Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 15) Zarządzanie jest to działanie- za pośrednictwem innych ludzi- polegające na planowaniu, organizowaniu, motywowaniu i kontrolowaniu dla osiągnięcia celów organizacji.
(cytat, str. 20) Etyka zawodowa menadżerów jest wyrazem moralnych przekonań środowiska zawodowego i społeczeństwa, wskazuje na służebną rolę względem klientów, współpracowników, kapitałodawców i wszystkich innych zainteresowanych działaniem przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 23) Zarządzanie jest profesją łączącą osobiste zdolności, nabytą wiedzę i umiejętności praktyczne, szczególny charakter zaufania publicznego oraz stosowanie zasad etyki zawodowej i osobistą odpowiedzialność za podejmowane decyzje.
(cytat, str. 24) Władza jest to możność wpływania na innych i dysponowania zasobami z racji nadrzędnej pozycji zajmowanej w organizacji.
Słowa kluczowe:władza, władza w organizacjach gospodarczych Komentarze i źródła pierwotne: Pszczołowski T., Mała encyklopedia prakseologii i teorii organizacji, Ossolineum, Wrocław-Warszawa-Gdańsk, 1978, s.271.
(parafraza, str. 25 - 26) Do źródeł władzy możemy zaliczyć: -prawo władania zasobami, -umowę, -przymus, -wiedzę, -prestiż, -tradycję.
Słowa kluczowe:źródła władzy Komentarze i źródła pierwotne: Szczegółowy opis poszczególnych źródeł władzy znajduje się na stronach: 25-26.
(cytat, str. 27) Dystans władzy jest jednym z wymiarów różnic kulturowych. Obrazuje on stosunek do zjawiska nierówności między ludźmi w różnych krajach. Termin dystans władzy został wprowadzony przez holenderskiego psychologa społecznego Mauka Muldera, który określał w ten sposób emocjonalną przestrzeń oddzielającą podwładnych od przełożonych.
Słowa kluczowe:Dystans władzy Komentarze i źródła pierwotne: Mulder M., Reduction of Power Differences in Practice: the Power Distance Reduction Theory and its Applications [w:] HOFSTEDE G. KASSEM I M.S (red.) European Contributions to Organization Theory, Assen: Wan Gorcum, 1976.
(cytat, str. 28) Osobowość jednostki jest zbiorem wyjątkowych cech specyficznych tylko dla niej. Częściowo jest dziedziczona wraz z genami, częściowa zaś jest nabyta czyli ukształtowana przez wpływ kolektywnego zaprogramowania i przez własne wyjątkowe doświadczenia.
Słowa kluczowe:osobowość Komentarze i źródła pierwotne: Hofstede G., Kultury i organizacje, PWE, Warszawa, 2000, s.41.
(cytat, str. 29) Natura ludzka jest elementem wspólnym wszystkich istot ludzkich, od rosyjskiego profesora do australijskiego aborygena; jest podstawowym, uniwersalnym poziomem zaprogramowania umysłu. Otrzymujemy ją wraz z genami. Natura ludzka określa potencjał, warunkuje zdolność człowieka do wyrażania swojeje osobowości.
Słowa kluczowe:natura ludzka Komentarze i źródła pierwotne: Hofstede G., Kultury i organizacje, PWE, Warszawa, 2000, s. 40.
(cytat, str. 29) Kultura ma wiele znaczeń. W łacinie, w której wszystkie europejskie znaczenia mają swój rodowód, kultura oznacza uprawianie ziemi. W większości języków zachodnich kultura jest utożsamiania z cywilizacją lub pewnym wyrafinowaniem intelektualnym, którego przejawem są wykształcenie, sztuka i literatura. W antropologii społecznej kultura jest podstawowym terminem na określenie sposobów myślenia, odczuwania i reagowania (tzw. kultura numer dwa)
Słowa kluczowe:kultura Komentarze i źródła pierwotne: Hofstede G., Kultury i organizacje, PWE, Warszawa, 2000, s. 39.
(parafraza, str. 30) Podstawowymi czynnikami osobowości (określanymi mianem modelu wielkiej piątki) są: -ekstrawersja, -życzliwość, -sumienność, -stabilność emocjonalna, -otwartość na doświadczenia.
Słowa kluczowe:osobowość Komentarze i źródła pierwotne: Więcej o modelu wielkiej piątki na stronach 30-31. Robbins S.P., Zachowania w organizacji, PWE, Warszawa, 2004, s. 71-72.
(cytat, str. 32) W strukturze podmiotów- graczy w gospodarce rynkowej najważniejszą rolę odgrywają: - Przedsiębiorca- podejmujący działalność gospodarczą na bazie własnego kapitału oraz na własne ryzyko i oczekujący z tego tytułu wysokiego zysku. -Menedżer- podejmujący sie zarządzania na cudze ryzyko i otrzymujący z tego tytułu wynagrodzenie. -Inwestor (rentier)- lokujący własny kapitał w cudzą działalność gospodarczą i oczekujący z tego tytułu wysokiego zysku ( albo utraty kapitału).
