Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Penc J., Strategiczny system zarządzania,
Agencja Wydawnicza PLACET, Warszawa 2001, ISBN: 83-85428-72-0
Gospodarowanie, rozumiane jako działalność ludzka o charakterze indywidualnym lub zbiorowym, polegająca na rozdziale ograniczonych zasobów pomiędzy konkurencyjne zastosowania na podstawie określonych racjonalnych przesłanek i optymalnego ich wykorzystania dla osiągnięcia spodziewanych korzyści (dochodu), powinno być procesem dobrze przemyślanym i zorganizowanym. Dotyczy to zarówno gospodarowania w przedsiębiorstwie jak i w całej gospodarce narodowej.
( , s. 23)
Zarządzanie doskonałe powinno kreować innowacyjną przedsiębiorczość, której znaczenie będzie wzrastać w miarę zbliżania się naszych przedsiębiorstw do standardów i norm obowiązujących w przedsiębiorstwach zachodnich.
( , s. 25)
Zarządzanie - stwierdza Peter Drucker - pozostanie podstawową i dominującą instytucją być może tak długo, jak długo trwać będzie zachodnia cywilizacja. Zarządzanie bowiem nie tylko ugruntowane jest w samej naturze nowoczesnej gospodarki przemysłowej i potrzebach nowoczesnego przedsiębiorstwa, któremu system przemysłowy musi powierzać swe produktywne zasoby - zarówno ludzkie jak i materialne. Wyraża ono także podstawowe przekonania nowoczesnego społeczeństwa zachodniego. Wyraża ono wiarę w możliwość kontrolowania środków egzystencji ludzkiej przez systematyczne organizowanie zasobów ekonomicznych. Wyraża wiarę w możliwość nadania zmianom ekonomicznym roli najpotężniejszej machiny w dziele poprawy ludzkiego bytu i sprawiedliwości społecznej. (...) Zarządzanie, jego kompetencja, rzetelność i wydajność, zadecyduje w nadchodzących dziesięcioleciach o przyszłości wolnego świata. Równocześnie będą rosły stale i coraz bardziej stawiane mu wymagania.
( , s. 28)
Komentarze i źródła pierwotne: P. F. Drucker, Praktyka zarządzania, Akademia Ekonomiczna, Kraków 1994, s.18-19
Zarządzanie w nowoczesnym rozumieniu ma wiele interpretacji. W praktyce oznacza ono zespół działań decyzyjnych zapewniających sterowanie zasobami i procesami firmy w celu ich optymalnego powiązania i wykorzystania dla osiągnięcia możliwie najlepszego efektu w istniejących warunkach jej działania (prawnych, ekonomicznych, społecznych, ekologicznych itp.) w sposób sprawny i skuteczny oraz zgodny ze społeczną racjonalnością działań gospodarczych.
( , s. 29-30)
Rządzenie oznacza sprawowanie władzy według legalnego przymusu.
( , s. 29)
Zarządzanie natomiast to bardzo złożony i wielostronny proces sterowania działalnością firmy, jej rozwojem i sposobami zachowania się w otoczeniu swojego działania. Jest ono wielką sztuką, której trzeba się nauczyć i stale doskonalić, gdyż zmienia się sama firma i zmieniają się systemy, z którymi pozostaje ona w ciągłej interakcji.
( , s. 29)
Według Petera Druckera współczesne zarządzanie jest kształtowanie przez 7 elementów: 1. Zarządzanie dotyczy przede wszystkim ludzi. 2. Zarządzanie jest głęboko osadzone w kulturze. 3. Zarządzanie wymaga prostych i zrozumiałych wartości i celów działania oraz zadań jednoczących wszystkich uczestników organizacji. 4. Zarządzanie powinno prowadzić do tego, by organizacja była zdolna do uczenia się. 5. Zarządzanie wymaga komunikowania się. 6. Zarządzanie wymaga rozbudowanego systemu wskaźników. 7. Zarządzanie musi być jednoznacznie zorientowane na podstawowy i najważniejszy ostateczny rezultat jakim jest zadowolony klient.
( , s. 30-31)
Większość specjalistów (począwszy od H. Fayola) przypisuje zarządzaniu cztery podstawowe funkcje: planowanie, organizowanie, motywowanie i kontrolowanie.
( , s. 31)
Planowanie oznacza wytyczanie celów organizacji i określanie sposobu ich najlepszej realizacji.
( , s. 32)
Komentarze i źródła pierwotne: Proces planowania w przedsiębiorstwie rozwinięty w Tabeli na str. 33
Prognoza oznacza sąd o zajściu określonego zdarzenia w określonym czasie z pewnym prawdopodobieństwem.
( , s. 33)
Prognozowanie polega na naukowym przewidywaniu przyszłych zjawisk i procesów. Jego rezultatem jest prognoza jako informacja o najbardziej prawdopodobnym kształcie przyszłości.
( , s. 33)
Plan zaś stanowi zbiór decyzji i zakłada aktywne kształtowanie rozwoju firmy i oddziaływanie na ten rozwój w kierunkach uznanych za pożądanie.
( , s. 33-34)
Program zaś oznacza układ informacji, który jednoznacznie i całkowicie określa zbiór czynności koniecznych, aby zadany proces przebiegał w sposób planowy i doprowadził do osiągnięcia założonego celu.
( , s. 34)
Plan strategiczny jest zbiorem decyzji określających cele i ich zmiany wynikające z konieczności przystosowania się do zmian w otoczeniu, zasoby niezbędne do osiągnięcia założonych celów oraz sposoby ich pozyskiwania, rozmieszczania i użytkowania.
( , s. 34)
Programowanie jest zespołem czynności zmierzających do ustalenia sformalizowanego opisu celów działalności organizacji oraz określenia środków ich realizacji.
( , s. 34)
Plan taktyczny z kolei jest zbiorem decyzji określających cele pośrednie względem celów sformułowanych przez plan strategiczny. Plan ten obejmuje także ustalenia co do reguł przydzielania zasobów - stosownie do zadań bieżących - oraz ustalania reguł efektywnego ich wykorzystania przy realizacji zadań.
( , s. 35)
Plan operacyjny natomiast zawiera szczegółowe ustalenia dotyczące wykonania planów strategicznych i taktycznych w codziennych działaniach operacyjnych. Stanowi on zbiór decyzji określających konkretne zadania i działania konieczne do poprawnego ich wykonania w przewidzianym czasie oraz warunki, które muszą być dotrzymane przy realizacji poszczególnych zadań i czynności, a także warunki zewnętrzne.
( , s. 35)
Podejmowanie decyzji to rozpoznanie i zdefiniowanie istoty sytuacji decyzyjnej, opracowanie alternatywnych rozwiązań i wybór oraz implementacja rozwiązania uznanego za optymalne.
( , s. 35)
Komentarze i źródła pierwotne: Zob.: J. Penc, Decyzje menedżerskie, C. H. Beck, Warszawa 2001, s. 113.
Problemem (gr. problema) jest przeszkoda, trudność, poważne zagadnienie, zadanie wymagające rozwiązania, sytuacja wymagająca rozstrzygnięcia, zaś celem jego rozwiązania jest odkrycie przyczyn istniejącej sytuacji i wprowadzenie zmian, aby ją korzystniej ukształtować i osiągnąć przewagę.
( , s. 36)
Z punktu widzenia złożoności problemy możemy podzielić na: - proste - złożone - bardzo złożone.
( , s. 37)
Komentarze i źródła pierwotne: Rozwinięte na str. 37