Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) W zależności od motywów zawierania transakcji głównych uczestników rynku można zaliczyć do jednej z następujących trzech kategorii:
1) konsumentów (użytkowników), nabywających towary w celu zaspokojenia określonych potrzeb konsumpcyjnych lub produkcyjnych, 2) wytwórców, dążących do spieniężenia wytwarzanych przez siebie produktów, 3) pośredników handlowych, kupujących towary w celu ich zyskownej sprzedaży.
Czwartą, dodatkową kategorię stanowią podmioty obsługujące głównych uczestników rynku w zakresie rozmaitych funkcji szczegółowych, związanych z przebiegiem procesów transakcyjnych i w ten sposób przyczyniające się do usprawnienia funkcjonowania rynku. Są to przede wszystkim agencje badań rynku, firmy reklamowe, transportowe i ubezpieczeniowe, banki i inne instytucje finansujące obrót towarowy itp.
(cytat, str. 14) Z punktu widzenia marketingu podstawowe znaczenie ma rozróżnienie potrzeb i pragnień konsumenta. Potrzeby w rozumieniu ogólnym są obiektywne, wynikają z natury człowieka oraz środowiska, w którym on egzystuje. Są przejawem, a zarazem warunkiem życia człowieka w tymże środowisku. W tym rozumieniu mówimy zarówno o potrzebach podstawowych, takich jak potrzeby wyżywienia, odzienia, schronienia, jak i o potrzebach wyższego rzędu, tj. uznania, samorealizacji itp.
(cytat, str. 15 - 16) W źródłach literaturowych opisujących proces ewolucji postaw i rynkowych zachowań przedsiębiorców najczęściej wyodrębnia się cztery fazy tego procesu i odpowiadające im typy orientacji przedsiębiorców, określane jako: 1) orientacja produkcyjna, 2) orientacja sprzedażowa (dystrybucyjna), 3) orientacja na klienta (marketingowa), 4) orientacja strategiczna marketingu.
(cytat, str. 16) Orientacja produkcyjna - wyrażona jednym zdaniem istota orientacji produkcyjnej zawiera się w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: „Jak wytwarzać dużo i tanio, aby uczynić wyrób dostępnym szerokiemu gronu nabywców i uzyskać kosztową przewagę nad konkurentami przy zachowaniu wymaganej staranności wykonania produktu?
(cytat, str. 17) Orientacja sprzedażowa (dystrybucyjna) - Zmiana polega na tym, że kluczowe dotychczas pytanie: „Jak produkować?” zostało zastąpione przez inny problem: „Jak sprzedać to, co firma potrafi masowo i tanio wytwarzać?”. Możliwości intensyfikowania sprzedaży są z natury rzeczy ograniczone. W istocie zależą bowiem przede wszystkim od reakcji nabywcy na oferowany mu produkt. Zatem to nabywca musi być w centrum uwagi firmy dążącej do sukcesu rynkowego. Akceptacja tego, oczywistego dzisiaj, ustalenia oznaczała przejście do kolejnej fazy rozwoju filozofii biznesu — orientacji na klienta lub inaczej — orientacji marketingowej.
(cytat, str. 17) Orientacja na klienta (marketingowa) -
przejście do orientacji marketingowej wiąże się z wchodzeniem poszczególnych wysoko rozwiniętych krajów w fazę rozwojową określoną mianem społeczeństwa obfitości (affluent society).
(cytat, str. 19) Strategiczna orientacja marketingu wynika z jego przystosowania do wymagań strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem. Znajduje to wyraz w rozszerzeniu kręgu zagadnień pozostających w obszarze zainteresowań marketingu o problemy związane z identyfikacją i odbiorem tzw. sygnałów wczesnego ostrzegania, długookresowym prognozowaniem zjawisk rynkowych oraz formułowaniem alternatywnych strategii marketingowych, dostosowanych do przewidywanych wariantów rozwoju rynkowej sytuacji przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 20) Współczesne rozumienie marketingu przyjmuje za punkt wyjścia tezę, że naczelną zasadą marketingowego postępowania jest dążenie do usatysfakcjonowania partnera wymianu (klienta, nabywcy, konsumenta, użytkownika).
(cytat, str. 20) Interpretacja tradycyjna polega na utożsamianiu marketingu z czynnościami wspierającymi sprzedaż wyrobów lub usług, wykonywanymi przy zastosowaniu mniej lub bardziej wyrafinowanych metod i technik oddziaływania na nabywco (reklama, promocja sprzedaży, dystrybucja itp.)
(cytat, str. 21) Zatem można powiedzieć, że w ujęciu klasycznym marketing oznacza odpowiednie planowanie, koordynację i kontrolę wszystkich działań przedsiębiorstwa ukierunkowanych na istniejące i potencjalne rynki zbytu.
> zasada celowego wyboru i kształtowania rynku przedsiębiorstwa, > zasada badania rynku, > zasada zintegrowanego oddziaływania na rynek (marketing-mix), > zasada planowania działań rynkowych, > zasada kontroli skuteczności działań marketingowych.
