Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Kall J., Sojkin B. (red.), Zarządzanie produktem - wyzwania przyszłości,
Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Poznań 2006, ISBN: 978-83-7417-182-3
Konkurencyjność podmiotu gospodarczego można określić jako stan jego funkcjonowania, który ma miejsce w związku z uzyskaniem przewagi konkurencyjnej nad przedsiębiorstwami funkcjonującymi w otoczeniu.
( , s. 105)
W podstawowym ujęciu konkurencji wyróżnia się trzy jej typy (…) Odpowiadają im trzy podstawowe rodzaje przewagi konkurencyjnej: - jakościowa – której podstawą są te instrumenty marketingu i działania marketingowego, które mogą ulegać zmianom jakościowym (produkt, opakowanie, dystrybucja) i nadanie im wyższej lub odmiennej jakości niż konkurenci; - cenowa – dążenie do kształtowania cen na poziomie niższym niż konkurenci; - informacyjna – opierająca się na działalności informacyjnej przedsiębiorstwa i jego roli w kształtowaniu preferencji nabywców.
( , s. 105)
Komentarze i źródła pierwotne: L. Garbarski, I. Rutkowski, W. Wrzosek, Marketing. Punkt zwrotny nowoczesnej firmy, PWE, Warszawa 2001, s. 130.)
Wartość postrzegana przez klienta jest różnicą pomiędzy przewidywaną oceną wszystkich korzyści i kosztów związanych z ofertą danego przedsiębiorstwa a ofertą konkurentów. (…) Decyzje o zakupie są często rezultatem bardzo szczegółowej oceny wszystkich możliwych do uzyskania korzyści oraz wszystkich kosztów pieniężnych i niepieniężnych (czas, wysiłek, stres) związanych z nabywaniem dóbr i usług.
( , s. 106)
Dla konsumenta jakość wyrobu lub usługi jest zdolnością do zaspokojenia potrzeb. Dla producenta jakość jest zdolnością danego przedsiębiorstwa do najlepszego produkowania wyrobów lub usług, przy najmniejszym koszcie w celu zachowania rynków zbytu. Ostatecznie jednak liczy się jakość określana przez rynek, a nie jakość określana przez pracowników przedsiębiorstwa. Postrzegana jakość to osąd konsumentów o ogólnej doskonałości i wyższości wyrobów lub usług.
( , s. 107)
W dzisiejszych warunkach ostrej konkurencji producenci nie mogą pozwolić sobie na produkowanie wyrobów złej jakości. Dopiero wyraźna dla konsumentów różnica w jakości wyrobów może na nich oddziaływać. (…) ocena produktu często jest oparta na uprzednich doświadczeniach z firmą wytwórcy lub sprzedawcy. Zatem rośnie rola jakości postrzeganej. Może ona wpływać na satysfakcję klienta, intencje zakupowe, wartość dla klienta.
( , s. 107-108)
Wprowadzanie i sprzedać nowych produktów stają się procesem niezwykle skomplikowanym, wymagającym od przedsiębiorców odpowiedniego przygotowania (…) zasobu wiedzy i informacji. (…) Zmiany te powinny być jednak na tyle szybkie, aby móc sprawnie i elastycznie (w porę) dostosować się do turbulentnego otoczenia i wymagań odbiorców. Stąd też na zdolność przedsiębiorstw (przedsiębiorców) do praktycznego tworzenia nowości produktowych ma zdecydowanie duży wpływ kreatywność myślenia i działania kadry pracowniczej, a w szczególności menedżerskiej oraz specjalistów.
