Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(parafraza, str. 16) Ekospazm – określenie charakteryzujące „kryzys przyszłości” oraz te jego cechy, które będą go odróżniać od wszelkich znanych form kryzysu, dawniejszych i współczesnych.
(cytat, str. 30 - 31) Ogólna teoria systemów – przedmiotem jej zainteresowania są wszelkie systemy, bez względu na swą postać i stopień złożoności. Jednym z podstawowych pojęć jest tu pojęcie porządku hierarchicznego. Wszechświat postrzegany jest jako ogromna hierarchia, od cząstek elementarnych, jąder atomów, atomów, związków wielocząsteczkowych, komórek, organizmów, aż po organizacje ponad indywidualne.
(cytat, str. 34 - 35) Klasyfikacja organizacji: - obszar i poziom rzeczywistości społecznej, w której organizacje działają, - wielkość organizacji, funkcje i cele organizacji, - struktura organizacji i atrybuty więzi organizacyjnej, - mechanizmy władzy i przywództwa organizacyjnego, relacje z otoczeniem i zdolność organizacji do uczenia się i innowacji, - właściwości kultury organizacyjnej, w tym aksjologia organizacji, - wiek i doświadczenie organizacji, - charakter uczestnictwa organizacyjnego, - technologia organizacji, - skuteczność organizacji.
Słowa kluczowe:organizacja, klasyfikacja Komentarze i źródła pierwotne: Kaczmarek B., Organizacje: polityka, władza, struktury, MSM, Warszawa 2001, s. 119
(cytat, str. 36) Organizacja utylitarna - to taka, w której władza władza wynika z dysponowania środkami motywującymi uczestników i możliwościami ich dystrybucji, np. nagrodami. Udział w nich ma więc charakter fakultatywny (utylitarny). Przedsiębiorstwa, szkoły wyższe, organizacje handlowe, wiele organizacji publicznych ma charakter utylitarny.
(cytat, str. 36) Organizacja przymusowa - władza w niej oparta jest na przymusie (może to być również przymus fizyczny); a podporządkowanie ma charakter alternatywny; uczestnicy nie identyfikują się z organizacją, a nawet mogą być do niej wrogo nastawieni. Organizacje takie cechuje rozwinięta hierarchia, duże znaczenie w nich mają stosunki władzy. Przykładem takiego typu organizacji może być więzienie, obóz pracy, szpital psychiatryczny, armia itp.
(cytat, str. 36) Organizacja dobrowolna - to taka, do której można swobodnie wstępować i z niej występować. Uczestnictwo w niej jest bezpłatne, choć duża aktywność może być związana z płatnym, zawodowo uprawianym zajęciem. Są to zwłaszcza różnego rodzaju organizacje społeczne i polityczne, niekiedy również ekonomiczne.
(parafraza, str. 39) Punkt optymalnego obciążenia - jest to granica, po której przekroczeniu produkcja staje się mniej ekonomiczna. Po jego przekroczeniu następuje przeciążenie.
(cytat, str. 39) Prawo wzrastającej produkcji - nazywane jest czasem prawem optymalnej produkcji. Mówi ono, że w miarę wzrostu wydajności pracy i kapitału, koszt jednostki produktu maleje, ale tylko do pewnego punktu, w którym osiąga on wartość optymalną, poza którą dalszy wkład pracy i kapitału jest nieekonomiczny.
(cytat, str. 44) Prawo podziału pracy - według tego prawa, jeśli jakaś praca (jednostki lub organu) składająca się z wielokrotnego powtarzania dwóch lub więcej czynności zostanie podzielona w ten sposób, że każdą czynność składową oddzielimy i będziemy wykonywać oddzielnie, seriami, albo powierzymy organom specjalnie do tego przystosowanym, to ogólny nakład pracy i środków wytwórczych zmniejszy się, a efekt użyteczny będzie większy.
(cytat, str. 45) Prawo harmonii - tak określa się prawo wzajemnego doboru organów i zharmonizowania ich działania. Sama nazwa prawa sugeruje odniesienie do muzyki, gdzie przez harmonię dźwięków rozumie się wzajemny dobór tonów według określonych charakterystyk liczbowych, oraz ich współbrzmienie; każdy ton dźwięczy w określonym czasie i kolejności. Prawo to definiuje się następująco:
a. przy pracy podzielonej na szereg wspólnie działających organów otrzymuje się tym lepszy skutek ekonomiczny, im dokładniej dobrane są do siebie współpracujące organy; miarą doboru są tu charakterystyki ekonomiczne określone prawem wzrastającej produkcji,
b. przy współdziałaniu szeregu organów otrzymuje się tym lepszy skutek ekonomiczny, im czasy działania poszczególnych organów są dokładniej ze sobą uzgodnione.
(cytat, str. 46) Prawo koncentracji - to prawo dotyczy łączenia organów wykonujących czynności jednakowe. Jeśli dwa lub więcej wykonujących czynności jednakowe połączyć w jedną grupę działającą razem, lub zastąpić jednym większym organem, wykonującym tą samą czynność w ilości równającej się produkcji wszystkich organów, to ogólny nakład pracy i środków wytwórczych zmniejszy się.
