Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Brdulak H. (red.), Logistyka przyszłości,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2012, ISBN: 978-83-208-2000-3
Niepewność skorelowana jest wprost z ryzykiem. Im wyższa niepewność tym rośnie również ryzyko, a ryzyko staje się jednym z kluczowych czynników, wywierających wpływ na działalność biznesową.
( , s. 14)
Nowe pojęcie: przedsiębiorstwo inteligentnie zarządzające ryzykiem dotyczy organizacji, które poświęcają wiele uwagi ryzyku i charakteryzują się one pewnymi szczególnymi cechami.
( , s. 15-16)
Komentarze i źródła pierwotne: Cytat szerzej rozwinięty na podanych stronach.
Strategie zarządzania, przyjmowane w warunkach niepewności, najczęściej koncentrują się na dwóch drogach postępowania: 1) Szukanie możliwości zwiększenia pewności, co oznacza koncentrację na minimalizacji czynników niepewnych. 2) wbudowanie niepewności w zarządzanie i stworzenie systemu elastycznego, samoregulacyjnego, opartego na zasadzie funkcjonowania zbiorów rozmytych czy tez sieci neuronowych.
( , s. 17-18)
Niepewność w łańcuchu dostaw dotyczy różnych elementów przede wszystkim jednak wielkości popytu, co znaczy, że strumień towarów przepływających przez łańcuch jest niestabilny i nieprzewidywalny.
( , s. 17)
Podstawowe bloki SIM (Supplier Information Managment) to: - wizja, - strategia, - proces, - technologia, - mierniki.
( , s. 20)
Komentarze i źródła pierwotne: Dane przedstawione na rysunku.
Obecna sytuacja - chwiejnej równowagi gospodarki światowej - może oznaczać z punktu widzenia funkcjonowania łańcuchów dostaw tendencję do zmniejszania dystansu geograficznego między źródłami zaopatrzenia, produkcji i sprzedaży w celu lepszej kontroli nad powyższymi procesami.
( , s. 25)
Standardy obowiązujące firmy kurierskie na polskim rynku to m. in: - elastyczność, - możliwość zmiany adresu dostawy, - możliwość śledzenia drogi przesyłki w internecie, - szerokie zasady płatności, - szybki kontakt z klientem, - dostępność i przejrzystość informacji w internecie.
( , s. 40-41)
Komentarze i źródła pierwotne: Standardy zostały szerzej opisane na podanych stronach.
Trendy w zakresie rynku KEP na najbliższe lata: - spowolnienie rozwoju łańcuchów dostaw, - zmiany w systemie dostaw, - segmentacja BIC, - spadek wagi pojedynczej przesyłki.
( , s. 44-45)
Komentarze i źródła pierwotne: Każdy z trendów został szerzej opisany na podanych stronach.
Zarówno offschoring, jak też outsourcing były dotychczas postrzegane jako strategie, pozwalające na zmniejszenia kosztów operacyjnych, zamianę kosztów stałych na zmienne. Jednak wzrastające koszty pracy i wzrost kosztów energii spowodowały konieczność zwiększenia liczby wariantów w celu optymlnego zarządzania całym łańcuchem dostaw.
( , s. 46)
Czynniki wpływające na globalny łańcuch dostaw: - optymalizacja, - synchronizacja, - opłacalność, - zdolność do adaptacji, - szybkość z jaką odbywa się przepływ w obrębie łańcucha dostaw.
( , s. 47-48)
Komentarze i źródła pierwotne: Czynniki zostały szerzej opisane na podanych stronach.
Założenia strategiczne dotyczące łańcucha dostaw bazują na trzech inicjatywach, które firmy podjęły w przeszłości: - ekspansja na nowe rynki, - renegocjacja umów z dostawcami, - minimalizacja poziomu zapasów.
( , s. 51)
Transport oceaniczny ze swojej natury jest mało elastyczny i powoli, z dużym opóźnieniem reaguje na zmiany w przepływach towarowych.
( , s. 53)
Na wzrost wydatków transportowych w przewozach oceanicznych miało wpływ kilka czynników: - wzrost wysokości frachtu związany w dużej mierze ze wzrostem cen paliwa, - częściowy wzrost popytu na przewozy oceaniczne (przewoźnicy otrzymali wcześniej zamówienia na przewozy, które nie zostały cofnięte, choć faktycznie potrzeby były mniejsze niż przewidywano), - zasady składania zamówień na przewozy w transporcie oceanicznym - kila miesięcy przed realizacją - spowodowały, że transakcja i tak doszła do skutku, mimo że popyt zmalał i nadwyżka towarów musiała być przechowywana w magazynie.
( , s. 53)
Metody podejmowania decyzji firm działających w ramach UE uwzględniają przede wszystkim: - różne etapy integracji transportu między krajami, - decyzje o transporcie przychodzącym (inbound transportation) i zakupach jako elementów trane-off, - decyzje w zakresie zakupów/zaopatrzenia jako elementy wspierające realizacje transportu przychodzącego, - decyzje dotyczące transportu przychodzącego jako wsparcie dla decyzji związanych z zaopatrzeniem/zakupami.
( , s. 55)
Wśród barier, które utrudniają integrację łańcucha dostaw można wymienić: - brak jednolitego spojrzenia na całość z punktu widzenia potrzeb informacyjnych, - brak lub zbyt niski poziom przejrzystości łańcucha dostaw, - brak funkcjonalnych/organizacyjnych standardów w obrębie całego łańcucha, - niedostatecznie zintegrowane technologi do zarządzania łańcuchem dostaw.
( , s. 56)
Wspólne cele uczestników łańcucha dostaw: - właściwy rozmiar łańcucha, - unikanie dominacji celów krótkookresowych, - dynamiczna natura łańcucha, - tworzenie hybrydowych strategii, - nieustanne poszukiwanie punktu równowagi między kosztami ulg logistycznych a wzrostem oczekiwań klientów, - podejmowanie wspólnych decyzji, - transportowy mix.
( , s. 57)
Komentarze i źródła pierwotne: Cele zostały szerzej opisane na podanych stronach.
Zielony (ekologiczny) zrównoważony łańcuch dostaw jest definiowany jako proces wykorzystania przyjaznych środowisku zasobów oraz przekształcenie ich tak, aby można poprawić ich właściwości uboczne lub też dokonać recyklingu w istniejącym środowisku, bez jego naruszenia.
( , s. 58)
Według CASE innowacja - działanie nowatorskie - może mieć miejsce w przemyśle i usługach zarówno w stosunku do produktów (poprzez tworzenie nowych lub znaczne modyfikowanie już istniejących wyrobów), jak i w stosunku do procesów produkcyjnych (poprzez ich usprawnienie).
( , s. 66)
Innowacyjność logistyczna to usprawnienie, nowa wartość z punktu widzenia klienta, która ma przełożenia na wartość rynkową, oraz stanowi podstawę rozwoju usług logistycznych i budowania strategii działania na rynku.
( , s. 66)
Zrównoważony łańcuch dostaw powoduje wzrost kosztów działania i jest rozwiązaniem mało konkurencyjnym w obecnych niepewnych czasach.
( , s. 67)