( , s. 121)
Zarządzanie portfelowe projektami nowych produktów wywołuje unikatowe wyzwania decyzyjne w przedsiębiorstwie. Przyczyny owych problemów mogą być następujące: - zarządzanie portfelowe dotyczy przyszłych zdarzeń, zjawisk i możliwości, co powoduje niepewność informacyjną, bak wystarczających podstaw informacyjnych przy selekcji projektów, - środowisko decyzyjne jest wysoce dynamiczne, zmienia się status i perspektywa oraz zakres projektów w portfelu, gdy nowe informacje będą dostępne, - projekty zawarte w portfelu znajdują się w różnych fazach realizacji i rywalizują między sobą o wymagane zasoby, stąd porównanie projektów jest dokonywane przy występowaniu zróżnicowanych zbiorów informacji, - zasoby alokowane pomiędzy projektami są ograniczone, zalet finansowanie danego projektu może powodować konieczność ograniczenia zasobów.
( , s. 126)
Integracja nabywców w proces kształtowania produktu powinna przyczyniać się do lepszego dostosowania wytwarzanych produktów do potrzeb i życzeń zarówno odbiorców indywidualnych, jak i instytucjonalnych. W konsekwencji doprowadzić powinna do lepszej funkcjonalności produktów i podniesienia jakości życia. Dzięki temu wzrasta zadowolenie użytkowników i ich lojalność, dla przedsiębiorstwa oznacza to wzrost wielkości sprzedaży, prowadzący do wzrostu udziału w rynku, a także podniesienia image organizacji.
( , s. 147)
Systematyczna innowacja oznacza stałe monitorowanie siedmiu źródeł możliwości innowacyjnych: 1. To co niespodziewane – niespodziewany sukces, niespodziewana porażka, niespodziewane wydarzenie zewnętrzne. 2. Niezgodność pomiędzy rzeczywistością istniejącą faktycznie a rzeczywistością, jaką zakłada się, że jest albo „powinna być”. 3. Potrzeba procesu. 4. Zmiana w strukturze branży albo strukturze rynku, które wszystkich zaskakują. 5. Demografia. 6. Zmiany w postrzeganiu, tendencji i znaczeniu. 7. Nowa wiedza zarówno naukowa, jak i nienaukowa.
( , s. 156)
Komentarze i źródła pierwotne: P.F. Drucker, Natchnienie i fart czyli innowacja przedsiębiorczości, Studio EMKA, Warszawa 2004, s. 39.
Innowacje procesowe (technologiczne) są to zmiany w stosowanych przez organizację metodach wytwarzania i sposobu docierania z produktem do odbiorców. Metody te mogą polegać na dokonywaniu zmian w urządzeniach lub w organizacji produkcji, mogą też stanowić połączenie tych dwóch rodzajów zmian lub być wynikiem nowych lub udoskonalonych produktów, które nie mogłyby byś wytworzone czy dostarczone za pomocą metod konwencjonalnych. Celem tych metod może być także zwiększenie efektywności produkcji lub dostarczenie istniejących produktów.
( , s. 157)
Innowacje produktowe to wszelkie zmiany, polegające na udoskonaleniu wyrobu już wykorzystywanego przez przedsiębiorstwo bądź na rozszerzeniu struktury asortymentowej o nowy produkt. Produkt nowy pod względem technologicznym jest to produkt, którego cechy technologiczne lub przeznaczenie różnią się znacząco od uprzednio wytwarzanych. Innowacje tego typu mogą wiązać się z całkowicie nowymi technologiami, opierać się na połączeniu istniejącej technologii w nowych zastosowaniach lub też na wykorzystaniu nowej wiedzy.
( , s. 157)
Innowacje produktów mogą przyczynić się głównie do poprawy pozycji konkurencyjnej na rynku poprzez fakt, iż rozszerzony lub ulepszony zostaje portfel produktowy firmy, zwiększone zostają moce produkcyjne, co prowadzi do obniżenia kosztów produkcji oraz obniżenia ceny produktów. Przetrwanie i rozwój przedsiębiorstw uzależnione są właśnie w głównej mierze od zdolności przystosowania do nowych warunków działania, wymagających tworzenia nowych produktów, które znacznie się różnią od obecnie oferowanych.
