Encyklopedia Zarządzania :: Systemy informacyjne zarz��dzania
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Systemy informacyjne zarządzania są obszarem o charakterze interdyscyplinarnym, którego czynnikami spajającymi są podejście systemowe oraz pojęcie informacji. Podejście systemowe określa aspekt metodologiczny dziedziny. Najogólniej ujmując oznacza ono przyjęcie pewnego zbioru koncepcji pozwalającego na zrozumienie i opisanie złożoności świata zewnętrznego. Przedmiotem zainteresowań SIZ jest informacja, a w szczególności jej rola w systemie. Z kolei trzeci z terminów wchodzących w skład nazwy dziedziny określa kontekst stosowania systemów informacyjnych. Kontekstem tym jest organizacja, najczęściej o charakterze gospodarczym.
(cytat, str. 15) Podstawowym tworzywem, występującym w systemach informacyjnych, są dane. Każdy obiekt rzeczywistego świata, każdy proces i każde zjawisko może być źródłem danych. Elementami danych są rejestrowane ręcznie (przez ludzi) lub automatycznie (przez rozmaite czujniki i przetworniki pomiarowe) rozmaite fakty na temat wspomnianych wyżej obiektów rzeczywistego świata.
(cytat, str. 16) W wyniku przetwarzania danych powstają informacje. Informacji jest mniej niż danych, ale mają one większą wartość, gdyż na ich podstawie można już dokonywać ocen aktualnej sytuacji i podejmować decyzje - na przykład w procesie wnioskowania.
(cytat, str. 17) Nawet najlepsze informacje nie stanowią same w sobie gwarancji skutecznego działania, ponieważ podstawą podejmowania decyzji musi być wiedza. Wiedza to informacje tak wybrane, zinterpretowane i wykorzystane, że w sumie tworzą spójny obraz rzeczywistości, przydatny do zrozumienia tego, co się aktualnie w tej rzeczywistości dzieje (na przykład, w jakim stanie jest przedsiębiorstwo i do czego zmierza, jakie sygnały nadchodzą z rynku, jakie skutki będzie miała określona zmiana prawa, co zapowiadają zachodzące zmiany polityczne itp.).
(cytat, str. 45) Kontekstem dziedziny systemów informacyjnych jest organizacja, najczęściej o charakterze gospodarczym, nastawiona na zysk. Dlatego głównym obszarem zainteresowań SIZ jest rola, jaką informacja pełni w organizacji. To właśnie informacja należy do najistotniejszych czynników warunkujących realizację działań, które w teorii nazwane są funkcjami zarządzania. Należą do nich: planowanie, organizowanie, koordynowanie, motywowanie i kontrolowanie.
(cytat, str. 50) System informacyjny zarządzania powstaje w wyniku zapotrzebowania kierownictwa na dokładne, terminowe i użyteczne dane po to, aby planować, analizować i sterować prace przedsiębiorstwa w sposób optymalizujący jego rozwój. System informacyjny zarządzania realizuje to zadanie poprzez zapewnienie wprowadzenia przetwarzania i przekazywania danych oraz dzięki sieci sprzężeń zwrotnych umożliwiających kierownictwu reagowanie na bieżące i przyszłe zmiany wewnątrz przedsiębiorstwa i w jego otoczeniu.
Słowa kluczowe:system informacyjny Komentarze i źródła pierwotne: Bocchino W.A. (1975), Systemy informacyjne zarządzania. Narzędzia i metody, WNT, Warszawa, s. 17
(cytat, str. 54) Każda organizacja jest systemem złożonym. System złożony można zdefiniować jako: System otwarty, którego integralną częścią składową jest człowiek kreujący świadome i celowe działanie tej wyodrębnionej z otoczenia całości. Powyższa definicja akcentuje społeczny wymiar systemu informacyjnego. Złożoność systemu informacyjnego wynika z faktu, że w jego skład wchodzą inne założone podsystemy.
Słowa kluczowe:system informacyjny, system otwarty Komentarze i źródła pierwotne: Gomółka Z. (2000), Cybernetyka w zarządzaniu, Agencja Wydawnicza Placet, Warszawa
(cytat, str. 62) Obecnie rozwój zastosowań IT w obszarze wspomagania podejmowania decyzji wprowadza wiele narzędzi ułatwiających szybką diagnozę sytuacji problemowych. Narzędzia te określa się wspólnym mianem Business Inteligence (BI). Pozwalają one na selekcję i taką prezentację danych, by jak najszybciej móc podejmować decyzje na wszystkich szczeblach zarządzania. Mechanizmy związane z BI to m.in. wspomniane już w punkcie 1.2 systemy Data Mining czy OLAP (OnLine Analytical Processing) oraz Digital Dashboards (tzw. kokpity menedżerskie).
(cytat, str. 63) (...) w uzyskiwaniu wyższego stadium rozwoju obok czynnika technicznego potrzebny jest również kapitał ludzki oraz sprawne umiejętności organizacyjne, co pozwala na sformułowanie tezy, że rozwój cywilizacyjny jest wynikiem nie tyle rozwoju technicznego, co organizacyjnego.
(cytat, str. 64) Technika informacyjna (information technology - IT) stanowi podstawowy zasób współczesnych organizacji gospodarczych. Składa się na nią ogół środków i metod technicznych koniecznych do realizacji systemów informacyjnych, tj.: - sprzęt komputerowy, komunikacyjny i inny), - oprogramowanie systemowe oraz aplikacyjne, - dane przechowywane na nośnikach elektronicznych; - infrastruktura teleinformatyczna umożliwiająca integrację zasobów sprzętowych, programowych i danych.
