Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 14 - 15) (...) brak nowych idei powoduje, że stajemy się więźniami dotychczasowego doświadczenia. Dlatego tak ważny jest cykl nauki przez doświadczenie, ponieważ metoda ta pokazuje, jak stosować idee, by uczyć się na doświadczeniu. Ci, którzy nie wyciągają wniosków z historii, skazani są na jej powtarzanie.
(cytat, str. 16) Zarządzanie może przyprawiać o ból głowy, może też być dobrą zabawą; może stanowić koszmar albo też dać pełną satysfakcję, zawsze jednak człowiek uczy się czegoś nowego.
(cytat, str. 18) Idea systemów otwartych zakłada, że zarówno organizacje, jak i osoby indywidualne mogą się kontaktować i współdziałać z dowolną liczbą innych organizacji i osób.
(cytat, str. 21 - 23) Analiza SWOT służy do badania organizacji pod czterema względami: atutów, słabych stron, szans oraz zagrożeń. (...) szanse i zagrożenia to część systemu otwartego, natomiast atuty i słabe strony należą do systemu zamkniętego. Organizacje oscylują bowiem cały czas między systemem otwartym a zamkniętym. (...) Sęk w tym, aby organizacja potrafiła się zmieniać, aby atuty neutralizowały zagrożenia i zwiększały szanse. Słabe strony zawsze będą istnieć, ale trzeba stale próbować je przezwyciężać. Ponadto należy ciągle czuwać nad działaniem systemu, ponieważ ulega on ciągłym zmianom. A jeżeli przegapimy moment, w którym do systemu należy wprowadzić zmianę, wówczas możemy zniknąć z rynku.
(cytat, str. 24) Analiza grup interesów ma na celu zbadanie systemu otwartego pod kątem tego, w jaki sposób ludzie i organizacje (tzn. grupy interesów) oraz ich obszary działąnia wpływają na rozpatrywaną organizację lub indywidualną osobę.
(cytat, str. 28) Cykl życia produktu to etapy, przez jakie przechodzi produkt od momentu jego zaprojektowania i wprowadzenia na rynek, przez okres zainteresowania nim klientów, aż do nasycenia rynku i konieczności zaprzestania jego produkcji.
(cytat, str. 31) Analiza wpływu wielkości udziału w rynku na zysk obejmuje cztery etapy udziału produktu w rynku oraz związaną z nimi rentowność produktu. Faza 1. Udział w rynku jest niewielki, ale stale rosnący. ("trudne dzieci") Faza 2. Duży i szybko rosnący udział w rynku. ("gwiazdy") Faza 3. Zmniejszanie się udziału w rynku. ("dojne krowy") Faza 4. Zmniejsza się zarówno udział produktu w rynku, jak i sam rynek. ("psy")
(cytat, str. 34) Tabela rynku i produktu przedstawia cztery kombinacje produktu i rynku w zależności od tego, czy poszczególne produkty i rynki już istnieją, czy dopiero się pojawiają.
(cytat, str. 37) Nazwa "zasada czterech P" pochodzi od pierwszych liter czterech angielskich słów: product (produkt), price (cena), promotion (promocja), oraz place (miejsce).
(cytat, str. 40) (...) tak naprawdę jesteśmy sprzedawcami w każdym aspekcie życia. (...) sprzedajemy samych siebie, zarówno w sytuacjach zawodowych, jak i w życiu prywatnym.
(cytat, str. 40 - 41) Korzyści to cechy produktu lub usługi, które zostały wprowadzone w życie. (...) Korzyścią jest to, co klient może uzyskać dzięki produktowi lub usłudze.
(cytat, str. 40) Cechy są związane z techniczną stroną produktu. (...) ale żadna z nich - sama w sobie - nie skłoni nas do jego kupna. Cechy są bowiem neutralnymi właściwościami produktu lub usługi.
(cytat, str. 44) Krzywa popytu i podaży to jedna z podstawowych koncepcji makroekonomicznych, definiująca wpływ ceny i wielkości produkcji na popyt (tj. ilość produktów bądź usług, które klienci zamierzają kupić) oraz na podaż (tj. ilość wytworzonych produktów i usług gotowych do sprzedania).
(cytat, str. 47) W warunkach wolnego rynku stosowanie polityki zakładającej, że na cenę powinny się składać koszty własne plus "przyzwoity" zysk, skazane jest na niepowodzenie. Jedynym rozsądnym podejściem jest ustalenie, jak wysoką cenę rynek jest gotów zaakceptować, oraz ścisła kontrola kosztów w celu zabezpieczania oczekiwanych zysków.