( , s. 162)
Do pozytywnych cech bycia liderem można zaliczyć możliwości głębokiej penetracji rynku, kreowanie pozytywnego obrazu firmy i jej pozycjonowania. Firma będąca liderem, może także uzyskać dostęp do najlepszych jakościowo i najtańszych surowców do produkcji.
( , s. 163)
Polityka produktowa (…) konieczne jest takie zarządzanie produkcją, aby produkty znajdowały się w różnych fazach cyklu życia, co pozwala na czerpanie zysków, z których można pokryć koszty związane z rozwojem nowych produktów.
( , s. 163)
Istotnym zjawiskiem, które niejednokrotnie musi pokonać producent, wprowadzając na rynek nowy produkt, jest zjawisko neofobii, które najwyraźniej uwidacznia się w przypadku produktów spożywczych. Neofobia jest lękiem, nieuzasadnioną obawą przed zmianami, przed wszelką nowością, natomiast neofilia to zjawisko przeciwne do neofobii, charakteryzujący się fascynacją, entuzjazmem wobec nowości.
( , s. 176)
Ryzyko w kanałach dystrybucji dotyczy przede wszystkim takich sytuacji, jak brak dokonania zapłaty, nieodebranie towaru, brak dostawy, opóźnienie czy też nieinteresowanie się przez pośredników końcowym klientem.
( , s. 183)
W przedsiębiorstwach handlowych usługi dodatkowe są ważnym narzędziem wzbogacania oferty i uzyskiwania przewagi konkurencyjnej. (…) Dzięki ich stosowaniu detaliści mogą kreować swój charakterystyczny wizerunek, co sprawia, że są oni identyfikowani jako firmy handlowe zabiegające o klientów nie tylko przed zawarciem aktu kupna-sprzedaży produktu, ale także wówczas, gdy towar został już nabyty.
( , s. 209)
Współczesny konsument wykazuje się większą świadomością swoich praw i coraz bardziej racjonalnym stosunkiem do oferty rynkowej. W gospodarce rynkowej konsument znajduje się w centrum zainteresowania producentów towarów i usług. (…) To od konsumenta zależy w znacznej mierze pozycja rynkowa przedsiębiorstwa, a oferowane przez nie towary i usługi a na tyle warte, na ile spełniają oczekiwania konsumenta, na ile go satysfakcjonują, a co najważniejsze – ile konsument jest w stanie za nie zapłacić.
( , s. 241)
Reklama jest jednym z pięciu głównych narzędzi używanych przez przedsiębiorstwa w celu dotarcia z informacją do rynku docelowego oraz ogółu społeczeństwa. Jest ona efektywnym sposobem przekazywania informacji o produktach. Reklama ma za zadanie przekazywać informacje o produkcie, czyli ma tworzyć popyt podstawowy, ma także nakłaniać do zakupu, czyli tworzyć popyt na ściśle określoną markę produktu oraz utrwalać, czyli przypominać o istnieniu produktu. Dodatkowo reklama pełni również funkcję edukacyjną oraz społeczną.
( , s. 264)
Komentarze i źródła pierwotne: Ph. Kotler, Marketing. Analiza, planowanie, wdrażanie i kontrola, Gebethner i S-ka, Warszawa 1999, s. 574.
Pomimo, że przedsiębiorstwa dążą do globalizacji gospodarki, wśród wielu konsumentów można zaobserwować skłonność do podkreślania swojej odrębności narodowej poprzez m.in. nabywanie dóbr pochodzących z ich kraju. Postawę taką nazywa się etnocentryzmem konsumpcyjnym. (…) postawa etnocentryczna polega na uważaniu własnej grupy społecznej za najlepszą, wzorcową, a traktowaniu w sposób negatywny innych grup. Jest to taki sposób spojrzenia na świat, w którym własna grupa jest postrzegana jako ta, do której należy odnosić inne zachowania i wartości.
( , s. 272)