Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 25) Efektywność strategii standaryzacji programów marketingowych zależy od: -stopnia podobieństwa zachowań konsumentów, ich stylów życia, -występowania międzynarodowych, a nawet globalnych segmentów konsumentów, -stopnia rozwoju społeczno-ekonomicznego (standaryzacja jest bardziej efektywna na rynkach o zbliżonym poziomie ekonomicznym), -stopnia globalizacji konkurencji, -stopnia innowacyjności, nowoczesności produktu (te bardziej innowacyjne i zaawansowane technologicznie łatwiej poddają się standaryzacji).
Słowa kluczowe:Standaryzacja produktu Komentarze i źródła pierwotne: P. Pietrasiński, Międzynarodowe strategie marketingowe, PWE, Warszawa 2005.
(cytat, str. 26) Pośrednim rozwiązaniem między standaryzacją a adaptacją jest glocalizacja (glocalization), według zasady działaj globalnie ale myśl lokalnie.
(cytat, str. 27) Turbulencja, czyli zmienność i złożoność otoczenia polega na tym, że: -istotne wydarzenia wpływające na funkcjonowanie przedsiębiorstwa coraz bardziej odbiegają od dotychczasowych doświadczeń, -stopień uzależnienia przedsiębiorstwa od otoczenia i jego wpływ na różne elementy otoczenia staje się znacznie większy, -szybkość wprowadzania innowacji w produktach oraz w innych działaniach przedsiębiorstw staje się coraz większa, -nastepuje wzrost liczby jego elementów, które są bardziej zróżnicowane, a ich wpływ coraz trudniejszy do przewidzenia
Słowa kluczowe:marketing, turbulencja Komentarze i źródła pierwotne: A.Sznajder, Strategie marketingowe na rynku międzynarodowym, PWN, Warszawa 1995, s. 14-15
(cytat, str. 29) Z punktu widzenia reakcji konsumentów na produkty krajowe i zagraniczne można wyróżnić konsumentów etnocentrycznych (preferujących produkty krajowe), konsumentów internacjonalistycznych (świadomie preferujących produkty zagraniczne) oraz konsumentów kosmopolitycznych (dla których kraj pochodzenia nie ma znaczenia, natomiast są ważne inne cechy produktu)
Słowa kluczowe:klient docelowy Komentarze i źródła pierwotne: K. Karcz, Z.Kędzior, Postawy konsumentów wobec produktów krajowych i zagranicznych, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Katowice 1999, s. 26
(cytat, str. 30) Wpływ jaki ma wizerunek danego kraju na ocenę przez konsumentów produktów i marek pochodzących z tego kraju jest określana jako efekt kraju pochodzenia
(cytat, str. 33) W działalności marketingowej istotną rolę odgrywa rozwój technologii cyfrowej. Pozwala on na: -kształtowanie nowych produktów, -stosowanie efektywnych sposobów obsługi nabywców i komunikacji z otoczeniem, -zwiększenie wydajności logistycznego zaplecza działań marketingowych, -przezwyciężenie barier związanych z pozyskaniem, gromadzeniem i przetwarzaniem informacji.
(cytat, str. 33) Podstawowe korzyści płynące z wprowadzenia systemów komputerowych to: -obniżka kosztów, -zwiększenie wydajności pracy, -zwiększenie elastyczności działania przedsiębiorstwa, -podwyższenie jakości produktów, -zwiększenie stopnia automatyzacji w sferze produkcji, -uzyskanie efektów synergii.
Słowa kluczowe:komputeryzacja Komentarze i źródła pierwotne: A.Sznajder, Strategie marketingowe na rynku międzynarodowym, PWN, Warszawa 1995, s.24
(cytat, str. 35) Literatura obfituje w liczne podejścia w badaniach różnych części oraz wymiarów kultury. Jednym z najbardziej klasycznych i uznawanych podejść jest klasyfikacja G. Hofstede'a który wyodrębnił cztery grupy norm i wartości dostrzegalnych w różnych narodach tj. indywidualizm-kolektywizm, dystans do władzy, stopień unikania niepewności, męskość-kobiecość.
Słowa kluczowe:Kolektywizm, Kobiecość-męskość, Unikanie niepewności Komentarze i źródła pierwotne: G. Hofstede, Culture's Consequences, International Differences in Work Related Values, Sage Publ., Beverly Hills 1984, str. 51
(cytat, str. 47) Jedną z form eksportu jest eksport pośredni w którym korzysta się z wiedzy i doświadczenia partnera funkcjonującego na rynku zagranicznym. Tę formę eksportu podejmują firmy niemające tradycji i doświadczenia w eksporcie, ponieważ mocną jej stroną jest niewielkie ryzyko eksportera oraz niskie koszty.
