Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 17) Przedsiębiorstwa działają w otoczeniu, którego zmienność wymusza nieustannie działania dostosowawcze i weryfikacyjne. Rozpatrując zmiany w kontekście widzenia stopnia antycypacji i zakresu, można wyróżnić: - zmiany przez dostosowanie (adaptację), - zmiany przez doskonalenie, - zmiany przez projektowanie (re-creation), - zmiany przez przeobrażenia.
Słowa kluczowe:zmienność Komentarze i źródła pierwotne: Białasiewicz M. (red.), Rozwój przedsiębiorstw. Zarządzanie i diagnoza, Wyd. Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin, 2004, s. 15.
(cytat, str. 29) Ważnym zagadnieniem w charakterystyce zarządzania strategicznego jest wydzielenie z wiązki wartości i celów podmiotu tych, które mają w istocie charakter strategiczny. Strategie rozwoju przedsiębiorstw określają wybór wiązki celów (ekonomicznej, społecznej i ekologicznej) w określonej harmonii oraz racjonalnej proporcji, które wynikają z potrzeb rynku i społeczeństwa. Zdolność do efektywnego działania i rozwoju są wyznacznikami nie tylko przetrwania podmiotu, ale i formułowania ekspansywnych zamierzeń w dziedzinie realizacji funkcji adaptacyjnych i innowacyjnych.
(cytat, str. 29) Zarządzanie strategiczne rozpatruje się przede wszystkim jako pewien sposób myślenia i postrzegania problemów, a w następnej kolejności jako sposób działania. Charakteryzując zarządzanie strategiczne jako proces ukierunkowany na formułowanie i wdrożenie strategii, trzeba go rozpatrywać w kontekście: celów, problemów, decyzji, zmian i działań.
Słowa kluczowe:zarządzanie strategiczne Komentarze i źródła pierwotne: Sudoł S., Przedsiębiorstwo. podstawy nauki o przedsiębiorstwie. Zarządzanie przedsiębiorstwem, PWE, Warszawa, 2006, s. 239.
(cytat, str. 30) Skuteczność zarządzania strategicznego zależy od określonych czynników: - przebiegu wymiany pełnej informacji między poszczególnymi szczeblami decyzyjnymi, - harmonijnej współpracy wszystkich szczebli, - wzajemnego zaufania, - partycypacji w ustalaniu środków zmierzających do realizacji określonego celu, - aktywnego zaangażowania w budowę i realizację strategii.
Słowa kluczowe:zarządzanie strategiczne Komentarze i źródła pierwotne: Drążek Z., Niemczynowicz B., Zarządzanie strategiczne przedsiębiorstwem, PWE, Warszawa, 2003, s. 25.
(cytat, str. 30) W strukturze decyzyjnej przedsiębiorstw wyróżnia się trzy poziomy podejmowania decyzji, nazywane szczeblami zarządzania: - szczebel strategiczny, - taktyczny, - szczebel operacyjny. Każdemu z tych szczebli przypisuje się określone umiejętności decyzyjne, które posiadają istotne znaczenie w podejmowaniu decyzji oraz formułowaniu strategii przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 32) Zarządzanie strategiczne charakteryzuje się ponadto czterema cechami, które składają się na koncepcję 4F: - Focus - podmiot gospodarujący posiada koncepcję biznesu i zarządzania nim, - First - zajmuje pierwszą pozycję w przeprowadzanych zmianach i reakcjach na wyzwania otoczenia, - Fast - charakteryzuje się szybkim dostosowaniem struktur organizacji, procedur, kapitału ludzkiego do relacji z otoczeniem, - Flexibility - wykazuje elastyczność w myśleniu i zachowaniach w świecie organizacji.
Słowa kluczowe:zarządzanie strategiczne Komentarze i źródła pierwotne: Wawrzyniak B., Zarządzanie strategiczne. Naukowa fikcja czy praktyka działania?, Organizacja i Kierowanie, 1993, nr 2, s. 12.
(cytat, str. 33) W świecie informacji przekazywanie wiadomości o konkurencji pochodzi najczęściej z następujących źródeł: - sprawozdań rocznych i informacji występujących na giełdzie papierów wartościowych, - informacji w mediach (Internecie) i sprawozdaniach maklerów, - stowarzyszeń społeczno-regionalnych, naukowych i działowych, - specjalnych raportów (wspólne badania, dane zebrane do benchmarkingu). - pozyskani pracownicy z konkurencyjnych przedsiębiorstw, - klienci, dostawcy, łowcy głów, którzy są skłonni podzielić się informacjami na temat konkurencji, - oceny funkcjonowania i kosztów wyrobów (usług) konkurentów, które może przeprowadzić własny dział badawczo-rozwojowy (B+R), - pozyskanych wiadomości otrzymanych od własnych komórek marketingowych i handlowców.