(cytat, str. 35) Role informacyjne: a) Odbiornik- zbieranie i przyjmowanie informacji o wewnętrznych i zewnętrznych nowościach, szczególnie na temat zbudowanej przez siebie siatki. b) Nadajnik- przekazywanie i interpretowanie istotnych informacji oraz wartości wiodących w działaniu współpracownikom i innym członkom organizacji. c) Rzecznik- informowanie zewnętrznych zespołów i reprezentowanie organizacji na zewnątrz.
(cytat, str. 35 - 36) Role decyzyjne: a) Nowator- inicjowanie i kształtowanie planowanych przemian w organizacjach. Podstawą tej aktywności jest ciągłe tropienie problemów i wykorzystywanie nadarzających się szans. b) Rozwiązujący problemy- łagodzenie konfliktów i usuwanie nieoczekiwanych problemów i zakłoceń. c) Przydzielający zasoby- należą do tego trzy zakresy: podział własnego czasu i przez to wyznaczanie tego, co jest ważne a co nieważne; rozdział zadań i kompetencji ogólnych (organizowanie); selektywne autoryzowanie propozycji działania, a tym samym przydzielanie zasobów finansowych. d) Prowadzący rokowania- reprezentowanie własnej organizacji lub działu w brzemiennych w skutki rokowaniach.
(cytat, str. 35) Role interpersonalne: a) Reprezentant- reprezentowanie przedsiębiorstwa, czynności o charakterze ceremonialnym. Menedżer funkcjonuje tu w pewnym sensie jako figura symboliczna. Nie konkretna praca, ale jego obecność lub jego podpis mają znaczenie. b) Przełożony- motywowanie podległych pracowników oraz ich dobór i ocena. c) Organizator- Budowa struktur i utrzymywanie sprawnej, wzajemnej sieci powiązań (kontaktów) wewnątrz i na zewnątrz przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 60 - 61) Prakseologia jest to nauka o sprawnym działaniu ludzkim, teoria skutecznego działania, logika racjonalnego działania. Do podstawowtych zasad sprawnego działania zalicza się: -Skuteczność działania jest miernikiem stopnia osiągnięcia zamierzonego celu. Działąnie jest skuteczne, gdy cel został osiągnięty w całości, a częściowo skuteczne, gdy cel uzyskano tylko częściowo. -Efektywność (ekonomiczność) jest to rezultat podjętych działań opisany relacją uzyskanych efektów E do nakładów N. E/N>1 oznacza działanie efektywne E/N<1 oznacza działanie nieefektywne.
(cytat, str. 76) Naukowe zarządzanie (tayloryzm) jest to próba naukowego ustalenia najlepszej metody wykonywania dowolnego zadania poprzez podział procesu na ciąg odrębnych czynności, ich pomiar, eliminację zbędnych działań oraz standaryzację maszyn i urządzeń.
(cytat, str. 115) Podejście systemowe do tworzenia i opisu wszelkiego typu organizacji polega na traktowaniu każdej organizacji jako systemu, w którym każdy element ma określone cele a zadaniem zarządzania jest integracja składających się na system elementów dla osiągnięcia celu całego systemu.
(cytat, str. 116) Za traktowaniem jako systemu przemawiają następujące cechy organizacji gospodarczej: 1. Organizacja jest systemem otwartym, to znaczy, że stale prowadzi wymianę energii i informacji z otoczeniem, w szczególności otoczenie dostarcza zasobów niezbednych do działalnosci i otrzymuje w zamian wytwory organizacji. 2. Działa w otoczeniu będącym zbiorem systemów, z którym wchodzi w związki i reakcje, ulega zmianom pod jego wpływem a i sama organizacja oddziałuje na otoczenie. 3. Jest systemem społeczno-technicznym, dynamiczną kombinacją zasobów, który może być opisany przez: a) cel (funkcja) lub zadanie do którego dąży, b) wejście, na które składają się zasoby rzeczowe, ludzkie, finansowe, informacyjne uzyskiwane z otoczenia, c) wyjście, czyli produktami (towarami i usługami) będące wytworem opuszczającym organizację, d) kolejność postępowania w procesie transformacji zasobów w produkty, e) narzędzia, maszyny, urządzenia itp. umożliwiające transformację wejścia na wyjście, f) otoczenie, g) ludzie, stanowiący podstawowy czynnik współdziałania wszystkich wyżej wymienionych elementow i cech systemu. 4. Jest systemem złożonym z wielu jednostek (podsystemów). 5. Jest systemem zdolnym do zmian, do usprawnienia i udoskonalenia.
Słowa kluczowe:system, organizacja gospodarcza Komentarze i źródła pierwotne: Mikołajczyk Z., Techniki organizatorskie w rozwiązywaniu problemów zarządzania, PWN, Warszawa, 1997, s.14-18.