Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 9) Internacjonalizację ogólnie można określić jako przekraczanie przez procesy społeczne, we wszystkich dziedzinach życia ludzkiego ram krajowych i wchodzenie w relacje międzynarodowe.
Słowa kluczowe:internacjonalizacja Komentarze i źródła pierwotne: A. Marszałek, Integracja międzynarodowa a gospodarka światow, [w:] Integracja europejska, pod red A. Marszałek, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 1997, s.87
(cytat, str. 10) Z kolei internacjonalizacja eksportowa występuje wtedy, gdy całokształt produkcji ma miejsce w kraju macierzystym, a sprzedaż odbywa się głównie na rynki zagraniczne.
(cytat, str. 10) Internacjonalizacja marginalna polega na tym, że produkcja i sprzedaż są związane z krajem macierzystym. Zbyt produktów za granicę ma marginalne znaczenie. Jest to podejscie charakterystyczne dla małych przedsiębiorstw.
(cytat, str. 10) Z kolei internalizacja rozwojowa polega na tym, że produkcja gotowych produktów lub ich elementów odbywa się za granicą, ale zbyt dotyczy głównie rynku krajowego.
(cytat, str. 10 - 11) W przypadku internacjonalizacji pełnej wszystkie funkcje w przedsiębiorstwie są zinternacjonalizowane. Wśród odmian tej kategorii wyróżnia się internacjonalizację lokalną i zintegrowaną . W internacjonalizacji pełnej zorientowanej lokalnie wymagania względem sprzedaży oraz obsługi rynków zagranicznych są zróżnicowane nacjonalnie lub regionalnie. Natomiast internacjonalizacja zintegrowana dotyczy ujednolicenia wszystkich funkcji w skali globalnej.
Słowa kluczowe:internacjonalizacja Komentarze i źródła pierwotne: Więcej na ten temat w tabeli na str. 11.
(cytat, str. 11) Do podstawowych czynnników ograniczających ekspansję na rynki zagraniczne należy zaliczyć: -brak zasobów rzeczowych i finansowych, -niedysponowanie odpowiednią kadrą menadżerską, -brak wiedzy i doświadczenia w działalności za granicą, -przepisy prawne i ograniczenia administracyjne, -niestabilna sytuacja polityczna, -niski poziom infrastruktury technicznej, -bariery komunikowania się i odmienność kulturowa, -biurokracja i korupcja, -silne postawy etnocentryczne.
Słowa kluczowe:internacjonalizacja, marketing międzynarodowy Komentarze i źródła pierwotne: A. Szromnik, Elementy marketingu międzynarodowego. Zagraniczne orientacje przedsiębiorstw, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków 1994, str. 25
(cytat, str. 12 - 13) Uwzględniając stopień internacjonalizacji, przedsiębiorstwa można podzielić na: -krajowe, -międzynarodowe, -wielonarodowe, -globalne, -transnarodowe.
Słowa kluczowe:przedsiębiorstwo, internacjonalizacja Komentarze i źródła pierwotne: Więcej na ten temat na str. 13-15 A. Zatorska, Ku globalizacji? Przemiany w korporacjach transnarodowych i w gospodarce światowej, PWN, Warszawa 1998, str. 156
(cytat, str. 14) Charakterystyczne cechy przedsiębiorstw globalnych to: -identyfikacja działań przynoszących wartość z czynnikami globalizacji sektorów i rynków, -dążenie do uczestnictwa w rynku światowym i do globalnego pokrycia rynku, -prowadzenie biznesu i sprzedaży na wielu rynkach zagranicznych, -oferowanie standardowych produktów bazowych przy minimalnych adaptacjach lokalnych, -realizowanie posunięć konkurencyjnych zintegrowanych w układzie międzykrajowym, -ogniwa łańcucha wartości dodanej są globalnie rozproszone, -międzynarodowy transfer wiedzy, technologii i innowacji, -uzyskanie obniżki kosztów dzięki wzrostowi wolumenu dającego efekt korzyści skali, -prowadzenie ujednoliconego marketingu globalnego przyjmującego identyczne lub podobne podejście do marketingu-mix we wszystkich krajach, w których działa korporacja, -zbieranie i przetwarzanie globalnych informacji marketingowych w różnych krajach, -posiadanie struktur korporacyjnych, integrowanych i tworzących sieci organizacyjne, -zarządzanie w warunkach wielokulturowości, -centralizacja zarządzania, -koordynacja i kontrola działań filii krajowych w skali globalnej.
Słowa kluczowe:przedsiębiorstwo globalne Komentarze i źródła pierwotne: A. Tubielewicz, Zarządzanie strategiczne w biznesie międzynarodowym, WNT, Warszawa 2004, s. 339
(cytat, str. 19) Przyjmując za podstawę określenie zakresu marketingu międzynarodowego, należy wskazać następujące obszary analiz istotne dla działalności rynkowej: -otoczenie krajowe firmy, -otoczenie zagraniczne krajów, w których działa firma, -sytuacja ekonomiczna, -siły polityczne, -infrastruktura prawna, -czynniki kulturowe, -siły konkurencji, -poziom technologiczny w poszczególnych krajach, -infrastruktura techniczna.
