Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
ODKRYWANIE WIEDZY (Dane, informacje, wiedza; Historia zarządzania wiedzą; Filozoficzne koncepcje wiedzy) ->
GENEROWANIE WIEDZY (Organizacyjne uczenie się; Narzędzia i technologie zarządzania wiedzą) ->
WARTOŚCIOWANIE WIEDZY (Systemy zarządzania wiedzą; Różne podejścia do strategii w kontekście strategii zarządzania wiedzą) ->
UPOWSZECHNIANIE WIEDZY (Zarządzanie wiedzą a kultura organizacyjna; Zarządzanie zmianą) ->
WYKORZYSTYWANIE WIEDZY (Zarządzanie wiedzą w organizacji uczącej się; Kapitał intelektualny)
Słowa kluczowe:zarządzanie wiedzą Komentarze i źródła pierwotne: Na podstawie rysunku 1.
(cytat, str. 33) W ujęciu praktycznym wiedzę można określić jako użytkową informację, jak pokazano w hierarchii danych, informacji i wiedzy przedstawionej na rysunku 4. Użytkowa informacja pozwala podejmować trafniejsze decyzje oraz wnosić istotny wkład w proces twórczego myślenia oraz dialogu, zachodzące w organizacji. Dzieje się tak wtedy, kiedy informacja dociera na właściwe miejsce o właściwej porze i we właściwej formie. Wiedza zapewnia większą skuteczność działań i zdolność przewidywania skutków niż dane czy informacje.
(cytat, str. 69) Dla wielu ludzi wiedza jest pojęciem mglistym, które w dodatku bywa mylone z danymi lub informacjami, zwłaszcza w organizacjach, gdzie terminów tych używa się zamiennie. Według Davenporta i Prusaka dane to odrębne, obiektywne fakty, które mogą przyjąć formę uporządkowanej ewidencji operacji wykonywanych przez organizację. Natomiast informacje to komunikat lub strumień komunikatów, który nadaje określony sens i oddziałuje na ogląd rzeczywistości przez odbiorcę. Wiedzę wyrastającą na gruncie tych danych i informacji, zgodnie z dominującym w literaturze przedmiotu behawioryzmem logicznym, dzieli się na dwa typy: proceduralną - wiem, jak i deklaratywną - wiem, co. Przechodzą one płynnie jeden w drugi, tworząc swego rodzaju kontinuum.
(cytat, str. 85) Obserwując pracę menedżerów, Reg Revans (1977) zauważył, że w ich wypadku uczenie się obejmuje podejmowanie skutecznych działań, a nie tylko zalecanie lub przeprowadzanie analizy sytuacji. Na tej podstawie opracował koncepcję uczenia się poprzez działanie (action learning). Położył nacisk na zespolenie poznania i działania oraz teorii i zachowań. Koncepcja Revansa opiera się na równaniu matematycznym: L (uczenie się) = P (zaprogramowane uczenie się) + Q (wnikliwy osąd)
(cytat, str. 91) Myślenie intuicyjne (intuiting). Jest to w dużej mierze proces podświadomy, który często opiera się na dostrzeganiu ukrytych prawidłowości. Na przykład ekspert jest w stanie dostrzec w analizowanym problemie pewne prawidłowości czy schematy, które mogłyby ujść uwadze nowicjusza. Ta umiejętność przydaje się przy wykorzystywaniu wiedzy. Jednak intuicja jest także bardzo pomocna w poszukiwaniu, gdyż ułatwia odkrywanie nowych zastosowań i dochodzenie do nowatorskich spostrzeżeń. Metafory, obrazy i symbole składają się na język pozwalający przekazać innym przemyślenia i odczucia.
(cytat, str. 92) Instytucjonalizacja (institutionalising). Ten proces służy utrwalaniu sprawdzonych rozwiązań. Zachowania, które przyniosły sukces, często wchodzą na stałe do repertuaru organizacji i znajdują odzwierciedlenie w jej systemach, strukturach i strategiach. Charakterystyczną cechą instytucjonalizacji jest powtarzalność zachowań w pewnym okresie.
