacja sportowe jako podmioty działające na rynku sportu po stronie podaży są silnie zróżnicowane, - cele organizacji sportowych są bardziej zróżnicowane niż cele przedsiębiorstw działających w innych branżach, - decyzje menadżerów organizacji sportowych są bardzo szybko komentowane zarówno przez kibiców jak i media, - profesjonalne kluby sportowe, z jednej strony, silnie ze sobą konkurują, a z drugiej są od siebie zależne, - rynek sportu jest rynkiem regulowanym, - rynek sportu jest rynkiem podwójnie dualnym, - produkty oferowane przez organizacje sportowe są zróżnicowane w zależności, czy są kierowane do konsumentów czy też nabywców instytucjonalnych, - kibice sportowi jako nabywcy mają swoje specyficzne cechy - są przywiązani i lojalni wobec klubu i zwykle chcą mieć wpływ na jego funkcjonowanie.
(parafraza, str. 69 - 70) Do cyklu życia klubu sportowego zaliczamy trzy fazy: - fazę rozwoju społecznego, - fazę rozwoju publicznego, - fazę rozwoju rynkowego. Faza rozwoju społecznego zaczyna się w chwili utworzenia klubu sportowego. Początkowo klub rozwija się w sposób niesformalizowany aczkolwiek po pewnym czasie następuje jego formalizacja co w znacznym stopniu ułatwia pozyskanie dotacji od instytucji publicznych. W tej fazie klub sportowy ma charakter lokalny, cechują go spontaniczne formy działania a osoby wspierające wykonują w nim prace w czasie wolnym od pracy zawodowej. Wraz z momentem uzyskania stałych dotacji od instytucji publicznych klub wkracza w fazę rozwoju publicznego. Wśród celów jego działalności wyróżnia się: integrację środowiska lokalnego, realizację sportowych zainteresowań uczestników, wzmocnienie pozycji klubu w lokalnej klasyfikacji a także promocję środowiska i zawodników. W tej fazie rozwoju klub sportowy działa na zasadzie stowarzyszenia. Gdy zauważalne są oddziaływania rynkowe na klub sportowy, jest to znak, że dany klub znalazł się w fazie rozwoju rynkowego. Za główne cele w tej fazie rozwoju uważa się: awans w globalnej rywalizacji, kształtowanie i sprzedaż widowiska sportowego jako produktu, promocja i transfer zawodowców a także szkolenie uzdolnionej młodzieży. Klub sportowy przestaje być organizacją non profit i przekształca się w przedsiębiorstwo, które powinno generować znaczne dochody.
(cytat, str. 71) W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych profesjonalne kluby sportowe od dawna znajdują się w fazie rozwoju rynkowego i funkcjonują jako spółki kapitałowe. Można wyróżnić trzy rodzaje klubów sportowych ze względu na własność kapitału klubu jako spółki: - klub sportowy - spółka mająca jednego właściciela, - klub sportowy - spółka mająca kilku właścicieli, - spółka kapitałowa mająca wielu właścicieli i notowania na giełdzie papierów wartościowych.
Słowa kluczowe:spółka, rozwój firmy Komentarze i źródła pierwotne: G. Foster, S.A. Greyser, B. Walsh, The Business of Sport, Thomson Higher Education, Mason 2006, s.8
adekwatne przykłady, rysunki, tabele na stronach 71 - 80
(cytat, str. 96) Jedną z ważniejszy tendencji w marketingu sportu jest zarządzanie relacjami z klientami. Zmienia się podejście do nabywców produktów sportu, podobnie jak konsumentów do innych produktów. W wielu branżach już dawno skończyły się czasy, kiedy mawiano, że dobry produkt sam się nie sprzeda. Podobnie kończy się okres w sporcie, kiedy się twierdzi, że na zawody sportowe, szczególnie te interesujące, kibice zawsze przyjdą. Sport jest taką dziedziną życia, w której działania powinny polegać na pozyskiwaniu i utrzymywaniu klientów, przynajmniej ze względu na następujące przyczyny: - widzów zawodów sportowych trzeba coraz bardziej intensywnie nakłaniać do uczestnictwa w nich z powodu wzrostu liczy innych sposobów spędzania wolnego czasu, - skoncentrowanie się na lojalnych kibicach prowadzi do wzrostu sprzedaży innych produktów klubowych, - kluby sportowe są skłonne do prowadzenia strategii dostosowanych do potrzeb kibiców.
(cytat, str. 96) Konieczność zatrzymywania kibiców przy klubie wynika z ogólnych prawidłowości wpływu klientów na przychody firmy. A zatem: - pozyskiwanie nowych klientów wymaga większych kosztów niż zatrzymanie istniejących, - klienci kupują też inne produkty powiązane z podstawowymi, - za pośrednictwem obecnych klientów można pozyskać nowych.
Słowa kluczowe:CRM Komentarze i źródła pierwotne: Przykłady CRM w poszczególnych klubach sportowych na stronach: 98-99
(cytat, str. 96 - 97) Zarządzanie przez organizacje sportowe relacjami z klientami wymaga gromadzenia danych na temat poszczególnych kibiców, np. dotyczących stosunku kibiców do sportu i ich udziału w imprezach sportowych. Nawiązuje się w ten sposób do segmentacji rynku. John Beech i Simon Chadwick stworzyli koncepcję tzw. drabiny lojalności, która pokazuje różne grupy klientów organizacji sportowych od najmniej ważnych do najważniejszych. W odniesieniu do tych grup stosuje się inne działania marketingowe.
Słowa kluczowe:CRM, lojalni klienci, sport Komentarze i źródła pierwotne: Rysunek 4.3 strona 97 Źródło: John Beech, Simon Chadwick, The Business of Sport Management, Pearson Education, Harlow 2004, s.396
Przykład programu lojalnościowego w brytyjskich klubach sportowych na stronie 100
(cytat, str. 102) Matthew D. Shank definiuje produkt sportu jako dobro rzeczowe, usługę lub kombinację tych elementów, przeznaczone do zaspokojenia potrzeby widzów imprez sportowych, ich uczestników lub sponsorów.
Słowa kluczowe:produkt, sport Komentarze i źródła pierwotne: Shank M.D., Sports Marketing. A Strategic Perspective, Prentice Hall, New Jersey 2002, s. 257
(cytat, str. 103 - 104) Interesującą definicję usługi przedstawił Ph. Kotler. Usługą jest każda czynność lub korzyść zasadniczo niematerialna, oferowana przez jedną stronę innej, która w jej efekcie nie staje się właścicielem niczego. Również w najnowszej publikacji Ph. Kotler definiuje usługi bardzo podobnie: Usługa to każda czynność lub działanie, które jedna strona może wykonać na rzecz drugiej i które jest niematerialne oraz nie prowadzi do przejęcia czy przekazania własności. To wykonanie niekoniecznie musi się wiązać z obiektem materialnym.
I w tej definicji zawierają się produkty organizacji sportowych, które mają następujące cechy podstawowe: - niematerialność, - jednoczesność procesu ich świadczenia i konsumpcji, - niejednolitość, czyli trudność ich wystandaryzowania, - nietrwałość, - brak możliwości nabycia ich na własność.
Słowa kluczowe:definicja, produkt, usługa, sport Komentarze i źródła pierwotne: Ph. Kotler, Principles of Marketing, Prentice Hall, Englewood Cliffs 1982, s.624 Ph. Kotler, Marketing, Rebis, Warszawa, s.447