Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Paradygmat- zbiór podstawowych założeń, na których opiera się dana teoria bądź koncepcja. W filozoficznej teorii poznania i metodologii ogólnie uznane osiągnięcie naukowe, które dostarcza modelowych rozwiązań w danej dziedzinie nauki, może też pociągać za sobą modelowe rozwiązania w dziedzinach pokrewnych i stawać się istotnym składnikiem poglądu na świat.
( , s. 17)
Sztywność nominalna jest brakiem reakcji cen oraz płac nominalnych na zmiany zagregowanego popytu.
( , s. 27)
Instytucje- oprócz podmiotów gospodarczych, to także utrwalone postawy, wzorce, zwyczaje i obyczaje.
( , s. 41)
Gospodarka rynkowa jest formą systemu funkcjonowania podmiotów gospodarki narodowej, które większość swoich transakcji dokonują na rynku. Mechanizm rynkowy jest głównym regulatorem ich decyzji.
( , s. 51)
Typy kapitalistycznej gospodarki rynkowej: -neoliberalny, -socjodemokratyczny, -społeczny, -wschodnioazjatycki.
( , s. 53)
Komentarze i źródła pierwotne: Więcej o wymienionych typach gospodarki rynkowej na str. 53-66.
Koncepcja Homo oeconomicus (człowieka ekonomicznego). Jednostka kierująca się zasadą korzyści materialnej. Społeczeństwo jest sumą jednostek, które dbając o interes osobisty, przyczyniają się tym samym do powiększenia korzyści społecznych. Harmonia interesu osobisteego i społecznego.
( , s. 73)
Popyt efektywny występuje w punkcie zrównania się funkcji łącznej podaży z funkcją łącznego popytu. Pierwsza zależność wyznacza relacje między wielkością zatrudnienia a zagregowaną ceną, która oznacza przewidywaną wartość przychodów, zapewniającą przedsiębiorstwu pokrycie kosztów produkcji i zysk normalny. Przy takim poziomie ceny przedsiębiorstwa są skłonne uruchomić i utrzymywać odpowiednie rozmiary zatrudnienia i produkcji. Funkcja łącznego popytu wyraża natomiast związek między danym zatrudnieniem a wielkością przychodu, który przypuszczalnie będzie osiągnięty przy tym zatrudnieniu. Wielkość zatrudnienia, wyznaczona przez punkt przecięcia obu funkcji, jest najbardziej korzystna, ponieważ przewidywany zysk przedsiębiorswa będzie maksymalny. Rozmiary popytu efektywnego decydująa o wielkości globalnego zatrudnienia.
( , s. 76)
Wśród ekonomicznych funkcji państwa wyróżniamy: - funkcję alokacyjną, - funkcję stabilizacyjną, - funkcję redystrybucyjną.
( , s. 78)
Komentarze i źródła pierwotne: Więcej na ten temat na str. 78.
Cechy dóbr publicznych: - są zwykle niepodzielne, - mogą być z reguły użyte przez większą liczbę konsumentów bez dodatkowych kosztów, - dodatkowy użytkownik nie pozbawia innych możliwości korzystania z dobra publicznego, - trudno pobierać opłaty przy zachowaniu zasady proporcjonalności między zapłatą a ilością skonsumowanego dobra publicznego.
( , s. 80)
Głównymi przyczynami zawodności państwa są: - ograniczenia informacji, - ograniczona kontrola nad działaniem prywatnych rynków, - ograniczona kontrola nad biurokracją, - ograniczenia o charakterze politycznym.
( , s. 85)
Komentarze i źródła pierwotne: Więcej o zawodności państwa na str. 85-86.
Produkt krajowy brutto (Gross Domestic Product-GDP) obliczany metodą produktów jest sumą wartości sprzedaży dóbr finalnych wytworzonych w określonym kraju w ciągu roku. Stanowi sumę wszystkich ich wartości po odjęciu zużycia pośredniego, które wystąpiło przy ich wytworzeniu. Są to proddukty oraz usługi kapitałowe i zużyte do produkcji innych dóbr.
( , s. 89)
Finansowym odzwierciedleniem zużycia środków trwałych jest amortyzacja.
( , s. 90)
PKB obliczany metodą wydatków na krajowe dobra finalne obejmuje osobiste wydatki ponoszone na zakupy wytwarzanych w kraju dóbr konsumpcyjnych (Ck), wydatki rządowe na zakup krajowych dóbr i usług (Gk), zakup prywatnych, krajowych dóbr inwestycyjnych (Ik) oraz wydatki zagranicy na krajowe dobra eksportowe (Ek) PKB=Ck+Gk+Ik+Ek. Taki sam wynik otrzymamy, gdy wymienione wydatki dotyczyć będą dóbr krajowych i zagranicznych. Wówczas w ostatniej pozycji należy odjąć wartość łącznego importu: PKB=C+G+I+X, gdzie X=eksport-import=eksport netto.
( , s. 90)
PKB obliczany metodą dochodów polega na dodawaniu dochodów (z pracy i od kapitału) powstających w procesie wytwarzania produktów i usług w danym roku tj. płac, rent ekonomicznych, procentów i zysków. Nie dolicza się tutaj wartości transferów (emerytur, rent, stypendiów itp).
( , s. 90)
Produkt narodowy brutto- PNB ( Gross National Product- GNP) stanowi produkt krajowy brutto powiększony o wartość wpływów z zagranicy z tytułu dochodów netto czynników produkcji zaangażowanych za granicą, a więc po odjęciu dochodów zagranicznych czynników produkcji, które zostały zatrudnione w kraju (płace i dywidendy) i przekazane za granicę.
( , s. 91)
Z powszechnie przyjmowanej definicji OECD wynika, że konkurencyjność gospodarki to zdolność do sprostania konkurencji międzynarodowej, a więc realizowania znaczącego eksportu i utrzymania wysokiego poziomu i tempa wzrostu popytu wewnętrznego, bez pogorszenia salda rachunku obrotów bieżących.
( , s. 97)
Znaczenie przedsiębiorczości jest nie do przecenienia; ogólnie uznaje się, że przyczynia się ona do: -efektywnej alokacji istniejących zasobów i tworzenia nowych, bardziej doskonalszych, innowacyjnych, -wzrostu skuteczności zarządzania zmianą, -podejmowania działań ograniczających ryzyko, -wzrostu siły ekonomicznej i konkurencyjnej podmiotów (rentowności, dochodów), -wzmacniania tożsamości i spójności regionu czy organizacji, -kreowania prospektywnej strategii działania, -powstawania nowych firm, -zwiększenia stopnia aktywności zawodowej.
( , s. 103-104)
Przyjmuje się, że przedsiębiorczość jest zbiorem zachowań w tworzeniu i realizowaniu przedsięwzięć umożliwiających osiąganie celu, a według A. K. Koźmińskiego jest podstawowym i niezbędnym składnikiem nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy, działającej w warunkach uogólnionej niepewności.
( , s. 103)
Komentarze i źródła pierwotne: A. K. Koźmiński, Zarządzanie w warunkach niepewności, PWN, Warszawa, 2004, s. 166.
Pojęcie przedsiębiorczości utożsamia się w literaturze przede wszystkim z : -konkurencyjnością, -efektywnością (sprawnością), -innowacyjnością i zarządzaniem zmianami.
( , s. 104)
Wzrost gospodarczy jest rozumiany jako powiększenie się realnej wartości produktu krajowego brutto w gospodarce, najczęściej w okresie roku.
( , s. 113)