(cytat, str. 24) W rezultacie marketing-mix jest więc kompozycją o strukturze hierarchicznej, złożoną z czterech podkompozycji: 1) podkompozycji produktu (podstawowe właściwości produktów i ich odmian asortymentowych tworzących daną kompozycję oraz marka, opakowanie, usługi związane z produktem itp.), 2) podkompozycji ceny (cena podstawowa, rabaty, warunki płatności, kredyt itp.), 3) podkompozycji dystrybucji (układ kanałów dystrybucji i rozwiązania logistyczne), 4) podkompozycji promocji (sprzedaż osobista, reklama, środki aktywizacji sprzedaży, instrumenty z zakresu public relations)
(cytat, str. 25) Ogólna charakterystyka rynku dóbr konsumpcyjnych pozwala wyróżnić specyficzne cechy marketingu w tym sektorze. Są to:
> pierwotny charakter popytu (generowany potrzebami konsumpcyjnymi), > duża liczba podmiotów reprezentujących popyt, > wysoki udział indywidualnych decyzji zakupu, > wieloszczeblowa, pośrednia dystrybucja, > znaczna anonimowość kontaktów rynkowych.
W związku z tym w marketingu dóbr konsumpcyjnych dużą rolę odgrywa badanie potrzeb i zachowań konsumentów, kształtowanie właściwych stosunków między producentami a handlem oraz komunikacja przy użyciu środków masowego przekazu (reklama).
(cytat, str. 26 - 27) Cechy odróżniające usługi od dóbr materialnych:
> niematerialność produktu usługowego (z reguły produkt poznaje się, konsumując go), > usługi nie mogą być wytwarzane „na skład”, konsumpcja z reguły występuje równocześnie ze świadczeniem usługi, > usługi w zasadzie nie mogą być przemieszczane w przestrzeni (konsumpcja w miejscu wytwarzania, z wyjątkiem usług, których istota polega na transporcie lub przekazie elektronicznym), > usługi często są zindywidualizowane i z trudem poddają się standaryzacji, > usługi często mają charakter świadczenia osobistego, ściśle związanego z osobą konkretnego wykonawcy.
(cytat, str. 26) Mimo to istnieje wiele cech wyróżniających marketing dóbr produkcyjnych (przemysłowych). Główne z nich to:
> wtórny charakter popytu (w stosunku do popytu na rynku dóbr konsumpcyjnych), > z reguły zespołowy i sformalizowany tryb podejmowania decyli zakupu, > ograniczona liczba potencjalnych nabywców i znaczny stopień koncentracji popytu, > dystrybucja bezpośrednia łub poprzez krótkie kanały zbytu, > duże znaczenie określonych wiodących (kluczowych) instrumentów marketingowych (np. kredytowanie dostaw, sprzedaż osobista, atesty produktu), > silne powiązania z rynkami międzynarodowymi
(cytat, str. 28 - 29) Patologie marketingu. Główne z nich to:
> sztuczne przyspieszanie „zużycia moralnego” produktów i związane z tym skracanie okresów ich eksploatacji w celu odnowienia popytu — nienaturalność tego zjawiska występuje wówczas, gdy dotychczasowe produkty są wypierane przez tzw. nowości pozorne, które poza nazwą, opakowaniem itp. niczym istotnym nie różnią się od produktów dotychczasowych;
> nadmierne różnicowanie produktów w celu przechwycenia części klientów konkurentów przez wyodrębnianie pozornych segmentów rynku w rezultacie poszczególne odmiany produktu nie różnią się niczym istotnym, konsument zaś ma utrudniony wybór i jest prowokowany do dokonywania zbędnych zakupów (na próbę);
> „nadfunkcjonalność” opakowań — drogie, skomplikowane opakowania jednorazowego użytku najczęściej nie przynoszą konsumentowi dodatkowych korzyści, zwiększają natomiast ilość wymagających usunięcia odpadków, a ze względu na konsekwencje ekologiczne (marnotrawstwo surowców i energii oraz konieczność utylizacji śmieci) jest to problem o podstawowym znaczeniu w skali całego społeczeństwa;
> zbyt intensywna, nachalna reklama, blokująca mass media w realizacji ich podstawowych funkcji, powodująca szum informacyjny, utrudniający odbiór informacji faktycznie użytecznych z punktu widzenia konsumenta.
(cytat, str. 31 - 32) W następnej fazie rozwoju, tj, w marketingu ekspansywnym, marketing istotnie zyskuje na znaczeniu. Powierza mu się zadanie zapewnienia systematycznego wzrostu obrotów i przychodów ze sprzedaży; a w konsekwencji zysków. Służą temu przedsięwzięcia mające na celu:
> zwiększenie penetracji rynku, a co najmniej utrzymanie wskaźników udziałów rynkowych na dotychczasowym poziomie, > zdobywanie udziałów w nowych rynkach przez ekspansję geograficzną, kreowanie rynków dodatkowych, segmentację nabywców i plasowanie (pozycjonowanie) produktów, > wprowadzanie na rynek nowych produktów i stosowanie oryginalnych, niekonwencjonalnych narzędzi marketingowych (innowacje rynkowe)
(cytat, str. 31) Głównym celem marketingu transakcyjnego jest zapewnienie zbytu wytwarzanych przez przedsiębiorstwo produktów. Według tej koncepcji rola marketingu w przedsiębiorstwie polega na wspieraniu wysiłków służb handlowych zmierzających do sprzedania tego, co firma wytworzyła lub zdobycia odpowiednich zamówień i zleceń produkcyjnych. Cel ten marketing realizuje przez:
> jak najlepsze rozprowadzenie wyrobów na rynku, > przyciągnięcie uwagi i wzbudzenie zainteresowania potencjalnych nabywców, > przekonanie klienta o korzystności zakupu i doprowadzenie do zawarcia transakcji.
(cytat, str. 31) Marketing sprzyja racjonalizacji wykorzystania ogólnych zasobów czynników wytwórczych, prawidłowej ich alokacji, a także zwiększa stabilność systemu gospodarczego i dynamizuje jego rozwój.