Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Nowak E. (red.), Controlling w działalności przedsiębiorstwa,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2011, ISBN: 978-83-208-1909-0
Controlling jest podsystemem zarządzania, który zajmuje się kształtowaniem i koordynowaniem procesów planowania, kontrolowania i zasilania w informacje ukierunkowanych na sterowanie całym systemem z punktu widzenia wyznaczonych celów.
( , s. 15)
Controlling jest systemem zarządzania przedsiębiorstwem wspierającym sterowanie przebiegiem zachodzących w nim procesów gospodarczych oraz koordynowanie różnych obszarów działalności z punktu widzenia przedsiębiorstwa jako całości dla osiągnięcia założonych celów.
( , s. 17)
Koordynacja sprzęgająca, która polega na zapewnieniu wewnętrznej spójności w ramach poszczególnych podsystemów controllingu, tj. planowania, kontroli i zasilania w informacje, a ponadto na dopasowaniu tych podsystemów do zmian zachodzących w otoczeniu przedsiębiorstwa.
( , s. 21)
Ze względu na przedmiot koordynacji można wyróżnić cztery rodzaje koordynacji w systemie controllingu: -Koordynacja rzeczowa, której przedmiotem są środki i procesy gospodarcze. -Koordynacja formalna, polegająca na dopasowaniu programów i reguł działania. -Koordynacja czasowa, umożliwiająca zharmonizowanie terminów realizacji poszczególnych zadań. -Koordynacja personalna, dotycząca relacji między przełożonymi i pracownikami oraz controllerami.
( , s. 21)
Koordynacja tworząca, która polega na zaprojektowaniu i wdrożeniu podsystemów planowania, kontroli i zasilania w informacje oraz wzajemnych powiązań między tymi podsystemami, co powinno umożliwić zharmonizowanie różnych elementów controllingu.
( , s. 21)
Controlling operacyjny jest podsystemem, w którym podejmuje się krótkookresowe decyzje operacyjne dotyczące bieżącej działalności przedsiębiorstwa. W procesie controllingu operacyjnego przekształca się najważniejsze strategicznie plany przedsiębiorstwa w plany operacyjne. Plany operacyjne powinny być dopasowane do części, na jakie przedsiębiorstwo zostało podzielone. To przekształcenie nadrzędnych planów przedsiębiorstwa w plany operacyjne, które są dostosowane do struktury systemu zarządzania przedsiębiorstwem, odbywa się w procesie budżetowania.
( , s. 23)
Controlling strategiczny jest podsystemem, w którym podejmuje się decyzje dotyczące najważniejszych zagadnień związanych z tym, co przedsiębiorstwo zamierza robić oraz jak chce to osiągnąć. Controlling ten opiera się na długookresowych prognozach, które stanowią podstawę do zaplanowania, w jaki sposób przedsiębiorstwo chce osiągnąć założone cele. Tak więc controlling strategiczny jest realizowany przez zarządzanie oparte na prognozach.
( , s. 23)
Planowanie działalności przedsiębiorstwa jest procesem podejmowania decyzji dotyczących przyszłości przedsiębiorstwa. Decyzje planistyczne opierają się na wyborze między różnymi możliwościami zastosowania posiadanych przez przedsiębiorstwo zasobów. W procesie planowania następuje dostosowanie środków niezbędnych do osiągnięcia założonych celów oraz określenie sposobów realizacji i warunków osiągnięcia tych celów.
( , s. 24)
Plany strategiczne są planami nadrzędnymi, które mają zapewnić przetrwanie i rozwój przedsiębiorstwa. W planach tych następuje zakreślenie ogólnych ram dla zasadniczych strategicznych decyzji. W planach strategicznych określa się przede wszystkim: -długofalowe cele przedsiębiorstwa, -modyfikacje celów wynikające z konieczności dostosowania się do zmian otoczenia przedsiębiorstwa, -zasoby niezbędne do osiągania założonych celów, -sposoby pozyskania i wykorzystania zasobów.
