Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 41) Operacje produkcyjne Operacje produkcyjne zamieniają wkład na produkty lub usługi gotowe. Wiążą się z procesami produkcyjnymi, montażem, testowaniem itp.
(cytat, str. 41) Logistyka wewnętrzna Działania te zajmują się uzyskiwaniem i składowaniem materiałów (wkładu), kontrolą zapasów oraz ich dystrybucją do miejsc w firmie zajmujących się operacjami produkcyjnymi.
(cytat, str. 41) Logistyka zewnętrzna Funkcja ta odpowiedzialna jest za składowanie i dystrybucje gotowych dóbr do klientów. Składają się na nią takie elementy jak działalność hurtowni, przyjmowanie zamówień, transport i dystrybucja.
(cytat, str. 42) Zakupy Zakupy to uzyskiwanie wkładu zasobowego potrzebnego w działalności organizacji ( niedodające bezpośrednio wartości, ponieważ działania te są częścią logistyki wewnętrznej). Pewne funkcje związane z zakupami mogą być scentralizowane w celu zapewnienia oszczędności i kontroli jakości produktów końcowych. Pozostałe działania związane z zakupami mogą być zdecentralizowane. Zakupy mają wyraźny wpływ na wartość dodaną zarówno w odniesieniu do kosztów kontroli, jak i kontrolowania jakości wkładu i tym samym produktów końcowych.
(cytat, str. 42) Marketing i sprzedaż Na ten element składają się działania zajmujące się analizą rynków i konsumentów, oddziaływaniem na klienta w celu dokonania przez niego zakupu oraz zapewniające dostępność produktu za pośrednictwem odpowiednich kanałów.
(cytat, str. 42) Infrastruktura firmy Infrastruktura firmy to systemy zarządzania, planowanie, finanse, księgowość, systemy informacyjne i zarządzanie jakością. Infrastruktura ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu firmy i jej globalnej strategii.
(cytat, str. 42) Zarządzanie zasobami ludzkimi Zarządzanie zasobami ludzkimi zajmuje się pozyskiwaniem, szkoleniem i motywowaniem odpowiednich pracowników. Do procesów tych zalicza się rekrutację, selekcję, szkolenia, wynagradzanie i motywowanie. Zasoby ludzkie zagospodarowywane są w całym łańcuchu wartości organizacji. Jakość i odpowiedzialność zasobów ludzkich jest ściśle połączona z możliwościami dodawania wartości przez organizację.
(cytat, str. 42) Rozwój technologii We wszystkich dziedzinach firmy wykorzystywane są technologie zarówno w produkcji i dystrybucji produktów materialnych, jak i w tworzeniu informacji i usług. Rozwój technologii zajmuje się rozwojem i doskonaleniem produktu, procesu i zasobów. Zawiera on funkcję badań i rozwoju, pod warunkiem że w organizacji występuje taka jednostka.
(cytat, str. 47) Kultura jakiejkolwiek grupy ludzi jest zbiorem wierzeń, zwyczajów, praktyk i sposobów myślenia, które dzielą oni między sobą przez wspólne przebywane i pracę. Jest to zbiór założeń wykorzystywanych we wzajemnych interakcjach, które ludzie po prostu akceptują, nie kwestionując ich. Postrzegalne aspekty kultury grupy ludzkiej przybierają formę rytualnego zachowania, symboli, mitów, opowieści, dźwięków i artefaktów.
(cytat, str. 49) Gwiazdy Gwiazdy mają wysoki udział na szybko rosnącym rynku i wynikającą z tego szybko rosnącą sprzedaż. Mogą być one marzeniem dyrektora sprzedaży, lecz jednocześnie koszmarem księgowego, ponieważ często pochłaniają duże ilości środków finansowych, nawet w sytuacji, gdy są wysoce zyskowne. Często konieczne są ogromne wydatki na reklamę i poprawę produktów w celu przekształcenia ich w dojne krowy w momencie zwolnienia tempa wzrostu rynku. Jeśli traci się udział w rynku, produkt w końcu stanie się kulą u nogi, gry rynek przestanie rosnąć.
