Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 33) Giełdy to organizowane w ustalonym miejscu iczasie spotkania handlowe, na których są sprzedawane ściśle określone towary po cenach ogłaszanych w codziennych notowaniach.
(cytat, str. 35) Aukcje. Przez aukcje należy rozumieć sprzedaż w formie przetargu towarów, w których wartość rynkową bardzo trudno z góry ustalić. Do typowych towarów aukcyjnych należą: drewna, tytoń, herbata, owoce, ryby, futra, diamenty, a także kwiaty, antyki i obrazy.
(cytat, str. 36) Przetargi polegają na publicznym zakupie lub sprzedaży towarów bądź usług w najkorzystniejszych warunkach i cenach. Mają one charakter zorganizowanego konkursu, w którym uczstniczy wielu ubiegających się o dokaonanie tarnsakcji, a organizator wybiera spośród nich oferenta proponującego najlepsze warunki.
(cytat, str. 39) Przedstawiciel (agent handlowy) jest to osoba fizyczna lub prawna działająca w cudzym imieniu i na cudzy rachunek, stale posrednicząca w zawieraniu umów kupna-sprzedaży w ramach posiadanego upoważnienia i współdziałająca przy ich wykonaniu.
Słowa kluczowe:agent Komentarze i źródła pierwotne: Jahrman F.U., Ausshandel, Kiehl Verlag, Ludwigshafen-Kiel 1991, s.49-50.
(cytat, str. 43) Makler handlowy jest kupcem, który odpłatnie posredniczy w zawieraniu w cudzym imieniu i na cudzy transakcji towarowych, pieniężnych, frachtowych lub ubezpieczeniowych.
Słowa kluczowe:makler Komentarze i źródła pierwotne: Gabler Wirtscgaftskexikon, Vwrlag Dr. th. Gabler GmbH, Wiesbaden 1988, s.2322-2323.
(cytat, str. 44) Komisant jest samodzielnym przedstawicleiem posrednim. Oznacza to, że -w przeciwieństwie do agenta - występuje we własnym imieniu, bez potrzeby ujawniania komitenta. Często nawet, gdy komitent chce pozostać anonimowy, komisant nie ma prawa ujawnić informacji, na czyj rachunek dokonuje transakcji. Wobec osób trzecich komisant jest więc zawsze stroną, tj. kupującym lub sprzedającym.
(cytat, str. 46 - 47) Dystrybutor (dealer) jest niezależnym kupcem (importerem) działającym we własnym imieniu i na własny rachunek oraz ryzyko, któremu producent (eksporter)udziela wyłącznych praw an danym rynku.
(cytat, str. 49) Comprador (z hiszp. - kupujący) jest pewnego rodzaju maklerem, który zajmuje się przeważnie transakcjami handlowymi na rynkach Azji Wschodniej.
(cytat, str. 49) Broker to angielskie okreslenie maklera działającego przede wszystkim na giełdzie londyńskiej, który jako jedyny jest uprawniony do samodzielnego przeprowadzania transakcji giełdowych na zlecenie klientów (banków i publicznosci). Broker jest łącznikiem między publicznoscią a jobberem, który może zawierać transakcje giełdowe tylko na własny rachunek. Za swoje usługi broker otrzymuje prowizję maklerską.
(cytat, str. 49) Jobber lub dealer jest również członkiem w obszarze anglosaskim. W przeciwieństwie do brokera może on dokonywać transakcji kupna-sprzedaży wyłącznie na rachunek własny. W handlu zagranicznym pojęciem jobbera okresla się tez kupca, który zajmuje się transakcjami okazjonalnymi.
(cytat, str. 49) Dystrybutor jest hurtownikiem (w USA) działającym w okreslonych regionach zbytu, w których przedsiębiorstwa produkcyjne nie dysponują własną siecią sprzedaży.
(cytat, str. 49) Konsultant (consulting engineer) jest niezależnym doradcą posiadającym własne biuro inżynierskie (konstrukcyjne). Opracowuje on plany budowlane i konstrukcyjne i jest włączony do realizacji wielkich inwestycji za granicą.
(cytat, str. 80) polityka kursu stałego polega na tym, że kurs ustalony w stosunku do jakiejs waluty lub koszyka walut, może się zmienić tylko w niewielkim zakresie w górę lub w dół.
(cytat, str. 86) Podatki posrednie są nakładane na towar, podnosząc jego cenę. Należą do nich podatek od wartosci dodanej (VAT), podatek akcyzowy, podatki importowe.
(cytat, str. 87) Wolny handel oznacza, że państwo nie ingeruje w strefę stosunków gospodarczych z zagranicą, wierząc, że działanie sił rynkowych ukształtuje te stosunki w sposób gwarantujący maksymalizację korzysci z wymiany.
(cytat, str. 87) Polityka handlowa jest częscią państwowej polityki ekonomicznej. Jak każda polityka jest ona zbiorem celów działania i srodków służących osiąganiu tych celów. Głównym celem polityki handlowej jest optymalne - z punktu widzenia interesów danego kraju - ukształtowanie stosunków tego kraju z zagranicą.
(cytat, str. 88) Cło jest opłatą nakładaną na towary przekraczające granicę celną. Pełni ono trzy najważniejsze funkcje ekonomiczne: ochronną, fiskalną i ochrony bilansu płatniczego.