(cytat, str. 50) Model systemu działań zorganizowanych. Każdy model zawiera w sobie przede wszystkim dwie cechy: może być wzorem tego, co może zaistnieć realnie, lub odwzorowaniem tego, co już realnie istnieje. Przedstawiony tu model działań zorganizowanych składa się z pięciu elementów: 1) zasoby - każda organizacja dysponuje czterema grupami zasobów: kadry, metody, środki i informacja, 2) działanie (transformacja, czyli przekształcenie dysponowanych zasobów w konkretne efekty), 3) system oceny efektywności działania (identyfikacja źródeł odchyleń efektów uzyskanych od zamierzonych; w zależności od kierunku odchyleń, uruchamia sprzężenie zwrotne dodatnie lub ujemne), 4) człon kierowniczy (regulator), gdzie ma miejsce realizacja funkcji kierowniczych: analiza zagregowanych danych obejmująca interpretację i uogólnianie i w konsekwencji rozstrzyganie, 5) cel (stan rzeczy, którego cenność wyznacza kierunek i zakres zachowań członków organizacji - w przypadku organizacji, celem nie jest wykonanie planu czy zadania, ale jej rozwój; plan i zadania to jedne ze środków).
(parafraza, str. 93) Charakterystyka trzech filarów gemba.
I filar - standaryzacja: - Opisanie najlepszej, najprostszej drogi do wykonania jakiejś czynności - Zapewnienie systemu przekazywania wiedzy między pracownikami - Dokonywanie pomiarów - Uporządkowanie procesów - Znajdowanie związków pomiędzy przyczynami a rezultatami działań - Ustanawianie celów - Zapewnienie odpowiednich szkoleń - Ustanowienie odpowiedniej struktury umożliwiającej minimalizację zmienności i zapobieganie błędom.
II filar - technika 5S: - Selekcja - pozbywanie się wszystkich niepotrzebnych rzeczy z miejsca pracy - Systematyka miejsca pracy - Sprzątanie w miejscu pracy - Schludność - Samodyscyplina.
III filar - eliminacja muda: - Nadprodukcja i magazynowanie rzeczy niepotrzebnych natychmiast - Naprawa i pozbycie się wyrobów wadliwych - Niepotrzebne zmiany miejsca i energia zużywana do wykonania danego zadania - Brak synchronizacji czynności - Straty związane z oczekiwaniem (niesprawne narzędzi, brak dostaw itp.) - Problemy związane z transportem (zła synchronizacja dostaw).
Słowa kluczowe:standaryzacja Komentarze i źródła pierwotne: Wolniak R., Gemba - japońska technika zarządzania, Przegląd Organizacji, 7-8, 2003, s. 23
(cytat, str. 103) Kierowanie - przez kierowanie rozumieć się będzie dwa rodzaje działań. W szerszym znaczeniu będą to działania mające na celu spowodowanie funkcjonowania innych rzeczy zgodnie z wolą tego, kto nimi kieruje. Kierowanie w węższym znaczeniu zaś, to działanie mające na celu spowodowanie działania innych ludzi zgodnego z wolą tego, kto nimi kieruje.
(cytat, str. 118) Inteligencja werbalna - jako jeden z podsystemów naszego umysłu odpowiada za wszystko, co ma związek ze słowami i odgrywa najważniejszą rolę w wielu dziedzinach i sferach życia. Rozmowy, spotkania, konferencje wymagają jej użycia i to niezależnie od tego , czy jesteśmy mówcą, czy słuchaczem. zazwyczaj człowiek wykorzystuje zaledwie 25% swojej inteligencji werbalnej. Nawet w zawodach gdzie często sięga się do jej zasobów (dziennikarze, sprawozdawcy i komentatorzy), rzadko wykorzystuje się więcej niż 50% możliwości językowych. Wysokim ilorazem inteligencji werbalnej mogą być osoby o różnym statusie społecznym i wykształceniu. Przykładem osoby o wysokim ilorazie inteligencji werbalnej może być skuteczna sprzedawczyni zdobywając klientów rozmową nacechowaną zabawnymi czy sensacyjnymi historyjkami. Może nią też być szef firmy łagodzący spory dzięki umiejętności słuchania, przekonywania i dyskusji.
(cytat, str. 119) Inteligencja logiczna - wiąże ze sobą takie pojęcia jak rozumowanie, umiejętność rozwiązywania problemów, czy podejmowanie przemyślanych decyzji. Zdolność do logicznego myślenia to główna cecha wyróżniająca człowieka wśród innych części materii. Cecha, która pozwoliła na przejście od epoki kamienia do epoki techniki cyfrowej i penetracji kosmosu. W każdej chwili swojego życia człowiek staje przed koniecznością podejmowania decyzji i rozwiązywania coraz to nowych dylematów, stąd obszar mózgu odpowiedzialny za logiczne myślenie jest u człowieka większy niż u innych stworzeń. Każda dziedzina w jakiś sposób związana jest z biznesem - czyli niemal wszystkie sfery naszego życia - wymaga logicznego myślenia, a więc rozwijanie tego rodzaju inteligencji jest warunkiem sukcesu w każdej profesji.