(cytat, str. 49) Kule u nogi Produkt, który ma niski udział w wolno rosnącym rynku, nazywany jest kulą u nogi, jako że zazwyczaj nie przynosi wielkiego zysku. Działania zmierzające do zwiększenia udziału w rynku wiązałyby się z kosztami i ryzykiem, między innymi z powodu niskiej stopy wzrostu rynku, na którym produkt ten się znajduje. W związku z tym, gdy tylko kula u nogi zostanie zidentyfikowana jako część portfela, często zaprzestaje się jej produkcji lub pozbywa się jej.
(cytat, str. 49) Trudne dzieci Trudnymi dziećmi nazwano odpowiednio produkty stanowiące dylemat. Mają już one pewną pozycję na rosnącym rynku, lecz gdyby nie udało się poprawić w nim udziału, staną się kulami u nogi. W tej sytuacji zasoby należy przeznaczać na powiększanie udziału w rynku, co wymaga pewnej odwagi, biorąc pod uwagę fakt, że produkt ten może jeszcze nie mieć wysokiego poziomu sprzedaży; alternatywnym rozwiązaniem jest sprzedaż produktu organizacji mającej lepszą pozycję do wykorzystania rynku.
(cytat, str. 49) Dojne krowy Produkt z wysokim udziałem w rynku o niskim wzroście jest zazwyczaj zyskowny oraz przynosi dużą ilość gotówki. Zyski uzyskane ze sprzedaży tego produktu mogą być spożytkowane na wsparcie innych produktów znajdujących się w fazie rozwoju. Standardową strategią jest tu tradycyjne zarządzanie z silną obroną przed konkurencją. Produkty takie zwane są dojnymi krowami, ponieważ zyski z produktu można doić w sposób ciągły. Nie może to być jednakże usprawiedliwieniem zaniedbywania tego rynku.
(cytat, str. 51) Benchmark - punkt porównawczy - jest wartością danego parametru wykorzystywaną jako punkt odniesienia w porównaniach, np. prędkość maksymalna samochodu lub liczba stron drukowanych przez najlepszą drukarkę laserową na minutę. Punktem porównawczym mogą również być wyniki pewnej firmy, np. ROCE, zyski/satysfakcja pracownika lub klienta. Benchmarking służy do porównania efektywności różnych procesów w danej firmie z tymi samymi procesami w innych organizacjach oraz do wspomagania poprawy tych procesów przy użyciu zdobytych informacji.
(cytat, str. 52) Strategia zewnętrzno-wewnętrzna Szkoła pozycjonowania implikuje stosowanie podejścia zewnętrzno-wewnętrznego analizy strategicznej. Oznacza to, że proces strategiczny zaczyna się od analizy otoczenia w celu ustalenia, które sektory są potencjalnie najzyskowniejsze. Następnie określana jest strategia globalna poprzez przyjęcie strategii najbardziej dopasowanej do uwarunkowań sektora. Innymi słowy, firma poszukuje strategicznego dopasowania pomiędzy swoimi zasobami i strategiami w celu wykorzystania szans i zredukowania zagrożeń w otoczeniu globalnym
(cytat, str. 52) Strategia wewnętrzno-zewnętrzna Szkoła zasobowa kładzie nacisk na wagę zasobów, możliwości i kompetencji wyjątkowych dla danej organizacji w osiąganiu przez nią przewagi konkurencyjnej, dlatego podejście to nazywane jest wewnętrzno-zewnętrznym. Analiza rozpoczyna się wewnątrz organizacji i ma na celu identyfikację kluczowych kompetencji, jak również sposobu tworzenia nowych lub zastosowania posiadanych umiejętności na nowych rynkach.
(cytat, str. 56) Makrootoczenie (czami nazywane otoczeniem oddalonym lub odległym) składa się z sił działających w ogólnym otoczeniu organizacji i wpływających na kształt sektorów i rynków, na których dana organizacja konkuruje. Analiza makrootoczenia zajmuje się zmianami i trendami w czynnikach społecznych i kulturowych, demograficznych, politycznych, prawnych, technologicznych, ekonomicznych i finansowych. Szacowane jest oddziaływanie tych zmian na sektory i rynki międzynarodowe, a także na firmy na nich konkurujące. Makrootoczenie można podzielić dalej na elementy globalne i lokalne (lub narodowe): 1. makrootoczenie globalne - odnoszące się do trendów globalnych, 2. makrootoczenie narodowe - odnoszące się do trendów i zmian na poziomie poszczególnego kraju.