Encyklopedia Zarządzania :: Benchmarking w zarz��dzaniu zasobami ludzkimi
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Benchmarking ( w niniejszej książce nazywany również pomiarem porównawczym ) to proces systematycznego porównania własnej firmy z innymi, albo porównywania ze sobą różnych działów jednego przedsiębiorstwa, aby ustalić, jaki jest jego stan obecny i czy potrzebna jest jakaś zmiana.
(cytat, str. 16) Należy stale dążyć do poprawy konkurencyjności, ponieważ współczesna łatwość komunikacji oznacza, że żadna firma nie może czuć się odizolowana, bezpieczna i wolna od napięć rynku.
(cytat, str. 17) Benchmarking zrodził się więc z potrzeby porównywania efektywności pracy różnych jednostek organizacyjnych, a następnie różnych organizacji, po to, by mogły nadążyć za zachodzącymi zmianami.
(cytat, str. 18) Menadżerowie muszą stale sprawdzać, jak kierowana jest ich organizacja.Czy chodzi o nadzór nad finansami, czy kontrolę zadłużenia, czasu realizacji zamówienia, jakości produktów lub usług, absencji, albo rotacji pracowników- trzeba wytrwale monitorować stan organizacji i poszukiwać sposobów jego poprawy.
(cytat, str. 18) Większość najlepszych firm odnosi trwałe sukcesy dzięki temu, że: - wypracowały jasną i akceptowaną przez wszystkich wizję organizacji - stale zwracają uwagę na szczegóły - mają pracowników gotowych do dokonywania zmian
(cytat, str. 19) Dzięki niemu(benchmarkingowi) można ustalić, czy efektywność organizacji odbiega pod pewnymi względami od standardów wyznaczanych przez organizacje wybrane w celach porównawczych.
(cytat, str. 19) Przez menadżera zarządzającego ludźmi rozumiemy menadżera liniowego, któremu podlegają jacyś pracownicy, albo menadżera zatrudnionego w dziale zasobów ludzkich, czy dziale personalnym , którego zainteresowanie pomiarem porównawczym może mieć nieco inny charakter.
(cytat, str. 19) Menadżer do spraw zasobów ludzkich może również analizować sprawność swojego działu, a więc stosować pomiar porównawczy w celu oceny procedur rekrutacji, liczby własnych pracowników, produktywności personelu(wyrażanej na przykład liczbą dni szkoleń przypadających na jednego szkoleniowca) itd.
Słowa kluczowe:menedżer, menedżer personalny Komentarze i źródła pierwotne: więcej na ten temat w tabelce na stronie 19 Tabela 1.1. Obszary benchmarkingu w dziale zasobów ludzkich.
(cytat, str. 20) Dział zasobów ludzkich posługuje się benchmarkingiem nie tylko dla oceny własnej efektywności, ale także angażuje się w ten proces dla kształtowania strategii ogólnoorganizacyjnej.
Słowa kluczowe:dział zasobów ludzkich Komentarze i źródła pierwotne: Przykłady obszarów pomiarów organizacji znajdują się na stronie 20 Tabela 1.2 Obszary benchmarkingu...
(cytat, str. 23) By wyznaczyć niezbędne zmiany mające poprawić sytuację firmy, benchmarking należy uzupełnić analizą pracy, wartości i procentów. To właśnie analiza pracy może wskazać na przykład, że w procesie rekrutacji zbędne jest wysyłanie do wszystkich kandydatów indywidualnych listów z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną.
(cytat, str. 23) Jeżeli dana organizacja wchodzi w skład wielkiego koncernu, czyli grupy przedsiębiorstw, to łatwiej jej znaleźć partnerów odpowiednich do przeprowadzenia pomiaru porównawczego, a może nawet gotowych do przedstawienia własnych analiz porównawczych ujętych w schematach łatwych do wykorzystania przez obydwie strony.
(cytat, str. 24) Na każdym poziomie przeprowadzania benchmarkingu potrzebne jest pewnego rodzaju wsparcie ze strony kierownictwa oraz odpowiednia alokacja zasobów.
(cytat, str. 29) Pierwsze użycie angielskiego słowa ,, benchmarking w geodezji zanotowano w 1842 roku. Obecnie pojęcie to jest definiowane jako ,, ustalanie za pomocą rygorystycznego i systematycznego pomiaru pewnego punktu odniesienia, który służy do mierzenia efektywności .
Słowa kluczowe:banchmarking Komentarze i źródła pierwotne: Przykładowy cykl benchmarkingu przedstawiony został na stronie 29 na Ilustracji 2.1.
(cytat, str. 31) Pomiar wewnętrzny polega na tym, że praktyki pracy danej organizacji czy świadczone przez nią usługi porównuje się z innymi praktykami stosowanymi przez tą samą organizację.
(cytat, str. 31) Pomiar konkurencyjny to porównywanie z zewnętrznymi konkurentami organizacji. Szczegółowe porównanie najważniejszych wskaźników i procesów jest w tym wypadku bardzo trudne, ponieważ organizacje niechętnie dzielą się informacjami.
(cytat, str. 32) Podstawowy pomiar porównawczy stosuje się w odniesieniu do działań podejmowanych przez niemal wszystkie organizacje, takich jak rekrutacja, szkolenia, fakturowanie oraz kontrolowanie absencji, efektywności, zysków czy przepływu gotówki.
(cytat, str. 45) Trzeba przede wszystkim zadbać o to, aby organizacja nie traktowała pracowników jako jeszcze jeden zasób, od którego oczekuje się, że będzie nieskończenie elastyczny i podatny. Aby to osiągnąć, dział zasobów ludzki musi stać się dla firmy wewnętrznym konsultantem do spraw przyszłości.
(cytat, str. 45) Benchmarking jest ważnym narzędziem używanym przez współczesne organizacje, aby osiągnąć sukces. Widząc potencjalną potrzebę zmian sposobu funkcjonowania organizacji i zarządzania ludźmi oraz konieczność pokonywania przeszkód w pracy ukierunkowanej na procesy wynikające ze struktury funkcyjne, możemy ocenić wielkość tych zmian, stosując pomiar porównawczy.
(cytat, str. 48) Jednym z celów sporządzania mapy organizacji jest ułatwienie przeprowadzenia zmiany organizacji i jej rozwoju. Możliwe, że przedsięwzięcie to nie będzie kontynuowana w takiej formie, w jakiej zostało zainicjowane,jednak jego pewne aspekty staną się podstawą ciągłego, ukierunkowanego na przyszłość, programu oceny obecnej sytuacji i benchmarkingu.
(cytat, str. 51) W skład kompetencji wchodzą umiejętności niezbędne do wykonywania danej pracy. Badaniem należy objąć znacznie szerszy zakres kompetencji, niż to się na ogół robi w tradycyjnych audytach.
Słowa kluczowe:kompetencje pracowników Komentarze i źródła pierwotne: Lista wybranych kompetencji przedstawiona jest w Tabeli 3.3 na stronie 52.