Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Fechner I., Zarządzanie łańcuchem dostaw,
Wyższa Szkoła Logistyki, Poznań 2007, ISBN: 978-83-917966-8-9
Łańcuch logistyczny to siec powiązań pomiędzy przedsiębiorstwami zaangażowanymi w procesy i działania, których celem jest przepływ dóbr fizycznych tworzących wartość w odniesieniu do celu tego przepływu.
( , s. 18)
Łańcuch dostaw – jako proces jest sekwencją zdarzeń w przemieszczaniu dóbr, zwiększającą ich wartość.
( , s. 18)
Klient to osoba fizyczna lub prawna współpracująca z danym podmiotem gospodarczym na zasadzie obopólnej korzyści, najczęściej jako odbiorca produkowanych wyrobów i usług. W gospodarce rynkowej klient traktowany jest priorytetowo ze względu na dążenie do zaspokojenia jego potrzeb i wymagań w warunkach wolnej konkurencji miedzy podmiotami gospodarczymi starającymi się pozyskać jego względy.
( , s. 36)
Obsługa klienta rozumiana jest jako zapewnienie użyteczności miejsca i czasu w procesie przemieszczania towarów pomiędzy sprzedającym a kupującym.
( , s. 36)
Rzeczywisty poziom obsługi klienta oceniany przy pomocy określonych, wybranych przez firmę lub łańcuch dostaw wskaźników to efekt końcowy działań marketingowych, logistycznych i finansowych. Innymi słowy odpowiada na pytanie, czy zamówienie klienta zostało zrealizowane zgodnie z umową albo w jakim stopniu i w których aspektach nie zostało zrealizowane.
( , s. 37)
Deklarowany poziom obsługi klienta dotyczy wszystkich ogniw łańcucha dostaw i wynika z przyjętej strategii i rozwiązań w zakresie funkcjonowania łańcucha dostaw. Innymi słowy jest deklaracją składaną klientowi co do możliwości spełnienia jego oczekiwań.
( , s. 37)
Wskaźnik poziomu obsługi, który definiowany jest jako: 1) Obserwowalna wielkość zmienna niezbędna do uchwycenia innej zmiennej bezpośrednio nie obserwowalnej; 2) Liczba wyjaśniająca wzajemny stosunek dwóch wielkości statystycznej (np. liczba względna wyrażająca stosunek liczby bezbłędnych dostaw w minionym okresie do liczby bezbłędnych dostaw w okresie następnym).
( , s. 38)
Miernik obsługi klienta oznacza liczbę mianowaną (wyrażoną w postaci miary neutralnej, techniczno ekonomicznej lub wartościowej), służącą do pomiaru zjawisk i zdarzeń ilościowych. Miernik odzwierciedla więc zdarzenia i fakty z zakresu objętego obserwacją.
( , s. 38)
W łańcuchu dostaw występują cztery zasadnicze czynniki postrzegane jako kryteria oceny procesu logistycznego: 1) Jakość- określająca zbiór cech składających się na stopień zadowolenia z realizacji zamówienia (zgodność ze specyfikacją, funkcjonalność, użyteczność itp.); 2) Warunki dostaw – które określają sposób realizacji zamówienia i dające Się mierzyć dzięki nadawaniu priorytetu takim cechom jak ilość i terminowość dostawy; 3) Czas cyklu - rozumiany jako łączny czas niezbędny do wyprodukowania i dostarczenia produktu obejmujący wszystkie fazy, decydujący o stopniu pokrycia zapasem luki będącej różnicą czasu pomiędzy długością a czasem dostawy, jakiego żąda klient określający warunki, na jakich skłonny jest złożyć zamówienie; 4) Straty – rozumiane jako wszystkie działania, które nie tworzą wartości niezależnie od intencji, jakie im towarzyszą. Jakość i warunki dostaw określają poziom obsługi, natomiast czas cyklu i straty decydują o wydajności procesu.
