Encyklopedia Zarządzania :: Kompendium wiedzy o handlu
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 56) Rozwój zewnętrzny - rozszerzanie skali działania przedsiębiorstwa poprzez rozwijanie związków kapitałowych lub kontraktowych z podmiotami otoczenia.
(cytat, str. 56) Fuzja - metoda rozwoju kapitałowego, która polega na tym, że przedsiębiorstwa (minimum dwa) początkowo autonomiczne łączą się, tworząc nowe przedsiębiorstwo. Każde z nich traci przy tym dotychczasową odrębność.
(cytat, str. 56) Akwizycja - przejęcie kontroli przez przedsiębiorstwo (najczęściej silniejsze ekonomicznie) nad inną firmą przez nabycie jej akcji (udziałów).
(cytat, str. 61) Controlling - proces kierowniczy zachodzący w przedsiębiorstwie, który prowadzi do powiązania planowania i kontroli z systemem przetwarzania informacji w celu podniesienia efektywności ekonomicznej działań.
(cytat, str. 63) Dywersyfikacja pozioma - oznacza poszerzanie działalności o nowe branże, nowe formy dystrybucji, np. handel elektroniczny, lub nowe typy jednostek handlowych (formaty sklepów).
(cytat, str. 63) Dywersyfikacja pionowa jest to łączenie w jednym przedsiębiorstwie działalności na różnych szczeblach obrotu gospodarczego, np. tworzenie przez hurtowników sieci sklepów lub przejmowanie przez firmę handlową działalności wytwórczej.
(cytat, str. 68) Przewaga konkurencyjna - pozycja przedsiębiorstwa w sektorze w stosunku do konkurentów, umożliwiająca osiąganie ponadprzeciętnych wyników i wyprzedzanie konkurentów.
Źródła przewagi konkurencyjnej to wyróżniające umiejętności i zasoby przedsiębiorstwa (źródła wewnętrzne), a także jego relacje z otoczeniem (źródła zewnętrzne), które łącznie stanowią o zdolności firmy do zaspokajania potrzeb klientów w wyższym stopniu niż konkurenci, prowadząc w ten sposób do osiągnięcia wyróżniających wyników działalności.
(cytat, str. 69) Przewaga pozycyjna Wiodąca pozycja przedsiębiorstwa w obszarze niskich kosztów i/lub dostarczanej klientom wartości, prowadząca bezpośrednio do wyróżniających wyników działalności.
(cytat, str. 69) Przewaga komparatywna to najczęściej przewaga cząstkowa, ewentualnie przewaga o niskim stopniu złożoności; przewyższanie konkurentów w obszarze określonego zasobu czy umiejętności.
(cytat, str. 70) Źródła przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw handlowych - zasoby, relacje i związane z nimi umiejętności, decydujące o potencjale przedsiębiorstwa handlowego i jego zdolności do konkurowania.
(cytat, str. 70) Przewaga wynikowa - wyróżniające wyniki działalności, które są bezpośrednim efektem osiągniętej wyróżniającej pozycji na rynku - kosztowej i/lub w zakresie wartości dla klienta.
(cytat, str. 81) Zarządzanie zasobami ludzkimi - strategiczna, jednorodna i spójna metoda kierowania najcenniejszym z kapitałów każdej organizacji - ludźmi, którzy osobistym i zbiorowym wysiłkiem przyczyniają się do realizacji wszystkich założonych przez organizację celów, a tym samym umacniają jej przewagę nad konkurencją.
(cytat, str. 84) Metoda norm obsługi jest wykorzystywana w celu określenia liczby osób niezbędnych do obsługi jednego lub kilku stanowisk roboczych lub urządzeń. Metoda ta bywa wykorzystywana w handlu detalicznym w celu ustalenia liczby pracowników (sprzedawców, sprzątaczek) obsługujących tzw. umowne miejsce robocze wyrażone w metrach kwadratowych powierzchni handlowej lub sprzedażowej.
(cytat, str. 84) Metoda analityczna stosowana jest do grup pracowniczych, dla których możliwe jest wyznaczenie norm, czyli określenie niezbędnego nakładu czasu na wykonanie określonych zadań. Planowaną liczbę pracowników ustala się jako iloraz planowanej wielkości zadań przez przyjętą normę wydajności pracy. Następnie wynik ten ulega skorygowaniu w związku z koniecznością zastępowania pracowników w czasie urlopów, chorób i z innych przyczyn. Metodą analityczną planuje się zatrudnienie sprzedawców (choć coraz rzadziej) oraz niektórych robotników magazynowych.
(cytat, str. 84 - 85) Metoda statystyczno-wskaźnikowa polega na uzupełnianiu istniejącego już stanu zatrudnienia o przewidywany wskaźnik wzrostu zadań lub zmniejszaniu zatrudnienia w przypadku ograniczenia działalności.
(cytat, str. 85) Metoda etatyzacyjna jest szczególnie przydatna do planowania zatrudnienia pracowników administracji. Plan oparty jest na schemacie organizacyjnym przedsiębiorstwa, a liczba zatrudnionych osób wynika z liczby stanowisk, zakresu czynności i wydajności pracy.
(cytat, str. 90) Selekcja - Proces zbierania informacji o kandydatach na pracowników i wyboru najbardziej odpowiedniego spośród nich na wakujące stanowisko pracy.