Słowa kluczowe:Źródła informacji Komentarze i źródła pierwotne: Owen J., Zarządzanie, Czego nie uczą w szkołach biznesu, PWE, Warszawa, 2003, s. 92-93.
(cytat, str. 35) System informacyjny powinien się charakteryzować stałym dopływem informacji, które muszą mieć określone cechy: - prawdziwe i dokładne, - z punktu widzenia analizowanej sytuacji są istotne, - zupełne, - o określonej częstotliwości uzyskania, - o przewidywanym, projektowanym horyzoncie czasowym, - przedstawiane w postaci przejrzystej i nadające się do podejmowania określonego typu decyzji menedżerskich.
Słowa kluczowe:system informacyjny Komentarze i źródła pierwotne: Penc-Pietrzak I., Strategie biznesu i marketingu, Wyd.Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków, 1998, s. 41.
(cytat, str. 35) Informacje niezbędne w procesie zarządzania strategicznego mogą być pozyskane z dwóch źródeł: - wewnętrznych, gdy komórki i stanowiska organizacyjne podmiotu realizują proces pozyskiwania, gromadzenia, przechowywania i przetwarzania informacji, - zewnętrznych, gdy wykorzystuje się ogólnie dostępne publiczne źródła informacji, bądź zleca się to zadanie podmiotom zawodowo zajmującym się przygotowaniem informacji. Część informacji uzyskana od podmiotów może pochodzić w wywiadu gospodarczego, który pojawia się jako samodzielna funkcja podmiotu gospodarczego w nowoczesnych koncepcjach zarządzania.
Słowa kluczowe:Źródła informacji Komentarze i źródła pierwotne: Kwieciński M., Wywiad gospodarczy w zarządzaniu przedsiębiorstwem, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa-Kraków, 1999.
(cytat, str. 43) Cechami charakterystycznymi strategii są: 1) przedstawia cele ogólne i cząstkowe podstawowego znaczenia, tj. te, które przesądzają o budowie, funkcjonowaniu i rozwoju podmiotu jako całości, 2) w wymiarze podstawowym jest zdeterminowana przez otoczenie i czynniki wewnętrzne, 3) bierze pod uwagę poziom techniczno-organizacyjny i zasoby konkurencji, 4) przedstawia programy i plany odnoszące się do działalności globalnej bądź określonej funkcji podmiotu, 5) zawiera elastyczny horyzont planowania, 6) przy ocenie jej rezultatów wykorzystuje się określone kryteria efektywności.
Słowa kluczowe:strategia Komentarze i źródła pierwotne: Stabryła A., Zarządzanie strategiczne w teorii i praktyce firmy, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa-Kraków, 2000 i 2005, s. 39.
(cytat, str. 44) Model przedsiębiorczy jest właściwy przede wszystkim dla rozwoju małych przedsiębiorstw. Charakteryzuje się on dużą spontanicznością, natomiast założenia strategii są na ogół intuicyjne (osobiste doświadczenia przedsiębiorcy), brak jest wyczerpującej oceny rynku i znajomości popytu efektywnego. Powstaje w myślach naczelnego kierownictwa podmiotu, może nie mieć nawet charakteru specjalnego dokumentu.
(cytat, str. 44) Model korporacyjny odnosi się do dużych podmiotów gospodarczych, których strategia opiera się na określonych regułach racjonalności i formułowana jest przez specjalistów w dziedzinach: programowania, projektowania konstrukcyjnego, technologicznego, zarządzania finansami, marketingu, organizacji i zarządzania. W
(cytat, str. 47) Kanadyjski teoretyk zarządzania H. Mintzberg definiuje pojęcie strategii za pomocą 5P: - P - jak plan lub rodzaj działania świadomie zamierzonego, - P - jak pattern (czyli model) lub rodzaj działania ustrukturalizowanego i sformalizowanego, - P - jak ploy (sterowanie) lub działanie prowadzące do realizacji konkretnego zamierzonego celu, - P - jak position (sytuacja, pozycja) lub poszukiwanie korzystnego położenia w otoczeniu, aby w sposób ciągły sprostać konkurencji, - P - jak perspective (perspektywa) lub postrzeganie miejsca (pozycji)w przyszłości.
Słowa kluczowe:strategia Komentarze i źródła pierwotne: Marchesnay M., Zarządzanie strategiczne. Geneza i rozwój, Poltext, Warszawa, 1994, s. 13.
(cytat, str. 48) Strategią można nazwać realizację najważniejszych składowych długofalowego programu rozwoju przedsiębiorstw (sektora), który jest nie tylko niezbędny do utrzymania się na rynku, lecz pozwala skutecznie rywalizować z konkurentami.
