Encyklopedia Zarządzania :: Ocena rentowno��ci inwestycji w akcje
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 7) Można dowieść, że na idealnej giełdzie cena akcji jest zdeterminowana wyłącznie oczekiwaniami inwestorów co do przyszłej dochodowości przedsiębiorstwa, zaś wyniki przedsiębiorstwa w przeszłości nie mają większego znaczenia. Wystarczy jednak przeczytać gazety i pisma poświęcone finansom, aby przekonać się, że zarówno dziennikarze, jak i czytelnicy przykładają ogromne znaczenie do poznania rentowności przedsiębiorstw w przeszłości.
(cytat, str. 8) Wiele osób oczekuje jakiejś większej sumy pieniędzy w przyszłości, czy to w postaci spadku czy premii w momencie przejścia na emeryturę. Osoby te, zanim otrzymają owe pieniądze, mogłyby z powodzeniem poeksperymentować za pomocą różnych metod zakupu akcji, a następnie prześledzić zmiany rentowności owych akcji na przestrzeni kilku lat bez konieczności dokonywania samego zakupu. W ten sposób mogą lepiej przygotować się do roli inwestora, którym staną się z chwilą, gdy będą już miały do dyspozycji ową sumę pieniędzy.
(cytat, str. 8) Przy zakupie i sprzedaży inwestorzy korzystają z różnych metod wyboru akcji. Przykładem może tu być tzw. analiza fundamentalna i analiza techniczna. Można również posługiwać się rekomendacjami oferowanymi przez dziennikarzy specjalizujących się się w sprawach finansowych, maklerów lub doradców finansowych.
(cytat, str. 9) Cena akcji może iść w górę lub w dół z dwóch niezależnych powodów: jeden z nich wiąże się z ogólną sytuacją gospodarczą, drugi zaś, niezwiązany z gospodarką, zależy wyłącznie od czynników charakteryzujących dane przedsiębiorstwo emitujące akcje.
(cytat, str. 9) Do oceny ilościowej rentowności akcji stosuje się dwa podstawowe rodzaje danych. Pierwszym rodzajem danych jest cena kupna i sprzedaży akcji na giełdzie oraz charakter zmian ceny w ciągu ostatnich dni, tygodni, miesięcy i lat. Drugi rodzaj danych stanowi wartość dywidendy wypłacanej właścicielowi, którą można najlepiej wyrazić za pomocą tzw. stopy dywidendy brutto (gross dividend yield) lub netto (net dividend net), tzn. po odjęciu podatku.
(cytat, str. 9) Oczywiście w gazetach i czasopismach możemy znaleźć wiele komentarzy opracowanych przez dziennikarzy od spraw finansowych, jak również wiele danych, np. wartości wskaźnika P/E, które mogą być pomocne przy ocenie rentowności. Ważnym źródłem informacji mogą być również doroczne sprawozdania finansowe przedsiębiorstw, ale niestety nie są to informacje na tyle godne zaufania, aby mogły służyć do przewidywania przyszłości.
(cytat, str. 12) (...) wielu inwestorów uważa, że spadek cen akcji jest dostatecznym powodem do rozpoczęcia ich wyprzedaży, zaś wzrost cen – do zakupu.
(cytat, str. 13) Z powodu ryzyka, inwestycje w akcjach powinny w dłuższym terminie przynosić większe dochody niż rachunki o stałym oprocentowaniu (...).
(cytat, str. 25) Należałoby jednak podkreślić w tym miejscu, że pomiędzy ceną akcji danego przedsiębiorstwa a jego zyskownością na krótką metę nie musi koniecznie istnieć prosta zależność. Przedsiębiorstwo może na przykład opublikować swoje najnowsze dane wykazujące wzrost zysków o 30%, a tymaczasem cena jego akcji na giełdzie charakteryzuje się tendencją spadkową.
(cytat, str. 26) (...) cenę akcji określa zarówno zaufanie inwestorów co do przyszłej rentowności przedsiębiorstwa, jak i znajomość jego rentowności w przeszłości. Niestety, jedyną pewną informacją może być dla wielu inwestorów owa rentowność w przeszłości. Roczne lub kwartalne sprawozdania przedsiębiorstw są zwykle niejasne i zbyt ogólne jeżeli chodzi o przewidywanie przyszłości. Mimo to, przy całej ich niedoskonałości, znajomość rentowności przedsiębiorstwa w przeszłości służy zwykle jako podstawa do podejmowania decyzji kupna lub sprzedaży.
(cytat, str. 26) Tak więc chcąc ocenić rentowność akcji należy zwrócić uwagę na wartości stopy dywidendy oraz wskaźnika P/E. (...) Wskaźnik P/E, a zatem i wskaźnik pokrycia, mają jednak tę wadę, że ich obliczenie zależy od określonego sposobu prowadzenia rachunkowości przez dane przedsiębiorstwo, od którego zależy również wiele danych zawartych w sprawozdaniach firm przedstawianych udziałowcom. Na przykład, szczególne lub nadzwyczajne zdarzenia mogą być tak przedstawione w sprawozdaniach finansowych, że będą miały zasadniczy wpływ na znaczenie wartości liczbowych odnoszących się do zysków przypadających na jedną akcję, a zatem i na wartość wskaźnika P/E (...).
(cytat, str. 35) Przy pomiarze realnego wzrostu akcji podstawową rzeczą jest obliczenie stopy wzrostu ceny akcji i wskaźnika cen detalicznych (tzn. stopy inflacji). (...) Wzrost realny oblicza się ze stopy wzrostu ceny i stopy inflacji.
(cytat, str. 42) Portfelem nazywamy pakiet akcji więcej niż jednego przedsiębiorstwa czy spółki. Podobnie jak w przypadku akcji określonej spółki, inwestor chciałby znać rentowność całego portfela.
(cytat, str. 43) Ocenę realnego wzrostu portfela akcji uzyskuje się przez uśrednienie wartości realnego wzrostu poszczególnych akcji. W ten sam sposób realny zwrot dla portfela można obliczyć przez uśrednienie wartości realnego zwrotu dla poszczególnych akcji.
(cytat, str. 49) Stopę dywidendy netto dla portfela oblicza się dla każdego roku przez dodanie razem dywidend płaconych dla każdego pakietu akcji i podzielenie przez wartość wszystkich akcji w portfelu uśrednioną na cały rok.
(cytat, str. 52) Alternatywną metodą obliczania stopy zwrotu z portfela jest tzw. metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych (discounted cash flow = CashFL), zwana metodą DCF, której używa się powszechnie do pomiaru zwrotu z inwestycji kapitałowych w przemyśle i handlu.
(cytat, str. 52) Metoda IRR nadaje się jednak tylko do przepływów pieniężnych przeprowadzanych w regularnych odstępach. Dlatego też (...) przy obliczeniu realnego zwrotu metodą IRR należy użyć wartości inwestycji netto w każdym okresie przeglądowym.
(cytat, str. 69) Łatwiej można zrozumieć przyczyny ruchu cen akcji określonej spółki znając przede wszystkim przyczyny względnego ruchu cen różnych indeksów giełdowych.