(cytat, str. 92) Eksplikacja (interpreting). Jest to proces objaśniania pomysłów i wizji samemu sobie lub komuś innemu za pomocą słów lub działań. Każdy z nas tworzy własną mapę poznawczą określonej dziedziny, w związku z tym możemy różnie interpretować te same bodźce. W zespole prowadzi to nieraz do pojawienia się różnych, niekiedy sprzecznych stanowisk w kwestii najlepszego wyjścia z sytuacji.
(cytat, str. 92) Integracja (integrating). Ten proces polega na budowaniu wspólnych sposobów rozumienia rzeczywistości i podejmowaniu skoordynowanych działań poprzez wzajemne dostosowanie. Za podstawowe narzędzia poszerzania rozumienia uważa się dialog i narrację.
(parafraza, str. 98) Elementy pamięci organizacyjnej
Pamięć organizacyjna: - Przechowywanie i wyszukiwanie informacji - Komputerowe nośniki pamięci
Słowa kluczowe:pamięć Komentarze i źródła pierwotne: Na podstawie rysunku 7.
(cytat, str. 98) Twarde formy pamięci organizacyjnej odnoszą się do metod przechowywania i wyszukiwania informacji oraz komputerowych nośników pamięci. (...) W twardym ujęciu pamięć organizacyjna to zbiór schowków, w których gromadzi się informacje z życia organizacji, dotyczące między innymi: jej pracowników, kultury, przekształceń, struktury i ekosystemu.
(cytat, str. 106) Zdolności dynamiczne mogą być źródłem przewagi konkurencyjnej, jeśli są wartościowe, rzadkie, niepowtarzalne i niezastąpione (kryterium VRIN - valuable, rare, inimitable, non-substitutable). Jednak niektórzy uważają, że są one koniecznym, aczkolwiek niewystarczającym warunkiem zbudowania trwałej przewagi konkurencyjnej. Ponieważ zdolności dynamiczne cechują się uniwersalnością i jednolitością, utrzymanie przez dłuższy czas przewagi konkurencyjnej opartej wyłącznie na ich odrębności jest niemożliwe.
(cytat, str. 120) Wiedza może występować w róźnej formie: ustrukturalizowanej, nieustrukturalizowanej i częściowo ustrukturalizowanej. Chcąc ją uporządkować potrzebna jest jakaś metoda indeksowania i klasyfikacji. Zasoby wiedzy można zobrazować za pomocą schematu przedstawiającego jej składniki (podstawowe terminy) i ich wzajemne powiązania. Nazywamy to mapą wiedzy lub ontologią. Każdy z nas prawdopodobnie uporządkowałby tę samą wiedzę inaczej, w zależności od przyjętego punktu widzenia i sposobu rozumienia tematu. Chcąc się przed tym uchronić, człowiek tworzy ontologie, które ułatwiają porządkowanie i pojmowanie informacji oraz zarządzanie nimi.
(cytat, str. 130) Indeks zbioru dokumentów, artykułów czy raportów rynkowych można stworzyć z wykorzystaniem hierarchicznej klasyfikacji terminów występujących w tekście. Każdemu elementowi zbioru przypisuje się charakteryzujące go hasła indeksu i w ten sposób ułatwia przeszukiwanie zbioru. Tę metodę już od dawna wykorzystuje się w bibliotekach. Przykładem takiego indeksu są kody SIC (Standard Industry Classification - standardowa klasyfikacja branżowa), służące do opisywania dokumentów.
(cytat, str. 135) Owijki agentowe (agent wrappers). Rozwiązanie stosowane w dużych organizacjach, umożliwiające okresową aktualizację danych wykorzystywanych w ramach kluczowych funkcji poprzez interakcję oprogramowania z innymi częściami systemu.
