Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Wieteska G., Zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw na rynku B2B,
Difin, Warszawa 2011, ISBN: 978-83-7641-493-5
Zagrożeniem jest stan lub sytuacja, która stwarza niebezpieczeństwo, to możliwość niepowodzenia, a także działanie, które może przynieść niepożądane skutki.
( , s. 11)
Komentarze i źródła pierwotne: Nowy słownik języka polskiego, PWN, Warszawa 2002, s.887.
Dyrektywa96/82/EWG Saveso II w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami z udziałem substancji niebezpiecznych definiuje zagrożenie jako wewnętrzną własność materiału niebezpiecznego lub nieprzewidziane zdarzenia wywołane siłami natury lub wynikające z działalności człowieka, zagrażające życiu ludności, mieniu lub środowisku.
( , s. 12)
Zagrożenia obejmują zjawiska naturalne, materiały, maszyny, sposoby pracy i inne czynniki mogące spowodować szkodę.
( , s. 12)
Komentarze i źródła pierwotne: Z. Nowak (red), Zarządzanie środowiskiem, cz. 2, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2001, s. 312.
Za zagrożenia mogące doprowadzić do wysokich strat, a nawet do klęski żywiołowej uważa się następujące zdarzenia niepożądane: - katastrofy naturalne, - awarie techniczne, - akty terroru, - inne zagrożenia związane z bronią chemiczną i biologiczną.
( , s. 14)
Ryzyko ujmuje się w kategorii zdarzenia, które jeśli się wydarzy negatywnie wpłynie na osiągane przez organizacje cele. Definiowane jest najczęściej jako kombinacja prawdopodobieństwa zrealizowania się określonego zdarzenia oraz wielkości jego skutków. Zdarzenia mogą mieś charakter negatywny (oznaczać stratę) lub pozytywny (generować korzyści i tworzenie wartości dla jednostki0 i oznaczają: - ryzyko, czyli prawdopodobieństwo, że zdarzenie wystąpi i negatywnie wpłynie na osiąganie celów lub - szansę, że zdarzenie, które jeśli wystąpi, pozytywnie wpłynie na realizacje celów przedsiębiorstwa.
( , s. 15)
Termin ryzyka w ubezpieczeniach oznacza: - zdarzenie powodujące określone straty (ryzyko jako synonim niebezpieczeństwa), - możliwość wystąpienia szkody losowej lub nieszczęśliwego wypadku, czyli ryzyko jako prawdopodobieństwo, które zawiera się w przedziale otwartym (0,1), często określane jako hazard, - zbiór ubezpieczonych obiektów mogących ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu w wyniku jednego rodzaju wypadku ubezpieczeniowego.
( , s. 17)
Ryzyko w kategorii bezpieczeństwa pracy to , tzw. ryzyko zawodowe, czyli związane z czynnościami wykonywanymi przez pracowników. Rozumie się je jako prawdopodobieństwo wystąpienia zakłóceń, które mogłyby przyczynić się do utraty zdrowia bądź życia pracownika.
( , s. 18)
Komentarze i źródła pierwotne: D. Smoliński, Jak ocenić ryzyko zawodowe na stanowisku pracy, Zastosowania Ergonomii 2000, nr 3/4, s.49.
Ryzyko podzielić można też na strategiczne (związane z długoterminowymi celami organizacji, np. pojawienie się nowej konkurencji, zmiana preferencji klienta), operacyjne (dotyczące bieżącego funkcjonowania organizacji), finansowe (powiązane ze sprawozdawczością finansową wymaganą przez międzynarodowe standardy rachunkowości) i towarzyszące osiągani zgodności z przepisami prawnymi i innymi wymaganiami.
( , s. 19)
Ryzyko finansowe dotyczy sposobów finansowania działalności gospodarczej firmy i możliwości utraty płynności finansowej przez jednostkę.
( , s. 20)
Ryzyko technologiczne związane jest z nieosiągnięciem celów dotyczących jakości wyrobów, ze stopniem skomplikowania rozwiązań stosowanych w procesach wytwórczych oraz awaryjnością środków technicznych.
( , s. 20)
Komentarze i źródła pierwotne: Cytat rozwinięty w przypisie na stronie 20.
Ryzyko handlowe, rozumiane jako zewnętrzna niepewność, dzielić można na ryzyko rynkowe (np. zmiany cen kursów walut), losowe (np. awaria systemu informatycznego), zakupu (np. niepewny dostawca, niewłaściwa jakość wyrobu), sprzedaży 9 np. zmiany popytu, istniejąca konkurencja) oraz transportowe (uszkodzenia towaru w przewozie).
