Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 14) Gospodarka towarowa to taki typ gospodarki, w której producenci wytwarzają produkty z przeznaczeniem ich do wymiany, czyli na sprzedaż.
(cytat, str. 14 - 15) Przełomowe znaczenie dla rozwoju gospodarki towarowej miały trzy wielkie społeczne podziały pracy, które legły u podstaw gospodarki towarowej, a mianowicie: I-miał miejsce pod koniec wspólnoty pierwotnej, polegał na wyodrębnieniu się rolnictwa i pasterstwa, II-dokonał się w okresie niewolnictwa i polegał na wyodrębnieniu się rzemiosła z rolnictwa, III-wystąpił pod koniec niewolnictwa. Nastapiło wówczas wyodrębnienie się klasy kupców pośredniczących w wymianie między różnymi producentami oraz dokonywało się oddzielanie miast od wsi.
(parafraza, str. 15) Techniczny podział pracy odnosi się do specjalizacji w zakresie wytwarzania danego dobra. Polega on na podziale procesu pracy na czynności i operacje między robotnikami, którzy pracują w danym zakładzie.
(cytat, str. 17 - 18) Prostą gospodarkę towarowa charakteryzują następujące cechy: -prywatna własność środków produkcji; -produkcja na rynek; -właściciel środków produkcji jest jednocześnie producentem (zwykle zatrudnia rodzinę, może też angażować najemną siłę roboczą, lecz robi to w ograniczonym zakresie); -mała skala produkcji i świadczonych usług
(cytat, str. 19) Wartość użytkowa towarów jest to jego zdolność do zaspokajania potrzeb człowieka. Wynika ona z fizycznych, chemicznych, a więc naturalnych właściwości rzeczy. Dzięki nim towar może zaspokoić określoną potrzebę.
(cytat, str. 19) Oprócz towarów wartość użytkową mają: -produkty pracy ludzkiej, które nie są towarami (są nimi dobra wytwarzane w ramach gospodarki naturalnej, która nadal występuje w pewnym zakresie, zwłaszcza w rolnictwie), -dobra wolne, które mają ogromną wartość użytkową, a nie są produktami pracy ludzkiej (np. powietrze, promienie słoneczne, woda w rzekach, morzach i oceanach).
(cytat, str. 22) Pieniądz papierowy jest pieniądzem symbolicznym, czyli znakiem wartości. Jego faktyczna wartość równa się wartości kawałka zadrukowanego papieru, z którego jest wykonany.
(cytat, str. 23) Czek bankowy jest to dokument, w którym wystawca zleca swojemu bankowi wypłatę określonej sumy pieniężnej okazicielowi albo osobie, której nazwisko jest wypisane na czeku.
(parafraza, str. 26) Rodzaje weksli: -proste- wyrażają stosunek pomiędzy dwoma kontrahentami, -trasowane- dotyczy trzech osób: wierzyciela, dłużnika i osoby trzeciej na rachunek której dłużnik ma przelać pieniądze pożyczone od wierzyciela.
(cytat, str. 29) Rynek to jest proces, w trakcie którego podmioty (kupujący i sprzedający) ustalają przedmiot i warunki wymiany dóbr i usług (rodzaj, ilość i cenę dóbr i usług, formę zapłaty, warunki transportu , gwarancji etc.).
Słowa kluczowe:popyt Komentarze i źródła pierwotne: Więcej na str. 31-32
(cytat, str. 31) Popyt jest relacją między ceną dobra (usługi) a jego ilością, którą konsumenci są skłonni i są w stanie nabyć w danym czasie, przy założeniu, że wszystkie inne czynniki wpływające na popyt pozostają bez zmian (ceteris paribus).
(cytat, str. 32) ...wraz ze wzrostem ceny ilość sprzedanego dobra spadnie i odwrotnie- jeśli cena dobra spada, ilość sprzedanego dobra rośnie. Prawidłowość tę nazywamy prawem popytu.
Słowa kluczowe:prawo popytu Komentarze i źródła pierwotne: rozwinięte na rysunkach na str. 33
(cytat, str. 35) Elastycznością popytu nazywamy stosunek względnej (procentowej) zmiany wielkości popytu do względnej (procentowej) zmiany czynnika, który zmianę popytu wywołał.