Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 6) Marketing jest procesem społecznym i zarządczym, dzięki któremu konkretne osoby i grupy otrzymują to, czego potrzebują i pragną osiągnąć poprzez tworzenie, oferowanie i wymianę posiadających wartość produktów.
(cytat, str. 7) Produkt zdefiniujemy jako to, co można zaoferować w celu zaspokojenia potrzeby lub pragnienia. Znaczenie produktów fizycznych leży nie tyle w ich posiadaniu, co możliwości korzystania z usług, które z sobą niosą.
(cytat, str. 8) Transakcja obejmuje kilka elementów: przynajmniej dwie rzeczy posiadające wartość, obopólnie uzgodnione warunki, czas porozumienia i miejsce porozumienia. System prawny zabezpiecza dostosowanie się obu stron do uzgodnionych warunków. Transakcję mogą powodować spory wynikającej z błędnej interpretacji lub złej woli.
(cytat, str. 8) W przypadku transferu, osoba A daje X osobie B, lecz nie otrzymuje w zamian nic namacalnego. Jeżeli osoba A daje osobie B prezent, daninę lub wsparcie finansowe, mamy do czynienia z transferem, nie z transakcją.
(cytat, str. 8) Wymiana jest aktem otrzymania pożądanego produktu od innej osoby przez zaoferowanie czegoś w zamian. Pojęcie wymiany stanowi podstawę marketingu. Aby mogła zaistnieć wymiana, musi być spełnionych pięć warunków: 1) muszą być przynajmniej dwie strony 2) każda ze stron posiada coś, co stanowi wartość dla drugiej strony 3) każda ze stron potrafi się porozumieć i jest w stanie dostarczyć produkt 4) każda ze stron ma możliwość przyjęcia bądź odrzucenia oferty 5) każda ze stron wierzy, że jest rzeczą właściwą i wskazaną utrzymywanie kontaktów z drugą stroną.
(cytat, str. 9) Proces dochodzenia do dających się obustronnie zaakceptować warunków nazywamy negocjacjami. Negocjacje mogą prowadzić zarówno do przyjęcia przez obie strony warunków, jak również do zaniechania transakcji.
(cytat, str. 9) Rynek składa się ze wszystkich potencjalnych klientów, mających określoną potrzebę lub pragnienie, którzy w celu ich zaspokojenia są gotowi i są w stanie dokonać wymiany.
(cytat, str. 10) Ekonomiści pojęcie rynku odnoszą do zbioru nabywców i sprzedających, którzy dokonują transakcji określonego produktu lub klasy produktu, stąd więc mamy do czynienia z rynkiem mieszkaniowym, rynkiem zbożowym itd.
(cytat, str. 11) Zarządzanie marketingowe jest procesem planowania i realizacji pomysłów, kształtowania cen, promocji i dystrybucji towarów, usług i idei, mających doprowadzić do wymiany spełniającej oczekiwania docelowych grup klientów i organizacji.
Słowa kluczowe:zarządzanie marketigowe Komentarze i źródła pierwotne: Amerykańskie Stowarzyszenie Marketingu 1985
(cytat, str. 11) Marketing jest procesem społecznym i zarządczym, dzięki któremu jednostki i grupy otrzymują to, czego potrzebują i pragną poprzez tworzenie, oferowanie i wymianę z innymi jednostkami i grupami produktów posiadających wartość.
(cytat, str. 11) Oferent jest to osoba poszukująca możliwości uzyskania zasobów od innej osoby i gotowa zaoferować w procesie wymiany coś przedstawiającego dla niej wartość.
(cytat, str. 12) Zarządzanie marketingowe ma za zadanie ukształtowanie poziomu i struktury popytu oraz ustawienie go w czasie w sposób, który pomoże organizacji w osiągnięciu jej celów. Zarządzanie marketingowe jest w istocie zarządzaniem popytem.
(cytat, str. 12) Popyt negatywny; rynek znajduje się w stanie popytu negatywnego jeśli duża jego część nie akceptuje produktu i może nawet zapłacić pewną cenę aby go uniknąć.
(cytat, str. 13) Koncepcja produkcji. Według tej koncepcji, konsumenci będą faworyzować te produktu które są szeroko dostępne i mają niską cenę. Kierownicy organizacji zorientowanych na produkcję, koncentrują się na osiągnięciu wysokiej wydajności produkcji i szerokiej dystrybucji.
(cytat, str. 14) Koncepcja produktu opiera się na założeniu,że konsumenci preferują te produkty, które dostarczają im najwyższą jakość, najlepsze cechy użytkowe lub cechy innowacyjne. Kierownicy w organizacjach zorientowanych na produkt, koncentrują swe działania na wytworzeniu produktów o wyjątkowych cechach i ciągłym ich udoskonalaniu.