Słowa kluczowe:marketing międzynarodowy, zakres Komentarze i źródła pierwotne: A. Gwiazda, Wprowadzenie do marketingu międzynarodowego, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 1998, s. 12
(cytat, str. 19) T.Sztucki określa marketing międzynarodowy jako całokształt aktywnych działań przedsiębiorstw ukierunkowanych na zaspokajanie potrzeb i rozwiązywanie problemów nabywców we wszystkich krajach za pomocą odpowiadającej ich wymaganiom kompozycji marketingu mix.
Słowa kluczowe:marketing międzynarodowy Komentarze i źródła pierwotne: T. Sztucki, Marketing przedsiębiorcy i menadżera. Agencja Wydawnicza Placent, Warszawa 1996
(cytat, str. 19) ...marketing międzynarodowy jest to zyskowne zaspokojenie potrzeb odbiorców znajdujących się poza granicami kraju. Rozszerzając jest to sposób działania firmy na rynku zagranicznym, który polega na identyfikowaniu (ustaleniu i określeniu), kształtowania potrzeb odbiorców, określeniu, które z nich firma może najlepiej zaspokoić, na zaprojektowaniu i dostarczeniu produktu wraz z odpowiednią informacją, ceną, w odpowiednim miejscu i czasie, a także na mobilizowaniu każdego pracownika, by działał na rzecz zaspokojenia tych potrzeb.
Słowa kluczowe:marketing międzynarodowy Komentarze i źródła pierwotne: Ph. Kotler, Marketing. Management. Analysing, Planning, Implementation and Control, Prentice-Hall, Englewood Cliffs, New Jork 1991.
(cytat, str. 19) Z kolei K. Karcz definiuje marketing międzynarodowy jako skoordynowane działania podejmowane przez przedsiębiorstwa na rynku międzynarodowym, które zmierzają do zaspokojenia potrzeb nabywców przez proces wymiany obywający się między systemami społecznymi różnych krajów. Działania te obejmują rozpoznanie potrzeb i oczekiwań nabyców oraz zagranicznego otoczenia w jakim działa przedsiębiorstwo, ukształtowanie i rozwój produktów, ustalenie ceny, wybór właściwych kanałów dystrybucji oraz sposobów komunikacji.
Słowa kluczowe:marketing międzynarodowy Komentarze i źródła pierwotne: K. Karcz, Marketing międzynarodowy, [w:] Leksykonmarketingu, PWE, Warszawa 1998, s.144.
(cytat, str. 20) Celem strategii globalnej jest poprawa międzynarodowej pozycji konkurencyjnej przez stworzenie ze wszystkich działań przedsiębiorstwa jednolitego systemu.
(cytat, str. 20) Marketing zagraniczny (multilokalny) polega na tym, że przedsiębiorstwa traktują rynek światowy jako zbiór odrębnych rynków krajowych (lokalnych). Każdy rynek krajowy jest ujmowany jako odmienna całość z różnymi potrzebami nabywców, sposobami myślenia oraz podejmowania decyzji, co sprawia, że przedsiębiorstwa działające na rynkach zagranicznych ignorują podobieństwa, koncentrując się na występujących między nimi różnicach.
(cytat, str. 20) W przypadku marketingu eksportu firma koncentruje się głównie na rynku krajowym opierając się na założeniu, że struktura oraz uwarunkowania rynku krajowego i zagranicznego są bardzo zbliżone.
(cytat, str. 21) Marketing regiocentryczny polega na tym, że rynek międzynarodowy na podstawie podobieństw jest dzielony na regiony. Strategię marketingową formułuje się nie dla każdego rynku z osobna, lecz tylko dla regionu, dzięki czemu możliwe jest ujednolicenie działań marketingowych i uzyskanie obniżki kosztów.
(cytat, str. 22) Czynnikami, które sprzyjają globalizacji działań przedsiębiorstw są uwarunkowania rynkowe, kosztowe, polityczne i konkurencyjne.
Słowa kluczowe:globalizacja Komentarze i źródła pierwotne: Więcej na srt. 22-23 A. Gwiazda, Wprowadzenie do marketingu międzynarodowego, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 1998,str. 46
(cytat, str. 23) Podstawowym elementem strategii globalnej jest znalezienie odpowiedniej równowagi między lokalnym dostosowaniem a globalną standaryzacją.
(cytat, str. 24 - 25) Standaryzacja oznacza stosowanie tych samych działań marketingowych na wszystkich rynkach, natomiast indywidualizacja polega na ich dostosowaniu do miejscowych wymagań wynikających z różnic kulturowych, społecznych, politycznych czy ekonomicznych, wystepujących między rynkami zagranicznymi .