(cytat, str. 68) Entuzjazm lat 90. doprowadził do sytuacji, w której wielu postrzegało technikę informacyjną jako czynnik, który sam w sobie jest źródłem przewagi konkurencyjnej. Dopiero przełom wieków i kryzys nowo powstałych firm internetowych (dot-coms) wyraźnie unaocznił, że nie można utożsamiać samego stosowania IT ze zmianą organizacyjną.
(cytat, str. 77) IT governance to zdolność organizacyjna wyrażająca się w działaniach zarządu, najwyższego kierownictwa oraz kierownictwa działu IT, mających na celu kontrolę procesu formułowania i implementacji strategii IT, zapewniając w ten sposób spójność sfery IT z działalnością biznesową.
Słowa kluczowe:IT Komentarze i źródła pierwotne: Van Grembergen W., De Haes, S. (2004), Structures, Processes and Relational Mechanisms for IT Governance, W. V. Grembergen (ed.), Strategies for Information Technology Governance, Idea Group Publishing, Hershey, PA, s. 5
(cytat, str. 96 - 97) Fazy tworzenia projektu systemu informacyjnego nazywa się często cyklem życia projektu (project development life cycle). Pewne etapy tworzenia projektu występują (a przynajmniej powinny) we wszystkich podejściach czy modelach projektowania. Etapy te to: - Studium wykonalności (czasami nazywane fazą planowania bądź specyfikacji wymagań); - Analiza potrzeb, problemów, istniejącego SI; - Projektowanie logiczne; - Projektowanie szczegółowe/techniczne/fizyczne; - Implementacja, tworzenie oprogramowania; - Testowanie i próbna eksploatacja.
(cytat, str. 102) Czas życia systemu uzależniony jest od zmienności otoczenia organizacji, jakości stworzonego rozwiązania początkowego (strategicznego dopasowania projektowanego SI do przyszłych potrzeb organizacji), jak i możliwość rozwoju SI (tzw. otwartość oprogramowania). Zwłaszcza zmienność otoczenia stanowi istotny czynnik skracania cyklu życia systemu i wymusza konieczność wprowadzania nowych rozwiązań. Im bardziej stabilne otoczenie organizacji, tym dłuższy czas eksploatacji istniejącego SI.
(cytat, str. 103) (...) metodyka tworzenia systemu informacyjnego to: Spójny, logicznie uporządkowany zestaw metod i procedur o charakterze technicznym i organizatorskim pozwalających zespołowi wykonawczemu realizować cykl życia systemu.
Słowa kluczowe:system informacyjny, cykl życia systemu Komentarze i źródła pierwotne: Wrycza S. (1999), Analiza i projektowanie systemów informatycznych zarządzania, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, s. 11
(cytat, str. 107) Strukturalny cykl tworzenia SI wywodzi się z tradycyjnego, kaskadowego podejścia, jednak poprawia dwie wady w nim występujące: 1. wstępującej metody implementacji systemu, 2. odejściem od ścisłego, sekwencyjnego przechodzenia pomiędzy kolejnymi etapami.
(cytat, str. 122 - 123) Krytyka podejścia strukturalnego oraz popularność obiektowych języków programowania rozpoczęła adaptacje głównych założeń obiektowości na grunt analizy i projektowania SI. (...) trzy metody, które stosują ludzie w organizacji, do poznania złożonej rzeczywistości, która ich otacza: 1. Różnicowanie poznania na poszczególne obiekty i ich atrybuty - np. rozróżnienie między drzewem, jego rozmiarami czy człowiekiem, jego nazwiskiem i wiekiem; 2. Rozróżnienie pomiędzy całymi obiektami a ich częściami składowymi - np. samochód i jego silnik, karoseria i koła; 3. Tworzenie klas obiektów i rozróżnianie ich - na przykład klasa ludzie i samochody.
(cytat, str. 125) UML (Unified Modeling Language, czyli Zunifikowany Język Modelowania) jest graficznym językiem wizualizacji, specyfikowania, tworzenia i dokumentowania systemów informatycznych.
Słowa kluczowe:UML Komentarze i źródła pierwotne: Wrycza S., Marcinkowski B., Wyrzykowski K. (2005), Język UML 2.0 w modelowaniu systemów nformatycznych, Helion, Gliwice, s. 20
(cytat, str. 148) Efektywne zarządzanie projektem wymaga stosowania odpowiednio zaplanowanego podejścia, które będzie gwarantowało całościowe ujęcie wszystkich uwarunkowań projektu. Spowodowane to jest różnorodnością projektów, wielością obszarów, z którymi muszą się zmagać prowadzący projekty, a także rozmaitością interesariuszy, którzy są zaangażowani w procesie zarządzania projektem. Do najpopularniejszych metodyk zarządzania projektami możemy zaliczyć PRINCE2 oraz metodykę proponowaną przez Project Management Institute zdefiniowaną w PMBOK (Project Management Book of Knowledge).
(cytat, str. 150) Wdrażanie projektów związanych z systemami informacyjnymi wiąże się z przeobrażeniem organizacyjnym przedsiębiorstwa i związane jest z zarządzaniem zmianą. Zarządzanie zmianą jest wieloetapowym procesem, podczas którego kadra zarządzająca powinna przede wszystkim skupić się na odpowiednim przygotowaniu i przeprowadzeniu pracowników przez całe przedsięwzięcie, uświadamiając im zarówno szanse, jak i zagrożenia związane ze zmianami.