Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Schermerhorn J., Zarządzanie,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2008, ISBN: 978-83-208-1783-6
Organizacja, od dużej korporacji do agencji rządowej i miejscowego całodobowego sklepu spożywczego, jest to zbiór ludzi współpracujących w ramach podziału pracy w dążeniu do zrealizowania wspólnego zamierzenia. Dzięki temu jej członkowie mogą wykonywać zadania, znacznie przekraczające możliwości jakiejkolwiek osoby pracującej w pojedynkę. Celem dowolnej organizacji jest produkowanie dóbr i/albo świadczenie usług, zaspokajających potrzeby konsumentów. Ta zdolność wnoszenia czegoś pożytecznego na rzecz społeczeństwa jest tym, co uzasadnia jej istnienie.
( , s. 21)
Sprawność jest miarą zarówno poniesionych kosztów zasobów, wykorzystywanych do osiągnięcia celu, jak i osiągniętych wyników w porównaniu z zużytymi nakładami. Powszechnie stosowanym miernikiem sprawności są koszty pracy.
( , s. 22)
Kompleksowe zarządzanie jakością (Total Quality Management, TQM) jest to zarządzanie nieustannym doskonaleniem zarówno jakości produktów, jak i zaspokajania potrzeb klientów. Zaangażowanie w jakości jest znakiem rozpoznawczym doskonałości organizacyjny.
( , s. 22)
Skuteczność (efektywność) jest miarą wykonania zadań lub osiągnięcia celu. Bezpośrednio wiąże się to z obsługą i zadowoleniem finalnych klientów.
( , s. 22)
Kierownik to osoba, która wspomaga podwładnych i ponosi odpowiedzialność za wyniki ich pracy.
( , s. 24)
Planowanie jest to proces wyznaczania celów i określania działań, które należy podjąć, żeby osiągnąć te cele. Poprzez planowanie kierownik wyznacza pożądane wyniki pracy i rozpoznaje środki do ich uzyskania.
( , s. 30)
Organizowanie jest procesem wyznaczania zadań, przydzielania zasobów i porządkowania oraz koordynowania czynności poszczególnych osób i grup, zmierzających do wykonania planów. Dzięki organizowaniu kierownicy przekształcają plany w działania poprzez definiowanie zadań, przydzielanie ich pracownikom i wspomaganie za pomocą technologii i innych zasobów.
( , s. 30)
Przewodzenie jest procesem wzbudzania u ludzi entuzjazmu do wykonywania ciężkiej pracy nad realizacją planów i osiąganiem celów organizacji. Przewodząc, menadżerowie powodują angażowanie się podwładnych, zachęcają do działań prowadzących do celów i wywierają na te osoby wpływ, żeby możliwie najlepiej pracowały na rzecz organizacji.
( , s. 31)
Kontrolowanie jest procesem mierzenia efektywności, porównywania wyników z planem i w razie potrzeby podejmowania działań korygujących. Poprzez kontrolę kierownicy utrzymują aktywny kontakt z ludźmi w trakcie ich pracy, zbierają i interpretują sprawozdania o wynikach, a następnie wykorzystują te informacje do planowania konstruktywnych działań i zmian.
( , s. 31)
Umiejętność techniczna to zdolność wykorzystania specjalistycznej wiedzy do wykonywania określonych zadań. Na przykład księgowi, inżynierowie, badacze rynku i informatycy mają umiejętności techniczne.
( , s. 34)
Umiejętność współpracy z innymi ludźmi przejawia się w miejscu pracy w postaci zaufania, entuzjazmu i prawdziwego angażowania się w relacje między ludźmi. Kierownik o dużych umiejętnościach współpracy z innymi ludźmi cechuje się wysokim poziomem samoświadomości i zdolnością do odczuwania empatii, czyli rozumienia emocji i uczuć innych osób.
( , s. 34)
Otoczenie ogólne obejmuje wszystkie warunki kulturowe, ekonomiczne, prawno-polityczne i edukacyjne organizacji, składające się na tło jej działalności. To otoczenie odnosi się do sytuacyjnego kontekstu podejmowania decyzji kierowniczych.
( , s. 44)
Otoczenie konkretne składa się z tych instytucji, grup i osób, z którymi organizacja musi współpracować, żeby przetrwać i prosperować. Są to elementy otoczenia, mające bezpośrednie znaczenie dla firmy w trakcie realizacji jej codziennych zadań. Otoczenie to często opisuje się w kategoriach interesariuszy – osób, grup i instytucji, na które bezpośredni wpływ mają wyniki działalności organizacji.
( , s. 45)
W teorii i praktyce zarządzania ważne miejsce zajmuje nowe pojęcie – zarządzanie wiedzą, które jest procesem wykorzystania kapitału intelektualnego do uzyskania przewagi konkurencyjnej. Jest to zaangażowanie kapitału intelektualnego. Na znaczenie zarządzania wiedzą, jako strategiczną siłą integracyjną w organizacjach, wskazuje pojawienie się nowego stanowiska menadżerskiego – dyrektora ds. wiedzy (chief knowledge officer, CKO). Odpowiada on za nasilanie procesów uczenia się i doprowadzanie do należytego zarządzania portfelem aktywów intelektualnych organizacji oraz nieustannego ich ulepszania. Ponadto aktywa intelektualne obejmują: pateny, prawa własności intelektualnej, tajemnice handlowe oraz specjalne procesy i metody, a także nagromadzoną wiedzę wszystkich pracowników.
( , s. 56)
Wiele firm angażuje się w międzynarodową działalność gospodarczą. Jednakże prawdziwa korporacja wielonarodowa(Multinational Corporation, MNC) prowadzi na dużą skalę operacje międzynarodowe w więcej niż jednym kraju za granicą.
( , s. 68)
Na szczególną uwagę zasługują zagadnienia etyczne w handlu prowadzonym w skali globalnej. Korupcja, czyli stosowanie sprzecznych z prawem praktyk biznesowych do realizowania własnych interesów, jest nieustannym źródłem niepokoju w USA i na całym świecie.
( , s. 70)
Pogląd indywidualistyczny to uznanie za etyczne takiego zachowania, które działa na rzecz interesu własnego człowieka w długim okresie. Argumentuje się, że jeżeli dba się o interes własny z punktu widzenia dalszej przyszłości to nie można tolerować takich rzeczy, jak kłamstwo lub oszukiwanie ze względu na interes własny w krótkim okresie. Pogląd indywidualistyczny ma promować uczciwość i rzetelność.
( , s. 84)
Zgodnie z poglądem utylitarnym za zachowanie etyczne uważa się takie, które zapewnia największe dobro największej liczbie ludzie.
( , s. 84)
Według poglądu opartego na prawach moralnych zachowania etyczne to takie, w których szanuje się i chroni podstawowe prawa człowieka.
( , s. 85)
Pogląd oparty na sprawiedliwości jest to uznanie za etyczne takiego zachowania, którym traktuje się ludzi bezstronnie i sprawiedliwie, zgodnie z obowiązującymi regułami i standardami. Przy takim podejściu ocenia się etyczne aspekty każdej decyzji z punktu widzenia tego, czy jest ona sprawiedliwa dla każdego, kogo dotyczy.
( , s. 85)