( , s. 24)
Plany operacyjne mają charakter planów wykonawczych w stosunku do planów strategicznych. W planach tych następuje określenie celów pośrednich w stosunku do celów nadrzędnych sformułowanych w planie strategicznym. Plany operacyjne zawierają szczegółowe zadania i działania, niezbędne do wykonania w ustalonych okresach. Ponadto w planach operacyjnych ustala się zasady podziału środków niezbędnych do realizacji bieżących zadań oraz zasady efektywnego wykorzystywania przydzielonych środków, a także warunki, jakie muszą być spełnione przy realizacji poszczególnych zadań, aby bieżące działania doprowadziły do osiągnięcia nadrzędnych celów przedsiębiorstwa.
( , s. 24-25)
Kontrola strategiczna polega na systematycznym weryfikowaniu planów strategicznych pod względem ich aktualności oraz stopnia realizacji.
( , s. 25)
Kontrola w systemie controllingu jest bezpośrednio związana z planowaniem. Jest to proces sprawdzania, czy działalność przedsiębiorstwa przebiega w sposób zgodny z ustaleniami zawartymi w planach działalności oraz czy przedsiębiorstwo osiąga założone cele.
( , s. 25)
Regulacja w systemie controllingu oznacza działania, które mają zapewnić osiągnięcie zaplanowanych wyników. Działania regulacyjne są zorientowane na przeszłość i obejmują tzw. Sprzężenia zwrotne. Podstawowym celem regulacji w controllingu jest usunięcie skutków zakłóceń.
( , s. 26-27)
Kontrola budżetowa polega na okresowym porównywaniu krótkookresowych rezultatów działalności jednostek organizacyjnych przedsiębiorstwa, traktowanych jako ośrodki odpowiedzialności, z wartościami określonymi w planie operacyjnym (budżecie).
( , s. 26)
Sterowanie w systemie controllingu oznacza działania, które mają zapewnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa w sposób określony w planie. Działania sterujące są zorientowane na przyszłość i obejmują sprzężenia wyprzedzające. Zatem głównym celem sterowania controllingowego jest niedopuszczenie do pojawienia się zakłóceń w działalności przedsiębiorstwa.
( , s. 26)
Kontrola operacyjna, realizowana w procesie controllingu operacyjnego przyjmuje zazwyczaj postać kontroli budżetowej.
( , s. 26)
Zasilanie w informacje jest tą funkcją controllingu, która wspomaga realizację pozostałych funkcji: planowanie, kontrolowania, regulacji i sterowania. Dlatego system informacyjny stanowi podstawowy element każdego systemu controllingu. Podstawowym celem systemu informacyjnego w controllingu jest zaspokojenie potrzeb informacyjnych różnych szczebli zarządzania przedsiębiorstwem. Dostarczone informacje powinny spełniać specyficzne wymogi poszczególnych jednostek decyzyjnych. Przy tym powinny to być informacje użyteczne, aktualne, dokładne i łatwo dostępne.
( , s. 27)
Restrukturyzacja systemu controllingu polega na wprowadzeniu usprawnień, odejściu od dotychczasowych koncepcji i metod prowadzenia controllingu oraz przyjęciu rozwiązań bardziej nowoczesnych, które tworzą nowy model systemu controllingu przedsiębiorstwa.
( , s. 32)
Samocontrolling polega na tym, że poszczególne zadania controllingowe nie są wykonywane, tak jak przy podejściu tradycyjnym, przez dział controllingu, lecz w ich realizacji uczestniczą kierownicy wszystkich szczebli zarządzania.
( , s. 33)
Kontrola wstępna obejmuje ocenę planów produkcji uwzględniających możliwości związane z istniejącym potencjałem produkcyjnym, obejmującym posiadane zasoby rzeczowe i nierzeczowe. Niezbędna jest tu szczegółowa analiza porównawcza budżetów produkcji oraz budżetów sprzedaży, pozwalająca uchronić przedsiębiorstwo przed podejmowaniem niemożliwych do zrealizowania zamówień. Kontrola ta jest więc ukierunkowana głównie na analizę dostępnych zdolności produkcyjnych.
( , s. 68)