Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Edvinsson L., Kapitał intelektualny,
Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001, ISBN: 83-01-13509-3
"Komisarz SEC, Steven M.H. Wallman, zawiera w swej definicji kapitału intelektualnego nie tylko siłę ludzkiego umysłu, ale również marki i znaki handlowe, a nawet aktywa zaksięgowane w wartościach historycznych, które z czasem przekształciły się w coś o znacznie większej wartości"
( , s. 10-11)
"Ostatnie cztery lata nauczyły nas, że prawie wszystko, co wiedzieliśmy, było nieprawdą. Poza obszarem wielkich starych przedsiębiorstw mocno odczuwających straty i zwolnienia, miła miejsce rewolucja biznesowa, która nigdy nie została uwidoczniona w statystykach. Powstały nowe rodzaje przedsiębiorstw: bardziej elastycznych i adaptacyjnych, o bardziej płynnych strukturach produkujących "inteligentne" produkty i usługi, o masowym przeznaczeniu, uczestnictwie klientów w projektowaniu i produkcji, o dostawcach, dystrybutorach i partnerach strategicznych połączonych w łańcuch wspólnego przeznaczenia."
( , s. 15-16)
"Oto czym jest kapitał intelektualny - studiowaniem korzeni wartości przedsiębiorstwa, pomiarem ukrytych dynamicznych czynników, które leżą u podstaw widocznego przedsiębiorstwa, budynków i produktów. Co to są za czynniki? Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez szwedzki zakład ubezpieczeń Skandia, czynniki te mają zwykle dwie formy: 1. Kapitał ludzki ... 2. Kapitał strukturalny"
( , s. 16-17)
"Kapitał strukturalny. Sprzęt komputerowy, oprogramowanie, bazy danych, struktura organizacyjna, patenty, znaki handlowe i wszystko, co jest zdolnością przedsiębiorstwa i wspiera produktywność pracowników... w przeciwieństwie do kapitału ludzkiego, kapitał strukturalny może być własnością przedsiębiorstwa, a tym samym może być sprzedany."
( , s. 17)
"Kapitał ludzki. Połączona wiedza, umiejętności, innowacyjność i zdolność poszczególnych pracowników przedsiębiorstwa do sprawnego wykonywania zadań. Zawiera również wartości przedsiębiorstwa, kulturę organizacyjną i filozofię. Kapitał ludzki nie może być własnością przedsiębiorstwa."
( , s. 17)
Według schematu zamieszczonego na str. 18 zachodzi równoważność pomiędzy poszczególnymi elementami: kapitał intelektualny =kapitał wiedzy=aktywa niefinansowe=aktywa niematerialne=aktywa ukryte=aktywa niewidzialne=środki osiągania celu= wartość rynkowa - wartość księgowa.
( , s. 18)
"Sercem modelu kapitału intelektualnego Skandii była idea, że prawdziwa wartość przedsiębiorstwa leży w jego zdolności do generowania stałej wartości poprzez wdrażanie wizji i wynikającej zeń strategii. Ze strategii tej można wyznaczyć określone czynniki sukcesu, które muszą być maksymalizowane."
( , s. 21)
"Czynniki te mogą być z kolei pogrupowane w cztery odrębne obszary zainteresowania: - finanse - klienci - procesy - odnowienie i rozwój ... - ludzie"
( , s. 21)
"Rachunkowość kapitału intelektualnego wyjątkowo wykazuje to, co liczy się w nowoczesnej gospodarce szybko zmieniających się, opartych na wiedzy, wirtualnych przedsiębiorstw"
( , s. 23)
"Micheal Porter. Pozycja konkurencyjna przedsiębiorstwa jest funkcją siły, energii i kompetencji jego dostawców, klientów, obecnych konkurentów oraz potencjalnych konkurentów - do ostatnich włączając najgroźniejszych - nieoczekiwanych konkurentów z kompletnie odmiennych branż, oferujących nowe kategorie substytucyjnych produktów."
( , s. 30)
Schemat ze str. 32 przedstawia strukturę kapitału intelektualnego w postaci prostokątów o wspólnym środku.Wychodząc od ogólłu na kapitał intelektualny składają się: kapitał strukturalny, kapitał ludzki, przywództwo oraz kultura i wartości. Przy czym należy zwrócić uwagę, że coraz bardziej szczegółowe aspekty zawierają się w bardziej ogólnych poprzednikach.
( , s. 32)
"Czym są owe ukryte wartości? Maj one trzy podstawowe formy: kapitału ludzkiego, kapitału strukturalnego i kapitału klienckiego."
( , s. 33)
"Pod hasłem: kapitał ludzki" kryją sie wszystkie umiejętności, wiedza i doświadczenie pracowników i menedżerów przedsiębiorstwa. ...Kapitał ludzki musi również uwzględniać kreatywność i innowacyjność organizacji."
( , s. 34)
"Kapitał strukturalny może być najlepiej opisany, jako wcielenie, upełnomocnienie i wspierająca infrastruktura kapitału ludzkiego. Jest to również zdolność organizacyjna, włączając fizyczne systemy stosowane do przesyłania i przechowywania materiału intelektualnego.... Wiadomo, że mamy tu mnóstwo zróżnicowanych składników. Jednym ze sposobów uporządkowania ich jest postrzeganie japitału strukturalnego jako złożonego z trzech rodzajów kapitału: organizacyjnego, innowacyjnego i procesów. "
( , s. 34)
"Kapitał organizacyjny to inwestycje przedsiębiorstwa w systemy, narzędzia oraz filozofia, która przyśpiesza przepływ wiedzy w organizacji, jak i na zewnątrz - do dostawców i kanałów dystrybucji."
( , s. 34)
"Kapitał innowacyjny odnosi się do umiejętności odnowy i skutków innowacji w formie chronionych praw handlowych, własności intelektualnej i innych aktywów niematerialnych używanych, by stworzyć i szybko wprowadzić na rynek nowe produkty i usługi."
( , s. 35)
"Kapitał procesów to te procesy pracy, techniki ( np. ISO 9000) i programy pracownicze, które zwiększają i wzmacniają efektywność wytwarzania lub dostawy usług. jest to rodzaj praktycznej wiedzy używanej w stałym kreowaniu wartości."
( , s. 35)
"Kierownictwo Skandii AFS ... ustanowiło trzy filary rozwijającej się inteligentnej organizacji: - technologie, - wartości, - kapitał intelektualny."
( , s. 43)
Schemat przedstawia podział wartości rynkowej, która dzieli się na kapitał finansowy i kapitał intelektualny. Z kolei kapitał intelektualny dzieli się na kapitał ludzki i kapitał strukturalny. Natomiast kapitał strukturalny dzieli się na kapitał kliencki i organizacyjny. Co dalej idzie kapitał organizacyjny dzieli się ostatecznie na kapitał innowacji i kapitał procesów.
( , s. 45)
"Doświadczenie było przecież jednym ze składników intelektualnych aktywów Skandii. Ostatecznie, więc przegląd ten służył nie tylko archiwizacji pracy zespołu IC, ale również określeniu, co sama Skandia uczyniła, by zwiększyć swój kapitał intelektualny. Jako rezultat tych prac powstała mapa kreacji kapitału intelektualnego, na którą składało się sześć faz: - misja - pomiar - przywództwo - technologia informacyjna - kapitalizacja - dbałość o przyszłość"
( , s. 47)