(cytat, str. 119) Inteligencja wizualna - Przetwarza i przechowuje obrazy, zarówno realne, jak i tworzone przez wyobraźnię. Wzrok w tym procesie absorbuje więc większą część mózgu niż to ma miejsce w przypadku inteligencji werbalnej. Paradoksalnie, mimo tak częstego używania wzroku, inteligencja wizualna jest najsłabiej przez nas wykorzystywana. Większość z rodzajów aktywności zawodowej wymaga zaangażowania wzroku. Istnieją profesje, w których wizualne IQ ma największe znaczenie stanowiąc wręcz conditio sine qua non.
(cytat, str. 120 - 121) Inteligencja twórcza - stanowi siłę sprawczą każdej nowej idei, każdego nowego pomysłu i jest niezbędna przy ocenie problemów i rozwiązywaniu zadań. Kreatywność to naturalna cecha ludzka tak nam właściwa, że zwykle przechodzimy do porządku dziennego i nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak często z niej korzystamy. Z inteligencją twórczą związane są więc nieodłącznie pojęcia oryginalności, wyobraźni i wynalazczości. Zdolność kreatywnego myślenia rozwijała się u człowieka od momentu aż stał się gatunkiem na tyle pomysłowym, by znajdować rozwiązania stających przed nim problemów. Być może to logika kazała ludziom pierwotnym krzesać kamień o skałę bogatą w żelazo, aby wzniecić ogień, ale najpierw musiał pojawić się pomysł o rozpaleniu ogniska. Dziś kreatywne myślenie to podstawa innowacji w biznesie, a inteligencja twórcza to baza każdego wynalazku i postępu cywilizacji. U wielu ludzi myślenie krytyczne przeważa nad konstruktywnym. Jeśli myślenie krytyczne, czyli ocena i krytyka własnych wyników odbywa się bezpośrednio po ich uzyskaniu, nie zawsze odbywa się to z korzyścią dla pracy. Korzystniejszym jest wykluczyć na początku własną krytykę otrzymanych wyników, nie zwracać uwagę na krytykę z zewnątrz koncentrując się wyłącznie na wszystkich pozytywach, co może doprowadzić do dalszego ich rozwinięcia i pogłębienia.
(cytat, str. 121 - 122) Inteligencja fizyczna - (kinestetyczna, somatyczna) determinuje zewnętrzną i wewnętrzną aktywność ciała. Ośrodek inteligencji fizycznej zajmuje ten obszar mózgu, który dba o nasze zdrowie, wigor i ogólny dobry stan ciała. Gdyby racjonalne świadome ja chciało śledzić wszystkie zachodzące wydarzenia nadzorując jednocześnie każdy krok i ruch, nie wytrzymali byśmy związanego z tym napięcia. Mimo wielkiej mocy mózgu w tym zakresie, z wielkimi oporami staramy się go w tym zakresie wspomagać uważając na ogół, że panowanie nad ciałem (podnoszenie fizycznego IQ) potrzebne jest wyłącznie sportowcom i aktorom. Myśląc w ten sposób pozbawiamy się poważnego atutu. Jest to wyrazem ograniczeń jakim podlegamy, a które są następstwem pojęć, wzorców i obrazu świata wpojonych nam przez najbliższych oraz w trakcie procesu edukacji. Ogromne znaczenie przypisuje się tu również czynnikowi zdrowotnemu, na kształt którego wpływają zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i środowiskowe.
(cytat, str. 123) Inteligencja emocjonalna - obejmuje sferę uczuć i stanowi prawdziwy atut w każdej pracy. Ponieważ świadoma działalność człowieka zawsze wynika z określonych motywów, jest oczywiste, że po uświadomieniu sobie emocji jako faktu psychologicznego i po świadomych poszukiwaniach treści ukrytych poza przeżyciem emocjonalnym, włącza się system motywacyjny, poprzez który dążymy do poznania nieznanego. Psychologowie lokują rozmaite motywy na trzech poziomach: emocjonalności - świadomości - samoświadomości. Bez poziomu emocjonalności nie było by uświadomienia sobie emocji, a bez tego nie było by możliwe świadome, umotywowane dążenie do wyjaśnienia sytuacji. Obdarzony samoświadomością osobnik tylko wtedy dąży do samopoznania, gdy odnajduje w sobie psychicznie przeżywaną sytuację problemową w postaci napięć emocjonalnych, włączających włączających się bezpośrednio w jego tkań życiową i wymagających wyjaśnienia, interpretacji. Utrzymywanie emocjonalnego IQ na najwyższym poziomie jest szczególnie ważne tam, gdzie wykonywana praca wiąże się z nawiązywaniem kontaktów i utrzymywaniem dobrych stosunków z ludźmi.
Słowa kluczowe:inteligencja Komentarze i źródła pierwotne: Nałczadżajn A., Intuicja a odkrycie naukowe, PIW, Warszawa 1979, s. 143