(cytat, str. 137) Wnioskowanie na podstawie podobnych przypadków (Case-based Reasoning - CBR) jest jednym z elementów sztucznej inteligencji. Systemy CBR umożliwiają gromadzenie przykładów różnych problemów wraz z ich rozwiązaniami i poprzedzającym je tokiem rozumowania, a następnie wyszukiwanie przypadków odpowiadających określonym kryteriom. Użytkownik może scharakteryzować swój aktualny problem za pomocą rozmaitych deskryptorów i sprawdzić w bazie przypadków, czy ktoś wcześniej nie uporał się już z podobną przeszkodą. Jeśli znajdzie odpowiedni przykład, zostaje potem powiązany z aktualnym problemem po wprowadzeniu do bazy jego opisu, analizy i rozwiązania.
(cytat, str. 138) Zwykłe arkusze kalkulacyjne mogą się okazać niewystarczające, gdy chce się przeanalizować bogaty zestaw danych w różnych ujęciach. Ich użyteczność ogranicza się do analizy dwuwymiarowej, w której wykorzystuje się rozmaite wykresy: kołowe, słupkowe, liniowe itp. Jednak wyobraźmy sobie przedsiębiorstwo oferujące trzydzieści produktów na pięciu rynkach geograficznych, potrzebujące ocenić i porównać swoją działalność w poszczególnych obszarach pod kątem sprzedaży, kosztów i zysków. W takich sytuacjach narzędzia wielowymiarowego przetwarzana analitycznego (Online Analytical Processing - OLAP) okazują się niezastąpione. Umożliwiają one analizę danych podzielonych na rozmaite kategorie w wielu wymiarach, przekrojach i rzutach. Zgodnie z definicją OLAP Council wielowymiarowe przetwarzanie analityczne zapewnia użytkownikowi: wszechstronną interpretację danych poprzez możliwość ich oglądania w wielu różnych przekrojach, tworzonych szybko i spójnie w drodze interakcji ze zbioru nieprzetworzonych danych, w celu odzwierciedlenia wszystkich aspektów wielowymiarowości przedsiębiorstwa istotnych dla użytkownika. Podstawowym elementem OLAP jest wielowymiarowa kostka danych, gdzie każdy wymiar odpowiada jednej zmiennej. Analiza polega na obracaniu i przecinaniu tej kostki pod różnymi kątami. Nazywa się to techniką cięcia i rzutowania (slice and dice).
(cytat, str. 139) Algorytmy genetyczne i programowanie genetyczne są wzorowane na mechanizmach naturalnej selekcji i służą wykształcaniu złożonych struktur danych. Znajdują zastosowanie przy rozwiązywaniu trudnych zadań z zakresu optymalizacji. Ich główna wady polega na tym, że nie wyjaśniają zależności między danymi.
(cytat, str. 139 - 140) Sieci neuronowe albo sieci ze wsteczną propagacją błędów to narzędzia, które imitują budowę i sposób funkcjonowania mózgu. Połączenia między sztucznymi neuronami mogą mieć przypisaną różną wagę, co pozwala systemowi przyswajać i zapamiętywać informacje. Sieci neuronowe są przydatne przede wszystkim w sytuacjach, gdy dysponujemy dużym zbiorem danych historycznych, które można wykorzystać jako materiał treningowy. Ich wartość polega na zdolności przetwarzania danych wielowymiarowych, zawierających dużo szumu informacyjnego. Jednak sieci neuronowe nie ułatwiają zrozumienia istoty zjawisk, a poza tym nieraz wymagają długiego okresu treningowego.
(cytat, str. 139) Systemy eksperckie imitują sposób rozumowania specjalistów dysponujących dużą wiedzą w wąskiej dziedzinie. Składają się one z wiedzy bazowej, obejmującej dane i reguły, oraz z mechanizmu wnioskowania logicznego, który generuje nowe reguły i dane na podstawie zgromadzonej wiedzy. Wada systemów eksperckich polega na ich ograniczeniu do wąskiej dziedziny, uzależnieniu od wiedzy specjalistów, braku jasności i wewnętrznych sprzecznościach. Mankamenty te próbuje się eliminować, tworząc systemy eksperckie oparte na logice rozmytej, w których prawdziwość lub fałszywość stwierdzenia nie jest określona jednoznacznie, lecz może być stopniowana w skali od 0 do 1.