( , s. 40)
Wartość jest zbiorem cech wyrobu, które decydują o wyborze dokonywanym przez klienta. Istnieją dwa rodzaje wartości tworzonej łańcuchu dostaw: 1) Wartość konsumencka – będącą końcową wartością wytwarzaną przez wszystkie ogniwa łańcucha dostaw i decydującą o stopniu zaspokojenia potrzeb klienta, 2) Wartość dostawcy i odbiorcy - będąca zbiorem cech przedsiębiorstwa decydujących o jego wyborze jako partnera (ogniwa łańcucha dostaw) w tworzeniu wartości konsumenckiej.
( , s. 41)
Długość cyklu dostawy określa się mianem logistycznego czasu reakcji rozumianego jako czas w łańcuchu dostaw pomiędzy skrajnymi wymiarami łańcucha niezbędny do wytworzenia produktu, począwszy od zamówienia surowców do dostarczenia gotowego produktu klientowi.
( , s. 55)
Cykl realizacji zamówienia klienta to czas, jaki klient jest skłonny czekać od chwili złożenia zamówienia do otrzymania zamówionych produktów.
( , s. 56)
Luka przestrzenna - rozproszenie odbiorców na rynku utrudnia producentowi dotarcie do nich z produktem.
( , s. 60)
Luka ilościowa - przy produkcji sezonowej producent nie zawsze znajduje od razu nabywcę.
( , s. 60)
Luka terminowa - odbiorcy kupują produkt w określonych odstępach czasu, a producent dąży do utrzymania ciągłości produkcji.
( , s. 60)
Luka informacyjna - klient nie zawsze otrzymuje informacje o produkcie i miejscu, w którym się znajduje, a producent nie zawsze wie, kto jest jego potencjalnym klientem.
( , s. 61)
Luka w asortymencie – producent stara się ograniczać asortyment produkcji, a konsumenci mają wiele potrzeb i oczekują zróżnicowania produktu.
( , s. 61)
Ciągłe uzupełnianie zapasów (Continuous Replenishment – CR) polega na wypracowaniu metod realizacji zamówień i dostaw, które eliminują możliwości wystąpienia braku zapasów, a jednocześnie powodują redukcję zapasów w łańcuchu dostaw. Partnerzy handlowi muszą przy tym dysponować ciągle aktualizowanymi danymi o sprzedaży, niezbędnymi do opracowywania i aktualizowania krótkoterminowych prognoz zapotrzebowania na zapasy, dopuszcza się składanie zamówień uzupełniających, a zapasy są często uzupełniane. Informacje o sprzedaży na bieżąco przesyłane są w górę łańcucha dostaw.
( , s. 75)
Zarządzanie zapasem przez dostawcę – (Vendor Managed Inventory – VMI) jest najczęściej wykorzystywaną techniką ciągłego uzupełniania. Dostawca przejmuje odpowiedzialność za poziom zapasów, a tym samym za poziom obsługi swojego klienta. Korzyścią dla dostawcy jest aktualna informacja o popycie w końcowym ogniwie łańcucha dostaw i stanie zapasów u odbiorcy.
( , s. 75)
Komputerowo wspomagane zamawianie (Computer Assisted Ordering - CAO) polega na automatycznym generowaniu zamówień w sytuacji, gdy zapasy na półkach sklepowych spadają do wcześniej ustalonego poziomu. System komputerowo wspomaganego zamawiania polega na kontroli rzeczywistego stanu zapasów produktu w sklepie przy pomocy systemu informatycznego sprzężonego z systemem automatycznej identyfikacji, wspomagającym sprzedaż w elektronicznym punkcie sprzedaży (EPOS), a następnie porównaniu go z ustalonym poziomem zamawiania. Na tej podstawie następuje uruchomienie procedury zamówień do dostawców. Jest to więc system zamawiania zawierający prostą procedurę ciągłej kontroli zapasów.
( , s. 76)