(parafraza, str. 55) Ciekawą próbę systematyzacji szkół zarządzania strategicznego przedstawia K. Obłój, który wyróżnił cztery szkoły: - tradycyjną planistyczną - charakteryzuje się ona budową sformalizowanej strategii, poprzedzonej szczegółową analizą otoczenia, - ewolucyjną - przyjmuje ona ograniczoną możliwość kształtowania procesów realnych, w której nie formułuje się formalnej strategii, - szkoła pozycyjna - artykułuje ponownie sformalizowany charakter powstawania strategii i w sposób bardziej dojrzały metodycznie, jej istotą jest budowanie przewagi konkurencyjnej, - szkoła zasobów i umiejętności, której przesłanką jest twierdzenie, iż zrozumienie źródeł sukcesu podmiotu wymaga poznania konstelacji jego unikatowych zasobów i umiejętności.
Słowa kluczowe:szkoły zarządzania Komentarze i źródła pierwotne: Obłój K., Strategia organizacji, PWE, Warszawa, 2001, s. 29-30.
(cytat, str. 62) Proces czynnościowy formułowania strategii, rozumiany jako interakcyjny, sprzężony i heurystyczny sposób postępowania, można sprowadzić do pięciu następujących etapów (składowych): - poziomu aspiracji wyrażającym się w formalizacji wizji, misji i celów działań strategicznych, - diagnostyczno-analitycznego etapu w ramach którego wykonuje się ocenę otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego działalności podmiotu, - formułowania i wyboru strategii spośród dostępnych wariantów strategicznych, - realizacji strategii przez taktyczne i operacyjne działania, - korekty i kontroli strategicznej.
(cytat, str. 67 - 68) Ogólnie ujmując, cel polega na przedstawieniu zamierzeń i filozofii przedsięwzięcia podmiotów, zamierzeń, które mają być osiągnięte w przyszłości. Cel stanowi odzwierciedlenie przewidywanego przedsięwzięcia, wynikającego z potrzeb własnych podmiotu i środowiska, w którym ono funkcjonuje. Proces określania celu dostarcza podstawowych narzędzi, dzięki którym zarząd przedsiębiorstwa samodzielnie określa drogi rozwoju swojej firmy, które wynikają z systemu wartości, aspiracji, preferencji, analizy zewnętrznej i wewnętrznej, okresu i ryzyka. Wszelkie formułowane cele dotyczą sytuacji oczekiwanych w przyszłości i są one ściśle związane z możliwościami zaspokojenia określonych potrzeb. Formułowanie celów, których osiągniecie umożliwia przedsiębiorstwu pełnienie jego funkcji, stanowi podstawowy (niezależnie od określenia metod i warunków ich spełnienia) element budowy strategii.
(cytat, str. 69) Przedsiębiorstwo jako podmiot gospodarujący (system-instytucja) ma własny cel, który określa kierunek jego działalności. Brak jasno sformułowanego celu lub ich mnogość bądź duża zmienność mogą stanowić przeszkodę w efektywnym działaniu podmiotu. Celem przedsiębiorstwa jest nakreślony przyszły stan zdarzeń (zmiennych), które pragnie uzyskać podmiot, a więc zmienna ekonomiczna (zmienne) dotycąca jego działalności, będąca przedmiotem podstawowego zainteresowania kierownictwa, a tym samym podstawowym kryterium wyboru decyzyjnego i sposobu postępowania.
Słowa kluczowe:cel Komentarze i źródła pierwotne: Balcerowicz L., Socjalizm - kapitalizm - transformacja. Szkice z przełomu epok, Wyd. naukowe PWN,l Warszawa, 1997, s. 111.
(cytat, str. 77) Wizja jest pojęciem służącym do opisu obrazu podmiotu w relatywnie odległej przyszłości, przedstawiającego stan, który mógłby on uzyskać, przy kształtowaniu najbardziej korzystnych warunków rozwoju (pewnego idealnego stanu). Wizja wyznacza określony punkt orientacyjny, który pokazuje obraz (stan) możliwy do osiągnięcia w działalności gospodarczej. Wiąże się on z zachowaniem charakteryzującym się przedsiębiorczością i wysokim stanem aspiracji. Wizja, stanowiąc składową zbioru celów przedsiębiorstwa, nie musi być zawsze zrealizowana, lecz może i powinna być korygowana w miarę uzyskiwania rezultatów do niej się odnoszących.
Słowa kluczowe:wizja Komentarze i źródła pierwotne: Karlöf B., Strategia biznesu. Koncepcje i modele - Przewodnik, Biblioteka Menedżera i Bankowca, Warszawa 1992, s. 81.
(cytat, str. 78) Misję można wyrazić (opisać) przez cztery parametry: cel, wartości, strategię i standardy zachowań. Misja przedsiębiorstwa ściśle wiąże się z zasadami i filzofią funkcjonowania określonego biznesu skojarzonego z wizją. Misja przedsiębiorstwa jest również rozumiana jako sposób komunikowania wizji, przekonywujący dla adresatów, zwarty i realnie na nich oddziałujący.