Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 17) Handel tranzytowy sprowadza się wyłącznie do obrotu towarowego i dotyczy stuacji, w której siedziba firmy realizującej tranzakcję kupna-sprzedaży nie znajduje się ani w kraju importera, ani w kraju eksportera.
(cytat, str. 17) Eksport to wywóz za granicę towarów pochodzenia krajowego lub w znacznym stopniu przetworzonych w kraju w celu ich sprzedaży orza świadczenie usług cudzoziemcom.
(cytat, str. 17) Handel zagraniczny to odpłatna wymiana towarów lub usług z partnerami mającymi stałą siedzibę poza garnicą celną państwa.
Słowa kluczowe:handel Komentarze i źródła pierwotne: Białecki K., Operacje handlu zagranicznego, PWE,Warszawa 1999, s. 97-98.
(cytat, str. 18 - 19) Eksport pośredni polega na sprzedazy przez producenta własnych wyrobów okraślonej firmie (firmom), zajmującej się eksportem. Dzięki temu działalność eksportowa ogranicza się do pozostawienia do dyspozycji towaru eksportowego, a pośrednik przejmuje na siebie całkowite koszty i ryzyko dalszej jego dystrybucji. Na niego spada ciężar znalezienia klienta, organizacji transportu itd.
(cytat, str. 23) Obrót uszlachetniający polega na wysyłaniu za garnicę produktu niewykończonego w celu odpłatnego wykonania tam dalszych faz procesu produkcji lub obróbki bądź taż wykończenia zewnętrznego. Towar tan wraca następnie do kraju pochodzenia, pozostając cały czas własnością wysyłającego.
(cytat, str. 24) Podobny do obrotu uszlachetniającego jest obrót reperacyjny, który polega na wysyłani za granicę uszkodzonych przedmiotów bądź urządzeń w celu ich naprawy albo przyjmowaiu ich do naprawy i odsyłaniu z powrotem do właściciela. Z definicji wynika, że obrót reperacyjny może być również zakwalifikowany jako czynny lub bierny.
(cytat, str. 25) Przedmiotem transakcji w handlu zagranicznym mogą być nie tylko towary i usługi, lacz także tzw. niematerialne dobra przemysłowe, których główne rodzaje to: - wynalazki chronione patentem, - znaki towarowe chronione rejestracją, -wzory użytkowe i wzory zdobnicze chronione rejestracją.
Słowa kluczowe:handel międzynarodowy Komentarze i źródła pierwotne: Białecki K., Operacje handlu zagranicznego, PWE, Warszawa 1999, s. 228.
(cytat, str. 25) Złożone umowy licencyjne, które obejmują dodatkowo inne świadczenia ze strony sprzedającego (np. dostawy określonych materiałów) lub inne formy wiedzy technicznej (np. know-how).
(cytat, str. 27) Transakcja leasingu polega na odpłatnym przekazaniu określonych rzeczy w użytkowanie.
Słowa kluczowe:leasing Komentarze i źródła pierwotne: Słownik ekonomiczny dla przedsiębiorcy, Wyd. Znicz, Szczecin 1996, s. 126.
(cytat, str. 28) Transakcje wiązane w handlu zagranicznym to takie, w którym zakup lub sprzedaż określonych dóbr są uzależnione od sprzedaży lub zkupu innych dóbr.
(cytat, str. 29) Transakcje kompensacyjne polegają na wymia nie towaru za towar, bez regulowania należności w dewizach. Warunkiem etgo raodzaju transakcji jest wzajemne równoważenie się (kompensowanie) wartości towaru importowanego i towaru eksportowanego.
(cytat, str. 29) Knsorcja eksportowe są tworzone przez samodzielne pod względem ekonomicznym i prawnym podmioty w celu realizacji określonego przedsięwzięcia za granicą.
Słowa kluczowe:Konsorcjum Komentarze i źródła pierwotne: Jahrmann F.U., Aussenhandel, Kiehl Verlag, Ludwigshafen-Kiel 1991, s. 47-49.
(cytat, str. 30) Inwestycje bezpośrednie to forma długoterminowej lokaty kapitału za granicą, polegająca na stworzeniu w obcym kraju nowego przedsiębiorstwa i wyposażeniu go w kapitał zakładowy albo wykupieniu takiej liczby akcji (udziałów) zagranicznego przedsiębiorstwa, która pozwala na kontrolowanie jego działalności.
Słowa kluczowe:inwestycja Komentarze i źródła pierwotne: Pach J.,Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w świetle bezpieczeństwa ekonomicznego na przekładzie Polski w latach 90. XX wieku, Wyd. Nauk. AP, Kraków 2001, s. 55 i nast.
(cytat, str. 32) Targi są definiowane jako spotkania handlowe organizowane regularnie, zawsze w tym samym miejscu, w ustalonych odstępach czas i o określonym z góry czasie trwania.