(cytat, str. 47) Decyzje strategiczne przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym dotyczą wyboru formy działalności: eksport, sprzedaż licencji, stworzenie systemu franchisingowego, utworzenie joint ventures z partnerem zagranicznym bądź utworzenie za granicą własnego zakładu produkcyjnego.
(cytat, str. 48) Wyróżnia się kilka form eksportu pośredniego m.in.: -eksport przez własne (lub pośredników) biura handlowe (międzynarodowe firmy np. Shell czy Exxon często dokonują zakupów materiałów czy wyposażenia przez swoje główne biura handlowe), -eksport przez międzynarodowe sieci handlowe (Mitsubishi, Mitsumi Sumitomo mają swoje biura handlowe na całym świecie) -piggyback to rodzaj eksportu przez nosiciela mającego nadywżkę mocy w swoim eksporcie i oddający te możliwości do dyspozycji jeźdżca (np. firma Philips kilka lat temu była dystrybutorem teleksów TexHite'sa i Minolty, które eksportowała na rynek USA, wykorzystując sieci dystrybucji IBM). -eksport przez przedsiębiorstwa specjalizujące się w tej formie działalności (prowadzą one eksport dla innych firm, pełniąc dla nich funkcje działu eksportu).
Słowa kluczowe:Eksport pośredni Komentarze i źródła pierwotne: O.van Geuns i in. , Marketing międzynarodowy i handel zagraniczny, Wydawnictwo Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie, Szczecin 1993, s.29
(cytat, str. 49) Eksport można prowadzic aktywnie i pasywnie. Aktywny eksport jest wynikiem świadomej polityki firmy, zgodnie z którą organizuje się dział eksportu i zapewnia odpowiednią obsługę tej działalności. Z kolei eksport pasywny to realizowanie zamówień złożonych przez zagranicznych kontrahentów, którzy sami zdali sobie trud znalezienia eksportera danego produktu.
Słowa kluczowe:Eksport pośredni, Eksport bezpośredni Komentarze i źródła pierwotne: R. Bennett, Wszystko o eksporcie. Wszystko o eksporcie. Praktyczny poradnik dla eksporterów, Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków 1998, str. 22.
(cytat, str. 49) W eksporcie bezpośrednim firma jest bezpośrednio zaangażowana w rynki zagraniczne, ale ma większą niż poprzednio kontrolę nad prowadzoną działalnością i jej wynikami. Eksport bezpośredni wiąże się z większymi kosztami (dział eksportu, wyposażenie, podróże zagraniczne, ryzyko) niż w przypadku eksportu pośredniego.
(cytat, str. 49) Odmianą eksportu bezpośredniego jest eksport kooperacyjny. Polega on na współpracy kilku eksporterów w zakresie sprzedaży, promocji, marki na rynki zagraniczne (np. kalifornijscy producenci sprzedają owoce pod wspólną marką Sunkist). Inną odmianą eksportu w zakresie usług menadżerskich jest kontrakt menadżerski który polega na świadczeniu klientowi zagranicznemu usług z zakresu zarządzania (np. firma hotelarska Hilton realizuje kontrakty menadżerskie w różnych krajach)
(cytat, str. 49) Licencjonowanie polega na tym, że licencjodawca (tj. licensjor) udziela odpłatnie zgody innej firmie, czyli licencjobiorcy na użytkowanie patentów, know-how, znaku firmowego.
(cytat, str. 50) Umowa franchisingowa jest dwustronną umową licencyjną, w ramach której firma patronująca (tj. franchisor) zezwala drugiej stronie (tzw. franchiser) na produkcję, świadczenie usług, używanie znaku firmowego w zamian za pewną opłatę ustaloną jako procent od sprzedaży lub w zamian za kupowanie u franchisora surowców czy produktów za określoną cenę.
(cytat, str. 52) Spółki joint ventures zmniejszają obciążenie kapitału firmy, a także przyspieszają wejście na rynki zagraniczne, ponieważ lokalny partner posiada urządzenia produkcyjne, siłę roboczą i sieć marketingową. Zaletą spółek joint ventures jest uzyskanie efektu synergii.
(cytat, str. 52) Spółki joint ventures to wspólne przedsięwzięcie, forma aliansu dwóch lub więcej przedsiębiorstw, które łączą swoje zasoby w celu zrealizowania określonego zadania.
(cytat, str. 54) Przedsiębiorstwa w celu zdobycia nowego rynku decydują się na alianse strategiczne. Są one formą porozumienia dwóch lub więcej firm co do realizacji określonego celu strategicznego, którym może być wejście na nowy rynek, opracowanie i wdrożenie nowej technologii czy też przejęcie innej firmy. Zatem jest to umowa między przedsiębiorstwami, których zamierzeniem jest zrealizowanie wspólnego celu.