Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Zasadniczym celem makroekonomii jest poszukiwanie czynników warunkujących: - wysoki poziom oraz tempo wzrostu produkcji i konsumpcji, - wysoki poziom zatrudnienia i niską stopę bezrobocia, - stabilność cen w warunkach wolnego rynku, - równowagę bilansu obrotów bieżących z zagranicą i stabilność kursu walutowego.
(cytat, str. 14) W literaturze przedmiotu bardzo często rachunek ten definiuje się jako rachunkowość społeczną, którą już w XVII w. prekursor szkoły klasycznej Wiliam Petty (1623-1687) próbował sprecyzować i wyznaczyć sposoby pomiaru poszczególnych jej składników. Od czasu podziału ekonomicznego gospodarki światowej na dwa przeciwstawne ustroje społeczno-ekonomiczne tj. realnego socjalizmu i kapitalistycznego sposobu gospodarowania, funkcjonowały dwa systemy rachunkowości społecznej: - System Produkcji Materialnej (MPS), - System Rachunków Narodowych (SNA).
(cytat, str. 16) Produkt narodowy brutto (PNB) (gross national product - GNP) stanowi wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych przez jednostki gospodarujące danego kraju w ciągu określonego czasu (zazwyczaj roku kalendarzowego) i to niezależnie od terytorium ich funkcjonowania. Kategorię tę można obliczać trzema sposobami: - jako sumę wartości produkcji, - od strony wydatków, - od strony dochodów.
(cytat, str. 17) Obliczanie produktu narodowego brutto od strony wydatków polega na dodaniu do siebie prywatnych wydatków konsumpcyjnych, prywatnych wydatków inwestycyjnych, wydatków państwa na zakup dóbr i usług oraz eksportu netto (eksport minus import).
(cytat, str. 18) Dochód narodowy (DN) stanowi wartość dochodów pierwotnych wszystkich sektorów własności (wszystkich sektorów instytucjonalnych), co oznacza, że jest on równy sumie wynagrodzeń właścicieli czynników produkcji (zysków, dochodów z pracy, wynagrodzeń, procentów, rent, dywidend).
(cytat, str. 18) Produkt krajowy brutto (PKB) to wartość wszystkich wyprodukowanych dóbr i usług w danym kraju w ciągu roku, czyli jest to suma: C + I + G + X - Z Inaczej rzecz ujmując, aby obliczyć PKB, należy od PNB odjąć dochody netto z tytułu własności lub pracy za granicą.
(cytat, str. 19) PKB oblicza się w następujący sposób: od produkcji globalnej odejmuje się zużycie pośrednie (wartość zużytych materiałów netto, surowców, energii, gazów technicznych i usług obcych, koszty podróży oraz inne koszty, takie jak reklamy, wynajmu itd.) i w ten sposób otrzymujemy wartość dodaną brutto, którą następnie pomniejszamy o dotacje do produktów i powiększamy o podatki pośrednie.
(cytat, str. 20) Za główne czynniki wzrostu gospodarczego uważa się wzrost zatrudnienia i wydajności pracy. Są to czynniki bezpośrednio wpływające na dochód narodowy.
(cytat, str. 21) Płynność to częstotliwość zmiany miejsca pracy, natomiast mobilność siły roboczej to zdolność przemieszczania się zasobów pracy w przestrzeni ekonomicznej, geograficznej czy zawodowej.
(cytat, str. 24) Akumulacja kapitału to przeznaczenie części zysków przedsiębiorców (właścicieli) na powiększanie kapitału trwałego i obrotowego w celu odtwarzania oraz powiększania produkcji. Zawiera również takie pozycje, jak produkcja w toku, zapasy i rezerwy państwowe. Fundusz ten stanowi źródło inwestycji.
(cytat, str. 27) Mierniki analityczne to specjalnie tworzone zestawy mierników, z których każda z osobna charakteryzuje jakąś dziedzinę działalności lub funkcjonowania danego państwa.
(cytat, str. 28) Najbardziej popularna definicja bilansu płatniczego określa go jako syntetyczny rejestr (zestawienie) wszystkich transakcji ekonomicznych między rezydentami (fizycznymi i prawnymi) krajowymi i rezydentami pozostałych państw w określonym czasie.
(cytat, str. 29) Pojęcie transakcje ekonomiczne obejmuje wszelkie formy wymiany wartości, co oznacza, że oprócz wymiany dóbr, usług, środków pieniężnych i innych aktywów, występują transfery jednostronne, nie wymagające pieniędzy itp.
(cytat, str. 30) Deficyt bilansu płatniczego zmusza rząd albo do zmniejszenia rezerw oficjalnych lub zwiększania (powstania) zadłużenia wobec zagranicy.
(cytat, str. 33) W modelu klasycznym istnieje dychotomia (niezależność od siebie) między sektorem realnym a pieniężnym, co oznacza, że na długookresowy wzrost gospodarczy nie mają wpływu czynniki pieniężne (są neutralne), a tylko realne: akumulacja kapitału, wzrost liczby ludności, postęp techniczny.
(cytat, str. 35) Keynes stoi na stanowisku, że podstawowe wielkości makroekonomiczne powiązane są związkami, które można nazwać przyczynowo-skutkowymi.
(cytat, str. 41) Fundamentem syntezy neoklasycznej był skonstruowany przez J. Hicksa model IS-LM (omówiony w rozdz. 6), dzięki któremu próbowano interpretować tezy Keynesa w kategoriach szczególnego przypadku teorii neoklasycznej.
(cytat, str. 45) Z istnieniem równowagi na rynku pracy wiąże się tzw. naturalna stopa bezrobocia rozumiana jako poziom bezrobocia warunkujący równowagę między poszukującymi pracę i liczbą ofert pracy, przy danych stawkach płacy realnej.