( , s. 20)
Komentarze i źródła pierwotne: Rozwiniecie w przypisie na tej samej stronie.
Korzyści z zarządzania ryzykiem: - redukcja kosztów, - dobrze przemyślane decyzje, najbardziej korzystne wybory, - zmniejszenie liczny potencjalnych zakłóceń w przedsiębiorstwie, - znajomość najsłabszych obszarów firmy, - zwiększenie skuteczności procesów, - zwiększenie odporności na zakłócenia, - umiejętność dopasowywania się do zmian, - zmniejszenia czasu reakcji firmy na zdarzenia o negatywnych dla niej skutkach, - kontrola procesów, - doskonalenia działań, - wzajemne trwałe, pozytywne relacje z interesariuszami, - Budowanie wizerunku, zwiększenie zaufania społeczeństwa, partnerów gospodarczych, wiarygodności co do niezawodności działań organizacji.
( , s. 23)
Enterprise Risk Managment (ERM), która definiuje się jako proces prowadzony przez dyrektorów, zarząd i inny personel, uwzględniony w strategii i wdrożony w całym przedsiębiorstwie w celu identyfikowania potencjalnych zdarzeń mogących negatywnie wpłynąć na jednostkę gospodarczą, zarządzaniem wielkością ryzyka i ich wystąpienia oraz zapewnienia osiągania celów organizacji.
( , s. 24)
Na ocenę ryzyka składają się następujące elementy: identyfikowanie zagrożeń, pomiar ryzyka i ewaluacja ryzyka.
( , s. 25)
Komentarze i źródła pierwotne: Cytat rozwinięty w przypisie na tej samej stronie.
Wzór na obliczanie ryzyka:
R = P * S
gdzie: R - ryzyko danego zdarzenia, P - prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia, ].S - skutek wystąpienia zdarzenia[waga, wysokość strat}
( , s. 26)
Wpływ zdarzenia niepożądanego na jednostkę określany może być równierz jako podatność (vulnerability).
( , s. 28)
Jedną z metod określających poziom ryzyka dla procesów operacyjnych jest metoda ALARP (As Low As Reasponsably Practicable), która przyjmuje, iż istnieją trzy obszary ryzyka: - obszar ryzyka akceptowalnego, czyli nieznaczącego. Ryzyko akceptowalne jest znane i utrzymuje się na stałym poziomie., - obszar ryzyka niedopuszczalnego, kiedy np. instalacja nie może być dopuszczona do ruchu. To ryzyko, które w istniejących warunkach nie może zostać uznane za dopuszczalne i wymaga działań zmniejszających jego wielkość., - obszar ryzyka tolerowanego to ryzyko ALARP. Niektórzy autorzy głoszą tezę, że spełnia następujący warunek: istniej e duża dysproporcja między zyskami płynącymi z dalszego obniżania ryzyka a kosztami tego obniżania. Powinno być ono szczegółowo analizowane, na konkretnych, empirycznych przypadkach, odpowiednio często szacowane, a czynniki na nie wpływające stale monitorowane. Zgodnie z koncepcją ALARP ograniczanie ryzyka oznacza zwiększenie dysproporcji pomiędzy zyskami i kosztami. Granicą tolerancji jest sytuacja w której zysk jest równy kosztom.
( , s. 29-30)
Powszechną metodą służąca do oceny głównie ryzyka zawodowego i katastrofalnego jest jakościowa metoda Risk Score, uwzględniająca ekspozycję, czyli czas trwania zakłócenia. Wyraża się ona wzorem: R = P * E * S
gdzie: R - ryzyko, P - prawdopodobieństwo, E - czas ekspozycji na czynnik niebezpieczny, S - możliwe skutki oraz ich ciężkość.
( , s. 32)
Ilościowe metody oceny ryzyka wymagają rzetelnych danych liczbowych a najczęściej stanowią je modele matematyczne. W modelu można wykorzystać, przykładowo następujące składowe: - czynniki produkcji, - informacje, - czynniki mikro i makroekonomiczne, - kapitał.
( , s. 39)
Przyjmowanie (zatrzymanie) ryzyka, polega na zdecydowaniu o poniesieniu ryzyka bez względu na jego wielkość lub miejsce występowania. Niezbędne jest wcześniejsze zaakceptowanie poziomu ryzyka i zidentyfikowanie zagrożeń z nim związanych.
( , s. 40)